Przyprawy - 8 przykładów spalających tłuszcz

Niektóre z przypraw wykazują detoksykujące i przeciwzapalne właściwości, które w dodatku pozwolą Ci spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.
Przyprawy - 8 przykładów spalających tłuszcz
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przyprawy o właściwościach spalających nadmiar tkanki tłuszczowej pozwolą Ci utrzymać odpowiednią wagę i poprawią aktywność metaboliczną. Ponadto umożliwiają kontrolę apetytu. Od wieków stanowią doskonałe uzupełnienie diety. Dowiedz się dlaczego.

Produkty te są bogate w składniki odżywcze, dlatego ich rutynowe spożywanie jest tak potrzebne i wartościowe. Artykuł ten szczególnie zainteresuje osoby, które szukają sposobu na utratę zbędnej tkanki tłuszczowej.

W dużej mierze, przyprawy znane są ze swoich zdolności nadawania tekstury i nowego smaku potrawom. Wykazują też przeciwutleniacze, tworzą olejki eteryczne i inne kluczowe składniki pozwalające na spalanie tkanki tłuszczowej. Nie są to magiczne produkty, ale z pewnością pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie i sylwetkę.

Przyprawy spalające tkankę tłuszczową – znajdziesz je bez problemu

1. Cynamon

Jedną z najbardziej popularnych przypraw o właściwościach spalających tkankę tłuszczową jest cynamon.

Niezwykle prosty do znalezienia w domowym zaciszu, od lat stanowi nasz sojusznik w walce o doskonałą sylwetkę. Pozytywnie wpływa na trudności metaboliczne i dzięki swoim aktywnym składnikom pozwala też regulować poziom glukozy we krwi.

cynamon przyprawy

Z drugiej strony należy pamiętać też, że przedłuża uczucie sytości. Ta właściwość przydaje się szczególnie jeśli wykazujemy tendencję do podjadania w nocy, lub zajadania się słodyczami.

Pyszny smak idealnie podkreśli aromat herbaty czy warzywnego smoothie.

2. Kurkuma

W wielu kulturach, już od czasów starożytnych wykorzystuje się właściwości lecznicze i odżywcze kurkumy.

Obecnie niemal we wszystkich kuchniach świata stosuje się tę przyprawę oraz zaleca się jej spożywanie w dietach odchudzających. Nie bez powodu!

Główne zalety tej przyprawy wynikają z zawartej w niej kurkuminie. Jest to pigment o działaniu antyoksydacyjnym, który zatrzymuje powstawanie tkanki tłuszczowej. Oprócz polifenoli, substancja ta ułatwia rozkład tłuszczów i zapobiega nadwadze.

3. Pieprz cayenne

Ta przyprawa nie tylko powinna znajdować się w naszej kuchni, ale i w domowej apteczce. W stosunku do swoich funkcji odchudzających, pieprz kajeński stanowi jest sprzymierzeńcem naszego metabolizmu.

chili cayenne

Ze względu na swój pikantny charakter i zawartość kapsaicyny, wywołuje efekt ermogeniczny, który zwiększa wydatek energetyczny.

Ponadto hamuje nasz apetyt i przedłuża uczucie sytości. Wszystko to pozwoli Ci uniknąć spożywania zbyt wielu kalorii. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar w spożywaniu cayenne, bowiem w dużych ilościach może działać drażniąco na układ trawienny.

4. Przyprawy spalające tkanke tłuszczową – żeń-szeń

Wciąż niezbyt popularny żeń-szeń zapewnia niezwykle istotne korzyści dla aktywności metabolicznej naszego organizmu. Jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniego sposobu na odchudzanie: włączenie tej przyprawy do diety, pozwoli nam uzyskać oczekiwane rezultaty.

Dzięki aktywnym składnikom żeń-szeń pozwala regulować poziom glukozy we krwi i stymuluje insulinę. Zmniejsza niepokój związany z jedzeniem i naturalnie sprzyja naszemu metabolizmowi.

Pozwoli ci zoptymalizować codzienne spożycie kalorii.

5. O mój rozmarynie

Kolejną z przypraw jest rozmaryn, znany ze swoich aromatycznych wyróżników. Poprawia smak mięs, ryb czy ryżu. Oprócz tego jest też doskonałym przeciwutleniaczem, wykazującym też działanie przeciwzapalne. Zapobiega wielu chorobom i pomaga kontrolować naszą wagę.

Przede wszystkim wspomaga procesy trawienne, eliminując jednocześnie toksyny zatrzymane w okrężnicy. Stanowi też naturalny środek uspokajający, hamuje niepokój i eliminuje wilczy apetyt.

Co więcej, składniki odżywcze zawarte w tej przyprawie wspierają funkcje metaboliczne. Wszystko to pozwala zredukować tłuszcz i kontrolować poziom glukozy w organizmie.

5. Czarny pieprz a przyprawy spalające tkankę tłuszczową

Każdy ma w swojej kuchni czarny pieprz, tuż obok solniczki. Nie wiemy jednak, że jest to doskonała przyprawa o właściwościach spalających tkankę tłuszczową. Ponadto warto uwzględnić pieprz w swojej diecie ze względu na wartości odżywcze. 

pieprz czarny 2

Pieprz czarny zawiera piperynę, która oprócz nadawania potrawom pikantnego smaku – blokuje też tworzenie się nowych komórek tłuszczowych. Ponadto w połączeniu z kapsaicyną i innymi substancjami pozwoli Ci spalić znaczną ilość kalorii.

7. Imbir

Popularny na całym świecie imbir, to jedna z najbardziej wartościowych przypraw, także w kontekście odchudzania.

Aktywny składnik zawarty w imbirze – gingerol, wywołuje w organizmie działanie termogeniczne, które zwiększa tempo przemiany materii i wspomaga spalanie kalorii. 

Przyprawa ta zawiera również silne przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne, które ułatawiają eliminowanie nagromadzonych płynów i toksyn w organizmie. Dzięki temu, nasze narządy wewnętrzne utrzymują się w optymalnej kondycji. Ponadto imbir niesie ze sobą szereg korzyści dla urody.

8. Musztarda wśród przypraw odchudzających

Kto by się spodziewał, że dodanie musztardy do swoich potraw może przyczynić się do utraty wagi i zbudowania doskonałej sylwetki.

Nasiona musztardy przyspieszają nasz metabolizm nawet o 25 %. Oznacza to, że są niezbędne w procesie spalania kalorii.

Musztarda pomaga rozkładać tłuszcz w organizmie, działając również zapobiegawczo. Poprawia krążenie krwi i co więcej eliminuje toksyny z organizmu. 

Jeśli marzy Ci się świetna, zdrowa sylwetka ale nie znajdujesz sposobu na redukcję tkanki tłuszczowej – zwróć uwagę na te przyprawy. Pamiętaj, że powinny towarzyszyć odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Tylko w ten sposób szybko zauważysz ich pozytywny wpław na zdrowie i ciało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Costello RB., Dwyer JT., Saldanha L., Bailey RL., et al., Do cinnamon supplements have a role in glycemic control in type 2 diabetes? A narrative review. J Acad Nutr Diet, 2016. 116 (11): 1794-1802.
  • Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.
  • Taghizadeh M., Farzin N., Taheri S., Mahlouji M., et al., The effect of dietary supplements containing Green tea, capsaicin and ginger extracts on weight loss and metabolic profiles in overweight women: a randomized double blind placebo controlle clinical trial. Ann Nutr Metab, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.