Owoce, które przyspieszają spalanie tłuszczu

Aby w pełni wykorzystać odchudzające właściwości niektórych owoców, należy zadbać również o zdrową dietę oraz o codzienną aktywność fizyczną. W przeciwnym razie nie zaobserwujesz żadnych pozytywnych rezultatów owocowej diety.
Owoce, które przyspieszają spalanie tłuszczu

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że dużo naturalnych produktów ma ogromną zdolność do stymulowania przemiany materii, przyspieszając tym samym proces spalania dostarczanych wraz z pokarmem tłuszczów. Do tej grupy należą między innymi niektóre owoce. Poznaj je dziś z nami.

Pewnie nasuwa ci się pytanie: jak można schudnąć zwiększając spożycie niektórych produktów? No właśnie – niektóre produkty, w tym przypadku owoce, zamiast tuczyć, sprawiają, że chudniemy. W rzeczywistości w tym fakcie nie kryje się żadne nadzwyczajne zjawisko. Po prostu jest to jedna z podstawowych prawd biologii.

Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm do stawienia niektórych pokarmów potrzebuje znacznie więcej energii niż w większości przypadków. Krótko mówiąc – ich strawienie pochłania znacznie więcej energii niż ta, którą one same dostarczają. Dlatego też o takich produktach mówi się, że są one naturalnymi „przyspieszaczami” spalania tłuszczów w organizmie.

Które owoce przyspieszają spalanie zbędnych kilogramów?

Owoce reprezentują najszerszą grupę naturalnych produktów przyspieszających spalanie tłuszczu. Ponieważ zawierają one zdrowe dla organizmu cukry, ten musi wykonać złożoną pracę w celu ich strawienia. Potrzebne jest mu do tego znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż ilość dostarczanych przez owoce kalorii.

Podczas ich trawienia następuje maksymalna aktywacja przemiany materii, co w konsekwencji daje nadzwyczajne tempo metabolizowania zawartych w owocach składników odżywczych. Oczywiście nie wszystkie owoce wykazują tego typu właściwości. Poznaj dziś te, które najskuteczniej wspomagają odchudzanie!

Jabłka – owoce o silnym działaniu odchudzającym

O tym, że jabłko to autentyczne laboratorium żywnościowe dla naszego organizmu pisaliśmy już niejednokrotnie. Już jeden owoc dziennie pomaga zachować zdrowie. Jego głównym składnikiem są pektyny, odpowiedzialne między innymi za:

  • Oczyszczanie organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji
  • Usuwanie nadmiaru płynów zgromadzonych w tkankach (zapobiega retencji płynów)
  • Dostarczanie dużych ilości błonnika pokarmowego

Innym interesującym faktem jest również to, że zawarte w jabłku składniki pomagają „rozpuścić” nagromadzone w organizmie nadprogramowe kilogramy. Rozpuszczalny błonnik absorbuje nadmiar tłuszczu i skutecznie eliminuje go z organizmu.

Jakby tego było mało, jabłka dostarczają również cennych dla zdrowia aminokwasów, które w naturalny sposób wspomagają trawienie. Dodatkowo jedno jabłko na drugie śniadanie dostarcza uczucia sytości na długo oraz zmniejsza apetyt na niezdrowe przekąski.

Przeczytaj koniecznie artykuł: 1 jabłko dziennie dla zdrowia!

Cytryna – cud natury

Cytryna to kolejny owoc o tysiącu niesamowitych właściwościach leczniczych. Jedną z nich jest zdolność do przyspieszania metabolizmu naszego organizmu oraz naturalnej kontroli masy ciała. Bez wątpienia cytryny powinny stanowić stały element każdej zdrowej diety!

Sok z cytryny wspomaga proces rozkładu tłuszczów w celu ich sprawnego usunięcia z organizmu. Co więcej, ten popularny owoc cytrusowy usprawnia krążenie krwi, zwiększa przepływ limfy oraz zapobiega tworzeniu się nieestetycznego cellulitu na udach, biodrach i ramionach.

Świeże cytryny owoce

Cytryny to owoce zwykle kojarzone z porankiem. Każdy z nas doskonale wie, że szklanka ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny na pusty żołądek czyni cuda: oczyszcza organizm, dostarcza cennych składników odżywczych, a także zwiększa termogenezę organizmu, dzięki czemu przyspiesza proces spalania zbędnego tłuszczu.

Grejpfrut

Grejpfrut podobnie jak cytryna należy do grupy owoców cytrusowych, wykazuje on bardzo silne właściwości oczyszczające, które stymulują proces spalania tłuszczów oraz zdrowej utraty zbędnych kilogramów.

