Tłuszcze nasycone - zwalczaj je tymi 5 produktami!

Tłuszcze nasycone zawarte w wielu produktach, które spożywamy, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dodaj do swojej diety kilka zdrowych składników, które pomogą Ci w walce z tymi tłuszczami.
Tłuszcze nasycone - zwalczaj je tymi 5 produktami!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Tłuszcze nasycone stanowią istotne ryzyko dla zdrowia, ponieważ przyspieszają odkładanie się cholesterolu w Twoich żyłach, który może je zapchać lub utwardzić. Głównym problemem współczesnego stylu życiu jest to, że nasza dieta jest bogata w tłuszcze nasycone bądź tzw. tłuszcze “trans”.

Nabiał, mięso, słodycze oraz większość “fast foodów” są jak miecz Damoklesa. Mogą one zabrać Ci kilka lat z życia, przybliżyć do ataku serca lub udaru mózgu.

Jednak musimy postawić sprawę jasno, nie chodzi o kompletne wyeliminowanie tej żywności z diety lub zaprzestanie konsumowania jakiegokolwiek rodzaju tłuszczu. Tłuszcze są bowiem niezbędne do życia!

Klucz leży w równowadze oraz dobraniu zbilansowanej i zdrowej diety, w której przestrzegasz ilości zjadanych produktów oraz stosujesz się do piramidy żywności (być może już zapomnianej), o której uczono Cię w szkole.

W rzeczywistości często wybieramy jedzenie bogate w tłuszcze nasycone, ponieważ właśnie ono najlepiej zaspokaja nasz apetyt. Co więdej, uwalnia od stresu, dobrze smakuje i jest łatwe w przygotowaniu. Zdrowe jedzenie natomiast wymaga czasu, poświęcenia i praktyki.

Tłuszcze nasycone a zdrowe produkty

Oto 5 produktów żywnościowych, które pomogą Ci wyeliminować tłuszcze nasycone, jakie nagromadziły się w Twoim ciele, lub przynajmniej zmniejszyć ich poziom.

1. Arbuz

Tłuszcze nasycone zwykle pochodzą z kwasów tłuszczowych zawartych w smażonym, przetworzonym jedzeniu, margarynie i komerycjnych wypiekach.

Powinieneś spożywać je z umiarem i poszukać zdrowszych alternatyw, które poprawią Twoje samopoczucie. Poza tym zaczniesz uwielbiać te pyszne, nowe opcje.

Jedną z nich, którą z pewnością pokochasz, jest arbuz. Kiedy nadchodzi lato, dobrym pomysłem jest dodawanie go do sałatek, soków. Krótko mówiąc, warto go spożywać tak często, jak to możliwe. Oto kilka powodów, dla których ten owoc jest tak niezwykły:

  • Arbuz składa się z 90% z wody, co nie tylko daje Ci uczucie sytości, ale i zapewnia stopniową eliminację tłuszczów nasyconych.
  • Innym ciekawym faktem jest to, że kawałek arbuza (200 g) dostarcza nam prawie 30 % dziennej zalecanej dawki witaminy C.
  • Możesz też być zaskoczony, że w arbuzie znajduje się o wiele więcej niż tylko woda. Zwykła porcja dostarcza Ci żelaza, potasu oraz witaminy B6.
  • Te owoce zawierają ponadto likopen, czyli antyoksydant wspomagający utratę wagi, a także eliminujący tłuszcze nasycone.

2. Migdały

Wielu z was będzie tym zaskoczonych. Czy migdały naprawdę pomagają zwalczać tłuszcze nasycone?

migdały - w całości i starte

Otóż badania opublikowane w Międzynarodowym Dzienniku Nadwagi ukazały, że kiedy migdały są dodatkiem do zróżnicowanej i zbilansowanej diety, poprawiają zdolność organizmu do eliminacji tłuszczów nasyconych. Dzieje się tak, ponieważ:

  • Migdały zawierają pewne związki, które ograniczają zdolności organizmu do absorbowania tłuszczów.
  • Jeżeli będziesz wzbogacał nimi swoją dietę w odpowiedni sposób, wyjdzie Ci to na dobre. Najlepiej jadać 8-10 migdałów dziennie, dodając je na przykład do śniadania.

3. Ogórki pomagają zwalczać tłuszce nasycone

Ogórek z cytryną i sokiem jabłkowym, sałatka ogórkowa, zupa ogórkowa z miętą…

Możliwości są nieograniczone, podobnie ich dobroczynne właściwości. Twoje zdrowie i samopoczucie ulegną poprawie, a tłuszcze nasycone niemal znikną z Twojej diety. Oto dlaczego ogórki są takie wspaniałe:

  • Ogórki zawierają witaminę A, C i K wraz z takimi minerałami jak magnez, wapń, mangan, fosfor, miedź, żelazo oraz cynk.
  • Są bogate w błonnik i wodę oraz zawierają małą zawartość tłuszczu.
  • Odpowiednio nawadniają Twój organizm oraz oczyszczają z toksyn dzięki swoim właściwościom diuretycznym.

Dodaj je do swojej codziennej diety, a zobaczysz szybkie rezultaty.

4. Zielone jabłka

Co powiesz na zielone soczyste jabłko z samego rana? To doskonałe połączenie słodkiego i kwaśnego smaku. Oto dlaczego powinniśmy jej jadać jak najczęściej:

zielone jabłka
  • Zielone jabłka są jednym z najlepszych źródeł flawonoidów, które wraz z epikatechiną pomogą Ci zadbać o figurę.
  • Dobrze radzą sobie z opornymi lipidami, które gromadzą się w rejonie talii i brzucha.
  • Z zaledwie 80 kaloriami możesz cieszyć się smacznym owocem, który dodatkowo stabilizuje poziom cukru we krwi.

5. Awokado kontra tłuszcze nasycone

Awokado to niesamowity i fascynujący owoc. Chociaż obfituje w kalorie, to może pomagać nam w zrzuceniu wagi!

Istnieją produkty żywnościowe, które mają rewelacyjny wpływ na organizm, pomimo swej dużej zawartości kalorii. Właściwie to jeśli będziesz jadać pół awokado dziennie, odczujesz spektakularną różnicę w samopoczuciu i wyglądzie swojej sylwetki.

Przekrojone na pół awokado

Nienasycone tłuszcze zawarte w awokado hamują uczucie głodu, dbając jednocześnie o Twoje serce i wątrobę.

Ważny jest również sposób, w jaki spożywamy awokado. Polecamy jadać je z brązowym ryżem, plasterkiem łososia, orzechami włoskimi oraz odrobiną białego pieprzu.

Jest pyszne i zdrowe! Przekonaj się o tym na własnej skórze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harbour R, Miller J. A new system for grading recommendations in evidence based guidelines. BMJ 2001; 323: 334-336.
  • . FAO. Fats and fatty acids in human nutrition Report of an expert consultation. FAO ISSN 1014-2916 FAO ISBN 978-92-5- 3067336I. 2010: 1-166.
  • Sánchez Pozo A, Gil Hernández A. Metabolismo lipídico tisular. En: Tratado de Nutrición. Bases Fisiológicas Y Bioquímicas de La Nutrición. 2nd ed. Madrid: Médica Panamericana; 2010:277-301.
  • Ethinger S. Macronutrients: carbohydrates, proteins and lipids. In: Mahan LK S-SS, ed. Krause’s Food Nutrition and Diet Therapy. USA, Saund.; 2000:37-74.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.