Zwalczaj tłuszcze nasycone 5 produktami

· Marzec 18, 2017
Tłuszcze nasycone zawarte w wielu produktach, które spożywamy, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dodaj do swojej diety kilka zdrowych składników, które pomogą Ci w walce z tymi tłuszczami.

Tłuszcze nasycone stanowią istotne ryzyko dla zdrowia, ponieważ przyspieszają akumulację cholesterolu w Twoich żyłach, który może je zapchać lub utwardzić. Głównym problemem naszego współczesnego stylu życiu jest to, że nasza dieta bogata jest w tłuszcze nasycone lub tzw. tłuszcze „trans”.

Nabiał, mięso, słodycze oraz większość „fast foodów” są jak miecz Damoklesa. Mogą one zabrać Ci kilka lat z życia, przybliżyć do ataku serca lub udaru mózgu.

Jednak musimy postawić sprawę jasno, nie chodzi o kompletne wyeliminowanie tej żywności z Twojej diety lub zaprzestanie konsumowania jakiegokolwiek rodzaju tłuszczu.

Klucz leży w równowadze oraz dobraniu zróżnicowanej oraz zdrowej diety, w której przestrzegasz ilości zjadanych produktów oraz piramidy żywności (być może już zapomnianej), o której uczono Cię w szkole.

W rzeczywistości często wybieramy jedzenie bogate w tłuszcze nasycone, ponieważ właśnie ono nas zaspokaja. Uwalnia od stresu, dobrze smakuje i jest łatwe w przygotowaniu.

Zdrowe jedzenie natomiast wymaga czasu, poświęcenia i praktyki.

Tłuszcze nasycone a zdrowe produkty

Oto 5 produktów żywnościowych, które pomogą Ci wyeliminować tłuszcze nasycone, jakie nagromadziły się w Twoim ciele, lub przynajmniej zmniejszyć ich poziom.

1. Arbuz

Tłuszcze nasycone zwykle pochodzą z kwasów tłuszczowych zawartych w smażonym, przetworzonym jedzeniu, margarynie i wypiekach komercyjnych.

Powinieneś spożywać je z umiarem i poszukać zdrowszych alternatyw, które poprawią Twoje samopoczucie. Poza tym, zaczniesz uwielbiać te pyszne, nowe opcje.

Jedną z nich, którą z pewnością pokochasz, jest arbuz. Kiedy nadchodzi lato, dobrym pomysłem aby maksymalnie z niego korzystać jest dodawanie go do sałatek, soków oraz spożywanie tak często, jak to możliwe. Oto kilka powodów, dlaczego ten owoc jest tak niezwykły:

 • Arbuz składa się z 90% z wody, co nie tylko daje Ci uczucie sytości, ale i zapewni stopniową eliminację tłuszczów nasyconych.
 • Innym ciekawym faktem jest to, że kawałek arbuza (200 g) dostarcza nam prawie 30 % dziennej zalecanej dawki witaminy C.
 • Możesz też być zaskoczony, że w arbuzie znajduje się o wiele więcej, niż tylko woda: zwykła porcja dostarcza Ci żelaza, potasu oraz witaminy B6.
 • Te owoce zawierają ponadto likopen, antyoksydant wspomagający utratę wagi oraz eliminujący tłuszcze nasycone.

2. Migdały

migdały

Wielu z was będzie tym zaskoczonych. Czy migdały naprawdę pomagają zwalczać tłuszcze nasycone?

Badania opublikowane w Międzynarodowym Dzienniku Nadwagi ukazały, że kiedy migdały są dodatkiem do zróżnicowanej i zbilansowanej diety, poprawiają zdolność organizmu do eliminacji tłuszczów nasyconych. Oto dlaczego:

 • Migdały zawierają pewne związki, które ograniczają zdolności Twojego organizmu do absorbowania tłuszczów.
 • Jeżeli będziesz wzbogacał nimi swoją dietę w odpowiedni sposób, wyjdzie Ci to na dobre. Najlepiej jadać 8-10 migdałów dziennie dodając je do śniadania.

3. Ogórki

Ogórek z cytryną i sokiem jabłkowym, sałatka ogórkowa, zupa ogórkowa z miętą…

Możliwości są nieograniczone, podobnie ich dobroczynne właściwości. Twoje zdrowie i samopoczucie ulegną poprawie, a tłuszcze nasycone niemal znikną z Twojej diety. Oto dlaczego ogórki są takie wspaniałe:

 • Ogórki zawierają witaminę A, C i K wraz z takimi minerałami jak magnez, wapń, mangan, fosfor, miedź, żelazo oraz cynk.
 • Są bogate w błonnik i wodę oraz zawierają małą zawartość tłuszczu.
 • Odpowiednio nawadniają Twój organizm oraz oczyszczają z toksyn dzięki swoim właściwościom diuretycznym.

Dodaj je do swojej codziennej diety, a zobaczysz szybkie rezultaty.

4. Zielone jabłka

zielone jabłka

Co powiesz na zielone soczyste jabłko z samego rana? To doskonałe połączenie słodkiego i kwaśnego smaku. Oto dlaczego powinniśmy jej jadać jak najczęściej:

 • Zielone jabłka są jednym z najlepszych źródeł flawonoidów, które wraz z epikatechiną pomogą Ci zadbać o Twoją figurę.
 • Dobrze radzą sobie z opornymi lipidami, które gromadzą się w rejonie talii i brzucha.
 • Z zaledwie 80 kaloriami możesz cieszyć się smacznym owocem, który dodatkowo stabilizuje Twój poziom cukru we krwi.

5. Awokado

Awokado

Awokado to niesamowity i fascynujący owoc. Jednak bogaty w kalorie, jak może pomagać nam w zrzuceniu wagi?

Istnieją produkty żywnościowe, które mają rewelacyjny wpływ na organizm, pomimo ich dużej zawartości kalorii. Właściwie to jeśli będziesz jadać pół awokado dziennie, odczujesz spektakularną różnicę.

Nienasycone tłuszcze zawarte w awokado hamują uczucie głodu, dbając jednocześnie o Twoje serce i wątrobę.

Ważny jest również sposób, w jaki jest spożywane. Polecamy jadać awokado z brązowym ryżem, plasterkiem łososia, orzechami włoskimi oraz odrobiną białego pieprzu.

Jest pyszne i zdrowe!