Stare buty - 6 świetnych pomysłów, jak je wykorzystać

Pokażemy Ci 6 fantastycznych pomysłów, w jaki sposób możesz wykorzystać stare buty. Nie wyrzucaj ich i daj im drugą szansę!
Stare buty - 6 świetnych pomysłów, jak je wykorzystać

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Stare buty mają tendencję do gromadzenia się w naszym domu. Kozaki, sandały, buty sportowe, na obcasach … nie wiemy już, co z nimi zrobić.

Z upływem czasu moda się zmienia i stare buty nam się nudzą. W ten sposób z idealnego dodatku nagle zamieniają się w zalegającą przeszkodę, którą przekładamy z miejsca na miejsce.

Na szczęście, jeśli chodzi o dekorację i recykling, jest mnóstwo bardzo oryginalnych sposobów, aby wykorzystać nawet stare buty i nadać im całkiem inne zastosowanie.

Dlatego właśnie, w tym artykule chcemy Ci opowiedzieć, jakie są najbardziej oryginalne pomysły, które możesz wykorzystać, aby dać drugie życie zarówno butom na obcasach, jak i kozakom. Przekonasz się, że rezultaty będą niesamowite.

Daj się zaskoczyć tymi pomysłami i wykorzystaj je potem w swoim domu.

Stare buty w nowym zastosowaniu

Stare buty, jako karmniki dla ptaków

W oryginalnej dekoracji, bardzo często stawia się codzienne i normalne przedmioty w przestrzeniach, które są dla nich niezwykłe. Tak właśnie dzieje się w przypadku butów używanych, jako karmniki dla ptaków.

Możesz podpiąć stare buty, najlepiej kozaki, do pnia drzewa w ogrodzie i napełnić je żywnością, aby ptaki mogły gromadzić owoce i nasiona, które im dajesz. Z drugiej strony za pomocą buta można zrobić domek wiszący łącząc drewno i strukturę obuwia.

Stare buty jako kwietniki

Innym bardzo prostym i oryginalnym sposobem wykorzystania naszych starych butów jest zamienienie ich w doniczki do naszego ogrodu. Nie ma znaczenia, czy masz mały, czy duży ogród, najważniejsze są dekoracja i oryginalny styl.

Czyszczenie butów

Aby uzyskać oryginalne kwietniki wykonane z butów lub butów, wystarczy włożyć ziemię do środka i zasadzić to, co chcesz. Mogą to być zarówno rośliny lecznicze, jak i dekoracyjne i kolorowe kwiatki. Ponadto można łączyć różne gatunki, aby uzyskać jeszcze piękniejszy efekt. Dodatkowo, możesz pomalować stare buty jakąś farbą, aby nadać im rustykalny styl.

Elementy dekoracyjne

W ten sam sposób stare buty można wykorzystać do tworzenia doskonałych dekoracji artystycznych. Pomysły będą się mnożyć: od dodawania oczu do formowania buzi, aby przekształcić buty w figurę i udekorować naszą ścianę.

Możesz również użyć ich, jako pojemnika do przechowywania kluczy. Wszystko zależy od Twojej kreatywności.

Udekoruj stołki butami

W tym pomyśle chodzi o nakładanie na nogi stołków pary butów i starych dżinsów. W ten sposób stworzysz wrażenie, że krzesło ma parę nóg.

Stare buty na obcasach jako podstawki do książek

Nic bardziej eleganckiego niż używanie starych szpilek, jako oryginalnych podstawek do książek na półce. Ten pomysł z pewnością będzie przykuwał uwagę gości, a nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku z Twojej strony. Jeśli zauważysz, że stare buty wydają się za bardzo zniszczone, możesz nałożyć na nie warstwę farby, aby poprawić ich wygląd.

Buty lub kozaki jako lampy

Innym sposobem na recykling naszych starych butów jest produkcja lamp. Możesz do tego użyć butów lub kozaków, a będziesz musiała tylko zrobić otwór, aby światło wydobywało się w piękny i jednolity sposób.

Jak widać, są to pomysły, które możesz wykorzystać, aby odzyskać swoje stare buty a jednocześnie nadać swojemu domowi wyjątkowy charakter. Fantastyczny sposób na recykling tych przedmiotów, które zawsze trafiają do kosza.

Recykling butów

Jednak jeśli nadal masz pewność, że chcesz wyrzucić swoje stare buty, powiemy Ci, jak prawidłowo się ich pozbyć. Czasami uważamy, że dobrze segregujemy nasze śmieci, ale często mylimy się przy wyborze pojemnika.

Śmietniki

Zanim je wyrzucisz, pomyśl przede wszystkim, czy można je jeszcze naprawić, jeśli zaniesiesz je do dobrego szewca. Nastawienie konsumpcyjne w dzisiejszych czasach sprawia, że ​​od razu pozbywamy się naszych rzeczy i szukamy natychmiastowego zamiennika. To tylko napędza przemysł i kulturę konsumpcji.

Jeśli jednak chcesz wrzucić je do pojemnika na śmieci, nie ma żadnego specjalnie przeznaczonego na stare buty. Ideałem jest przekazanie ich organizacjom charytatywnym, aby osoby znajdujące się w najbardziej niekorzystnej sytuacji mogły korzystać z obuwia i odzieży używanej.

Jak widać, istnieje kilka doskonałych pomysłów, prostych i bardzo oryginalnych, aby tworzyć rękodzieło nawet ze starych butów. Wykorzystaj narzędzia, swoją wiedzę i wyobraźnię, aby stworzyć przedmioty, które zaskoczą wszystkich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muthu, S. S. (2015). Handbook of Life Cycle Assessment (LCA) of Textiles and Clothing. Handbook of Life Cycle Assessment (LCA) of Textiles and Clothing. https://doi.org/10.1016/C2014-0-00761-7
  • Ekström, K. M., & Salomonson, N. (2014). Reuse and Recycling of Clothing and Textiles—A Network Approach. Journal of Macromarketing. https://doi.org/10.1177/0276146714529658
  • Bianchi, C., & Birtwistle, G. (2010). Sell, give away, or donate: An exploratory study of fashion clothing disposal behaviour in two countries. International Review of Retail, Distribution and Consumer Research. https://doi.org/10.1080/09593969.2010.491213

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.