Poranne nawyki, które przeszkadzają nam schudnąć

Mimo, że stosujemy inne zdrowe zasady, jeśli mamy te poranne nawyki to łatwo grozi nam nadwaga. Nasze ciało potrzebuje równowagi na wielu poziomach, więc spróbuj tych porannych nawyków.
Poranne nawyki, które przeszkadzają nam schudnąć
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby uniknąć otyłości i nadwagi, musisz zachować zdrowy tryb odżywiania, przestrzegać planu ćwiczeń zgodnie z Twoimi potrzebami i wiedzieć, które poranne nawyki mogą być szkodliwe bądź korzystne dla Twojego zdrowia.

Niektóre poranne nawyki działają na metaboliczną i hormonalną aktywność, co pozytywnie wpływa na zdolność do usuwania nadmiaru tłuszczu.

Jednak czasami, pomimo utrzymywania tych dobrych nawyków, nie widzimy zadowalających wyników. W rzeczywistości możemy nawet przytyć parę kilogramów lub więcej.

Ta sytuacja daje nam poczucie frustracji, które wielokrotnie powoduje opór przed myślą o zdrowym stylu życia. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre nasze poranne nawyki, które nie wydają nam się negatywne w rzeczywistości, mogą powodować niewielki przyrost wagi.

Chociaż nie zawsze jesteśmy ich świadomi, może to stanowić wielką przeszkodę w osiągnięciu idealnej wagi.

Najwyższy czas dowiedzieć się, które poranne nawyki mogą nam szkodzić.

1. Pomijanie śniadania

Przez długi czas uważano, że pomijanie śniadania może być sposobem na utratę wagi poprzez pominięcie porannej dawki kalorii. Niemniej jednak, na całe szczęście, ten mit został obalony kilka lat temu. Należy wiedzieć, że ten pierwszy posiłek dnia jest niezbędny, aby Twój metabolizm dobrze funkcjonował.

Z tego powodu ludzie, którzy pomijają śniadanie, często je zastępują żywnością o niskiej wartości odżywczej. To w rezultacie powoduje zwiększenie masy ciała.

Kobieta je śniadanie
  • Śniadanie jest głównym posiłkiem dnia i nie należy go zastępować prostą filiżanką kawy i ciasteczkami.
  • Śniadanie powinno zawierać źródła węglowodanów, błonnika i aminokwasów.
  • Jego całkowita zawartość kalorii powinna zawierać 25% dziennego zapotrzebowania organizmu.

2. Późne jedzenie śniadania

Ważne jest, aby nauczyć się utrzymywać plan posiłków dla zdrowia naszego ciała. Czasami można zmienić godzinę, ale idealnie powinno się spożywać śniadanie wkrótce po przebudzeniu.

Ciało potrzebuje źródeł energii, aby utrzymać optymalne funkcjonowanie głównych narządów. Mimo że ma rezerwy, wiele z nich zmniejsza się w czasie snu. Z drugiej strony, gdy żołądek jest pusty, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i może dojść do stanu zapalnego.

  • Aby tego uniknąć, idealnie jest zjeść śniadanie w ciągu godziny od wstania.
  • Przed zjedzeniem śniadania i zaraz po staniu z łóżka możesz wypić zdrowy napój, np. ciepłą wodę z cytryną lub herbatę.

3. Spożywanie przetworzonych przekąsek

Przetworzone przekąski wkroczyły na rynek pod pretekstem “zdrowych” przekąsek, aby zaspokoić głód, który dopada nas w ciągu dnia. Chociaż niektóre opcje są dobre, większość z nich zawiera substancje chemiczne, cukier i inne składniki, które sprawiają, że przybieramy na wadze.

Jeśli poświęcisz kilka minut na zapoznanie się z tabelą odżywczą, zauważysz, że zawierają dużo kalorii i tłuszczu.

Kobieta je smażonego kotleta
  • Unikaj przetworzonej żywności i wybieraj naturalne alternatywy, takie jak owoce, świeże warzywa lub naturalny jogurt.
  • Dobrze jest też zjeść garść suszonych owoców lub domowej roboty smoothie, bez dodatku śmietany czy lodów.

4. Zbyt długie spanie

Opublikowane badanie z 2014 roku sugeruje, że trudno jest stracić na wadze osobom, które śpią dłużej niż 10 godzin dziennie.

• Odpowiednia ilość odpoczynku dla ludzi wynosi od 7 do 9 godzin ciągłego snu bez przerw.

Przeczytaj również: Ile godzin snu potrzebujesz?

5. Wypijanie niewystarczającej ilości płynów

Chociaż wydaje się, że nie ma to związku, poranne nawodnienie jest jednym z podstawowych nawyków w promowaniu optymalnego metabolizmu.

Picie niewielkiej ilości wody lub całkowity brak wody spowalnia procesy organizmu, które są odpowiedzialne za eliminację toksyn i spalanie tłuszczu.

Nalewanie wody do szklanki
  • Wskazane jest rozpoczęcie dnia od wypicia szklanki letniej wody, najlepiej z cytryną.
  • Możesz także wybrać herbatę z miodem.
  • Po śniadaniu w ciągu poranka warto wypić jeszcze od 3 do 4 szklanek wody.

Czy widzisz te poranne nawyki u siebie? Jeśli tak, to już znasz odpowiedź na pytanie, dlaczego przybierasz na wadze, mimo że stosujesz się do innych zasad zdrowego żywienia.

Teraz nadszedł czas, aby poprawić błędy, które popełniasz i wykorzystać poranek, aby przyspieszyć metabolizm.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.