Dobry cholesterol HDL – jak naturalnie go podnieść?

12 października, 2018
Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że oprócz sposobu odżywiania się, na poziom dobrego cholesterolu mają również ćwiczenia fizyczne? Zaleca się wykonywać około 30 minut ćwiczeń aerobowych kilka razy w tygodniu.

Dobry cholesterol znany jest również jako HDL to lipoproteina o wysokim zagęszczeniu. Dla zachowania dobrego zdrowia, należy utrzymać możliwie niski poziom ogólnego cholesterolu oraz postarać się podwyższyć dobry cholesterol.

Aby osiągnąć ten cel, konieczna jest zmiana sposobu odżywiania się i trybu życia na zdrowszy.

Dobry cholesterol HDL – jak podwyższyć go dietą?

Ćwiczenia na plaży

  • Unikaj spożywania produktów przetworzonych i żywności bogatej w węglowodany. Tego typu żywność może zwiększać poziom cukru we krwi i zmniejszać dobry cholesterol HDL.
  • Nie jedz pokarmów bogatych w tłuszcze, zwłaszcza tych, które zawierają uwodornione tłuszcze trans. Znajdziesz je w smażonych frytkach chipsach i słonych zakąskach.
  • Zawrzyj w diecie oleje jednonienasycone, takie jak oliwa z oliwek, awokado i orzechy.
  • Zwiększ spożycie rozpuszczalnego błonnika. Pomaga on obniżyć poziom cholesterolu LDL i podnosi dobry cholesterol HDL. Duże ilości błonnika można znaleźć w owocach i warzywach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.
  • Ćwicz, a zwiększysz poziom dobrego cholesterol HDL. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i wykonywać ćwiczenia kardio przez około 30 minut kilka razy w tygodniu.

Przyjemnym efektem ubocznym walki z cholesterolem jest zdrowa, samoistna utrata wagi. Zrzucisz kilka dodatkowych kilogramów, jeśli je masz. Układ idealny – obniżysz poziom złego cholesterolu, podwyższysz dobry cholesterol, a przy tym utrzymasz idealną figurę!

Pokarmy, które pomagają podnieść poziom HDL

Poniżej przedstawiamy Ci kilka produktów, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i podniosą dobry cholesterol znany również jako HDL:

Tłuszcze jednonienasycone

Pozytywny wpływ na poziom dobrego cholesterolu HDL mają zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3, które można znaleźć w morskich rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, dorsz, makrela, sardynki, śledź i pstrąg.

Bogate źródło stanowią również orzechy, takie jak orzechy włoskie, migdały i orzechy brazylijskie. Doskonałym wyborem są również nasiona, na przykład siemię lniane czy pestki dyni.

Nie zapomnij również sięgać po oleje roślinne, chociażby oliwę z oliwek, awokado, olej rzepakowy, słonecznikowy lub z soi i jej pochodnych.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Awokado – co najmniej 9 powodów, dla których powinnaś je jeść

Pokarmy bogate w rozpuszczalny błonnik

Dodaj do swojej diety dwie dzienne porcje błonnika rozpuszczalnego, który można znaleźć w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, warzywach i owocach.

Cebula

Codzienne zjadanie średniej wielkości surowej cebuli pomaga zwiększyć poziom cholesterolu HDL aż o 25%.

Jaja

Świeże jajka

Chociaż jajka przez długi czas były na „czarnej liście” produktów bogatych w cholesterol, okazuje się, że ich jedzenie pomaga zwiększyć dobry cholesterol HDL.

Dobrym pomysłem jest jednak nie przekraczać dwóch sztuk tygodniowo. Warto też sięgać po białka częściej niż po żółtka, ponieważ cholesterol znajduje się właśnie w żółtku.

Przeczytaj też artykuł: Warto jeść jajka – 7 powodów

Pokarmy bogate w polifenole

Spożywanie produktów bogatych w polifenole – jeden z rodzajów antyoksydantów – spowalnia utlenianie cholesterolu HDL i pomaga znacznie zwiększyć jego stężenie we krwi.

Znajdziesz je w produktach takich jak jagody, kakao, herbata i sok żurawinowy.