Nowa piramida zdrowego żywienia – co oferuje?

Styczeń 31, 2019
Czasy się zmieniły, zatem piramida zdrowego żywienia także przeszła szereg przeobrażeń. Zdrowy tryb życia, który uwzględnia aktywność fizyczną stanowi jej podstawę. Zaleca się ćwiczyć przynajmniej godzinę dziennie, aby zachować formę i zapobiec potencjalnym chorobom.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak wygląda nowa piramida zdrowego żywienia, koniecznie zapoznaj się z nią w tym artykule. Podpowiemy Ci, jakich zasad należy przestrzegać, aby zachować dobre zdrowie na długie lata.

Jak wiesz, dobre zdrowie zapewnia nam odpowiednia dieta. Najlepszym sposobem na osiągnięcie wymarzonej formy zdrowotnej i długiego życia jest spożywanie różnorodnych produktów.

Powinniśmy też uzupełnić zbilansowaną dietę o aktywność fizyczną, której zazwyczaj brakuje nam w dzisiejszym świecie. Niedawno wprowadzono pewnie zmiany do tradycyjnej piramidy żywieniowej. Dostosowano ją do trybu życia mieszkańców naszego globu.

Zapoznaj się z nią, aby zrozumieć, jakie nawyki musisz zmienić, by cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Nowa piramida zdrowego żywienia i aktywny tryb życia

Fundamentalną zmianą, jaką wprowadzono do piramidy, jest niezbędna aktywność fizyczna, która powinna opiewać na co najmniej 60 minut ćwiczeń dziennie.

Dziewczyna w trakcie joggingu

Ćwiczenia nie jedno mają imię i możemy dostosować je do swoich preferencji. Oprócz zdrowej diety, powinniśmy zatem wygospodarować godzinę czasu każdego dnia i wprawić się w ruch! Basen, bieganie, rolki czy ćwiczenia w domu – wybór należy do Ciebie.

Ważne jest aby utrzymać ciało w formie, nie ze względu na powierzchowne pobudki, ale aby zadbać o swoje zdrowie, by zwiększyć wydajność organizmu i wzmocnić układ odpornościowy, a także układ sercowo-naczyniowy. Dzięki temu możemy uniknąć wszelkich chorób zwyrodnieniowych.

Przede wszystkim, uwzględniając w swoim życiu aktywność fizyczną, łatwiej nam będzie uniknąć zaburzeń odżywiania, bowiem zachowamy odpowiedni bilans energetyczny.

Oznacza to, że będziesz uzbrojony w wystarczającą ilość energii, aby sumiennie spełniać wszystkie codzienne obowiązki i cieszyć się życiem.

Nawet, jeśli pozwolisz sobie na chwilę zapomnienia i przekroczysz sugerowaną ilość kalorii, sport pomoże Ci odzyskać balans. W ten sposób zapobiega się tworzeniu tkanki tłuszczowej!

Przeczytaj też: Poranne nawyki, które przeszkadzają nam schudnąć

Różnorodność pokarmów w diecie

Drugim, bardzo istotnym elementem nowej piramidy zdrowego żywienia jest zbilansowana dieta, uwzględniająca różnorodne pokarmy ze wszystkich grup żywności. Mamy na myśli: produkty pełnoziarniste, ale także ziemniaki czy zdrowe węglowodany, podane w odpowiedni sposób.

Podobnie, powinniśmy spożywać dużą ilość owoców i warzyw (najlepiej 2 lub 3 razy dziennie). To one bowiem dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały. Bezsprzecznie należy pamiętać o warzywach i owocach w swojej codziennej diecie!

Najlepsze, co można zrobić, to zamienić niezdrowe, przetworzone przekąski na świeże owoce. Pozbywamy się w ten sposób cukrów prostych i niezdrowych tłuszczów.

Koszyk pełen świeżych owoców

Owoc może zaspokoić nasze pragnienie na coś słodkiegonie stanowiąc obciążenia dla naszego organizmu i nie prowadząc do otyłości czy nadwagi.

