Smoothie ze śliwek suszonych, chia i jabłka na jelita
Wiele osób musi zwracać baczną uwagę na funkcjonowanie swojego układu pokarmowego. Tylko w ten sposób mogą one zapobiegać różnego rodzaju dolegliwościom i problemom zdrowotnym, takim jak zaparcia, słabe wchłanianie jelitowe, częste biegunki. Odpowiednio dobrane naturalne środki, takie jak smoothie i koktajle mogą pomóc Ci także szybciej uporać się z nękającą Cię chorobą układu pokarmowego.
Najlepszym sposobem na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości jest odpowiednia dieta i dobre, w pełni naturalne suplementy. Poświęcając kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu możesz dowiedzieć się, jak przyrządzić sobie pyszny koktajl z suszonych śliwek, nasion szałwii hiszpańskiej i jabłek.
A jest to smoothie oferujące wręcz niesamowite korzyści dla zdrowia Twoich jelit i ogólnie dobrego samopoczucia.
Smoothie zapewniające regulację pracy jelit – to naprawdę ważna kwestia
Twoje jelita są organem, który musi naprawdę dobrze funkcjonować, abyś był zdrowy i mógł zapewnić sobie odpowiednio wysoką jakość życia. W rzeczywistości jednak liczne uciążliwe dolegliwości i schorzenia, które wpływają na ten narząd, mogą stać przyczyną wielu chorób o charakterze przewlekłym.
Dlatego właśnie powinieneś poszukać skutecznych zabiegów pozwalających stymulować pracę Twoich jelit. Oczywiście drugim, równie ważnym elementem na drodze do sukcesu jest także odpowiednio zbilansowana dieta.
W przypadku jakiejkolwiek zdrowej diety nie można zapominać o świeżych, naturalnych produktach spożywczych cechujących się wysoką zawartością błonnika. Wśród dostępnych różnych opcji najwięcej korzyści oferują Ci na przykład:
- Owoce
- Warzywa
- Rośliny strączkowe
- Produkty pełnoziarniste
- Orzechy z drzew orzechowych
- Nasiona
Oprócz tych głównych składników powinieneś umiarkowanie dodawać także inne produkty spożywcze i zawsze przyrządzać je według odpowiednich przepisów. A wszelkiego rodzaju smoothie są chyba najłatwiejszymi do przyrządzenia sposobami na zapewnienie sobie zdrowego odżywiania się!
Produkty spożywcze, z których możesz przyrządzić smoothie o naprawdę wspaniałych właściwościach!
Na rynku znaleźć możemy trzy z pozoru zupełnie różne produkty spożywcze, które w połączeniu okazują się jednak być bardzo korzystne dla potrzeb regulowania funkcjonowania układu pokarmowego i samych jelit. Są to kolejno:
Suszone śliwki
Doskonałe wartości odżywcze suszonych śliwek występują nawet przy zjedzeniu małych ilości tych owoców. Dlatego właśnie stanowią one tak zwane „superjedzenie”, które można jeść codziennie. A to dlatego, że suszone śliwki: ponieważ:
- Pozwalają skutecznie walczyć z zaparciami dzięki dużej ilości błonnika.
- Umożliwiają pozbycie się dolegliwości wywoływanych przez niektóre problemy jelitowe, takie jak hemoroidy lub uchyłki.
- Cechują się doskonałymi właściwościami przeciwutleniającymi, które chronią nas przed przedwczesnym starzeniem się.
- Zawierają spore ilości wolnych rodników.
- Są naprawdę bogate w naturalne cukry i dostarczają tym samym sporych ilości energii.
- Redukują ciśnienie krwi.
- Zapobiegają osteoporozie dzięki wysokiej zawartości różnego rodzaju minerałów i pierwiastków śladowych.
- Pomagają Ci zrzucać nadmiar kilogramów i redukują obwód w pasie.
- Zapobiegają anemii z uwagi na bardzo wysoką zawartość żelaza.
Nasiona szałwii hiszpańskiej
Nasiona szałwii hiszpańskiej, znane potocznie jako chia to naprawdę zdrowy produkt spożywczy o cennych właściwościach leczniczych. Jeśli je namoczysz w wodzie, nasiona te uwolnią lepką substancję zwaną śluzem szałwiowym.
Jest to ogólnie rzecz biorąc jedna z odmian rozpuszczalnego błonnika. Szałwia hiszpańska jest dzięki temu doskonałym, w pełni naturalnym lekiem do czyszczenia jelit i regulacji ich pracy.
Dodatkowo nasiona chia mają także inne, cenne dla zdrowia właściwości. Należą do nich między innymi:
- Redukowanie poziomu „złego” cholesterolu i cukru we krwi.