Zawarte w grejpfrutach składniki w naturalny sposób oczyszczają wątrobę – narząd odpowiedzialny za metabolizowanie tłuszczów. Ponadto pomagają utrzymać zdrowie nerek i obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi.

Spożywanie jednego grejpfruta dziennie, zwłaszcza na śniadanie, przyspiesza proces spalania tłuszczów. W rzeczywistości grejpfrut jest przekąską odpowiednią na każda porę dnia, również na podwieczorek czy kolację. Jeśli masz ochotę, możesz przygotować sok z grejpfruta i w celu osłodzenia połączyć go z sokiem z pomarańczy.

Pij sok z grejpfruta lub zjadaj owoc w całości przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.

Truskawki

Spożywanie truskawek to bardzo słodki i przyjemny sposób na pozbycie się wałeczków tłuszczu z brzucha i bioder.

Owoce te są niskokaloryczne i jednocześnie dostarczają uczucia sytości na długo. Ponadto są one wartościowym źródłem wody i błonnika pokarmowego – dwóch substancji, które ułatwiają trawienie i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.

Świeże truskawki owoce

Truskawki są również źródłem wapnia, magnezu i potasu – trzech składników mineralnych, które w naturalny sposób regulują ciśnienie tętnicze krwi. Co więcej, pomagają utrzymać prawidłowy poziom kwasu moczowego we krwi, przyspieszają przemianę materii oraz wspomagają spalanie tłuszczów.

Arbuz

Arbuz to nie tylko słodki i orzeźwiający owoc – to przede wszystkim cenne źródło substancji odżywczych i wielki wróg komórek tłuszczowych. Pomimo słodkiego smaku, owoc ten jest niskokaloryczny i może być śmiało spożywany – nawet w dużych ilościach – przez osoby będące na diecie odchudzającej.

Głównym składnikiem aktywnym arbuza jest arginina – aminokwas wspomagający proces utleniania glukozy oraz nagromadzonych w organizmie tłuszczów. Ponadto owoc ten wykazuje silne właściwości oczyszczające, które w naturalny sposób oczyszczają krew z toksyn i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Kiwi

Wszystkie owoce zawierające sporą dawkę witaminy C są skuteczną, naturalną bronią w walce z nadmiarem tłuszczu w organizmie. Kiwi nie jest więc żadnym wyjątkiem. Liczne badania potwierdziły, że witamina C bierze czynny udział w procesach metabolizowania tłuszczów.

Regularne spożywanie witaminy C prowadzi do aktywacji substancji o nazwie L-karnityna, która z kolei stymuluje proces przekształcania tłuszczu w energię.

Sałatka z kiwi owoce

Kokos

Ten pyszny, egzotyczny owoc słynie między innymi z niesamowitych właściwości przyspieszania rytmu procesów metabolicznych wątroby. Konsekwencją tej właściwości jest znacząca poprawa funkcjonowania całego układu pokarmowego i trawiennego.

Pamiętajmy, że im szybsza przemiana materii, tym skuteczniejsze spalanie kalorii. Nie ma znaczenia, pod jaką postacią spożywasz kokos – zarówno w naturalnej postaci, jak i w formie wiórków, oleju czy mleka jest równie skuteczny podczas odchudzania.

Koniecznie zaopatrz się w olej kokosowy – to jeden z najlepszych produktów naturalnie przyspieszających przemianę materii. Nie nadużywaj go jednak, ponieważ może wywołać niepożądane dla organizmu skutki. Zawsze staraj się używać oleje roślinne najlepszej jakości, pochodzące z upraw ekologicznych.

To może Cię zainteresować ...
Sok z arbuza – niezwykle smaczny i skuteczny diuretyk
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Sok z arbuza – niezwykle smaczny i skuteczny diuretyk

Kiedy sok z arbuza połączymy z ogórkiem, otrzymamy niesamowity diuretyk, który pomaga radzić sobie z wieloma przypadłościami. Jak możesz go przygot...



  • Beukema M, Faas MM, de Vos P. The effects of different dietary fiber pectin structures on the gastrointestinal immune barrier: impact via gut microbiota and direct effects on immune cells. Exp Mol Med. 2020 Sep;52(9):1364-1376. doi: 10.1038/s12276-020-0449-2. Epub 2020 Sep 10. PMID: 32908213.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
  • Lis DM, Baar K. Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2019 Sep 1;29(5):526-531. doi: 10.1123/ijsnem.2018-0385. PMID: 30859848.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.