Nie zapominajmy o produktach mlecznych, które również powinny znaleźć swoje miejsce w naszym jadłospisie. Jeśli nie tolerujesz laktozy, wybieraj produkty jej pozbawione, a także te beztłuszczowe. Ponadto, jeśli zależy nam na doskonałej sylwetce, należałoby wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu. 

Zobacz też: Jakie produkty mleczne zawierają najmniej laktozy?

Na koniec pamiętajmy o białym, chudym mięsie z kurczaka czy z ryby. Najlepiej, aby przyrządzone były na grillu, w piekarniku czy na parze. Unikajmy tłuszczu i smażenia potraw.

Suplementy uzupełniać możemy poprzez spożywanie jajek w przeróżnej postaci oraz dzięki białkom roślinnym.

Nowa piramida zdrowego żywienia i produkty okazjonalne

Na szczycie nowej piramidy żywieniowej znajdują się też produkty, które należy spożywać sporadycznie i z umiarem. Należą do nich czerwone mięsa i wędliny. 

Aby produkty te nie przysporzyły nam kłopotów zdrowotnych i korzystnie wpływały na stan naszego zdrowia, należy unikać smażenia mięs i przetworzonych wędlin. Świetnym towarzystwem dla tych produktów będą warzywa i zdrowe tłuszcze.

Czy powinno się całkowicie zrezygnować z alkoholu? Oczywiście, można od czasu do czasu pozwolić sobie na napój alkoholowy. Zdajemy sobie sprawę, że czerwone czy białe wino, bądź piwo w małych ilościach, mogą przynieść pewne korzyści dla zdrowia.

Wystarczy nam jednak jeden kieliszek na tydzień! Co istotne, przed spożyciem alkoholu i tuż po tym, zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Co do okazjonalnej żywności, możemy od czasu do czasu pozwolić sobie na produkty, które wykazują dużą zawartość tłuszczów nasyconych i cukrów.

To dobra wiadomość dla wszystkich łasuchów, oznacza bowiem przyzwolenie na pączki, lody i czekoladę. Jednak od święta i w niewielkich ilościach.

Suplementy diety i nowa piramida zdrowego żywienia

Stanowią najwyższą wartość nowej piramidy, bowiem zdarza się, że mimo zróżnicowanej diety i życiowej harmonii brakuje nam konkretnych składników odżywczych. To czas, aby przyjąć je z zewnątrz, po konsultacji u specjalisty i przy jego nadzorze.

Suplementy diety mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów organizmu w niezbędne składniki odżywcze. Najważniejsze jednak, aby nie stanowiły zamiennika żywności, mogą być tylko i wyłącznie kontrolowanym dodatkiem do naszej diety.

Teraz, kiedy znasz już podstawowe zasady i warstwy nowej piramidy żywieniowej, możesz zacząć wdrażać je do swojej codzienności.

  • Díaz SM, Ximena, Neri D, Daniela, Moraga M, Francisco, Rebollo G, María Jesús, Olivares C, Sonia, & Castillo D, Carlos. (2006). Análisis comparativo de la canasta básica de alimentos, pirámide alimentaria y recomendaciones nutricionales para preescolares y escolares chilenos: A comparative analysis. Revista chilena de pediatría77(5), 466-472. https://dx.doi.org/10.4067/S0370-41062006000500003
  • Gil, Ángel, Ruiz-López, María Dolores, Fernández-González, Miguel, & Martínez de Victoria, Emilio. (2015). Guía FINUT de estilos de vida saludable: más allá de la Pirámide de los Alimentos. Nutrición Hospitalaria31(5), 2313-2323. https://dx.doi.org/10.3305/nh.2015.31.5.8803
  • González-Gross, M., Gómez-Lorente, J. J., Valtueña, J., Ortiz, J. C., & Meléndez, A.. (2008). The “healthy lifestyle guide pyramid” for children and adolescents. Nutrición Hospitalaria23(2), 159-168. Recuperado en 28 de enero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0212-16112008000200013&lng=es&tlng=en.