- Wysoka zawartość cennego białka roślinnego, które zwiększa poziom energii i wytrzymałość.
- Nasiona te powodują także bardzo silny efekt sytości. Pomaga on Ci jeść mniej, jeśli próbujesz schudnąć.
- Szałwia hiszpańska jest także doskonałym źródłem przeciwutleniaczy.
- Nasiona chia są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Jest to kluczowy dla naszego zdrowia minerał, który wzmacnia nasze zęby i kości.
Przeczytaj również: Nasiona chia – 7 niezwykłych korzyści
Jabłka
Jabłka są bardzo zdrowymi owocami. Ponadto doskonale nadają się do regulowania funkcjonowania jelit dzięki wysokiej zawartości pektyny. Ich cenne właściwości są równie skuteczne zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunki.
Co więcej, regularne spożywanie tych owoców poprawia ogólną skuteczność i kondycję układu pokarmowego. Dlatego właśnie – tak jak to się często mówi – jedno jabłko dziennie pozwoli Ci nie odwiedzać lekarza przez długi czas.
Dodatkowo owoce te mają inne cenne właściwości, które między innymi:
- Oczyszczają Twoje ciało pozwalając skutecznie usunąć z niego różnego rodzaju toksyny.
- Zmniejszają poziom zakwaszenia Twojego organizmu.
- Redukują poziom „złego” cholesterolu i cukru we krwi.
- Zapobiegają procesom przedwczesnego starzenia się.
- Utrzymują zęby i dziąsła w czystości.
- Zmniejszają stężenie kwasu moczowego w organizmie.
Zobacz także: Przyspiesz trawienie napojem z imbiru, jabłek i stewii
Smoothie z suszonych śliwek, nasion chia oraz jabłka
Skoro omówiliśmy już wszystkie istotne kwestie, pora przejść do najważniejszego punktu dzisiejszego artykułu, czyli przepisu na proponowane przez nas smoothie z suszonych śliwek, nasion szałwii hiszpańskiej oraz jabłek.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 szklanka wody (200 ml)
- 4 suszone śliwki
- 1 łyżka stołowa nasion szałwii hiszpańskiej (14 g)
- 1 ekologiczne jabłko ze skórką
Dobrym pomysłem jest obranie jabłka ze skórki. Szczególnie jeśli jest ono z ekologicznej uprawy. W ten sposób będziesz w stanie zapobiec przedostaniu się niebezpiecznych pestycydów do Twojego smoothie.
Z drugiej jednak strony, jeśli Twoje jabłko naprawdę pochodzi z ekologicznego sadu, to jego skórka zapewni Ci dodatkową porcję błonnika. Dokonaj zatem wyboru na własną rękę.
Sposób przygotowania opisywanego smoothie:
Aby przygotować to smoothie, wykonaj po prostu następujące kroki:
- Namocz suszone śliwki i nasiona chia w szklance wody przez cała noc.
- Następnego ranka wyłów łyżeczką śliwki i dokładnie je zmiksuj na jednorodną masę.
- Dodaj teraz jabłko bez żadnych pestek i ogonków oraz płyn ze szklanki, wraz z nasionami szałwii hiszpańskiej. Ponownie zmiksuj całość tak, by uzyskać mieszaninę o jednorodnej konsystencji.
Chociaż jabłko i śliwki nadają Twojemu smoothie naturalną słodycz, to jeśli zechcesz, możesz je dodatkowo osłodzić stewią lub naturalnym, surowym miodem.
Jak należy zażywać tak uzyskany produkt?
Chociaż możesz pić to smoothie o dowolnej porze dnia, najlepiej będzie jednak wypić je rano. Dzięki temu będziesz w stanie wpłynąć na usprawnienie pracy swoich jelit już od wczesnych godzin porannych.
Wypij zatem smoothie jak najszybciej po przebudzeniu i co najmniej pół godziny przed śniadaniem. Jeśli chcesz go używać jako naturalnej metody leczenia, możesz pić je codziennie przez kilka tygodni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- La pectina de manzana | EROSKI CONSUMER. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from http://www.consumer.es/web/es/alimentacion/aprender_a_comer_bien/complementos_dieteticos/2004/07/22/106239.php
- Beneficios de la chía. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://www.botanical-online.com/beneficios-chia.htm
- Ciruelas pasas: beneficios y propiedades. Llenas de energía. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://www.natursan.net/ciruelas-pasas-beneficios-y-propiedades/
- El aparato digestivo y su funcionamiento | NIDDK. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-digestivas/aparato-digestivo-funcionamiento
- Reiriz Palacios, J. (n.d.). Sistema digestivo: anatomía. Retrieved from https://www.infermeravirtual.com/files/media/file/98/Sistema digestivo.pdf?1358605461