Lampy dekoracyjne - 5 super oryginalnych pomysłów

Oświetlenie, jakie dają lampy z elementami dekoracyjnymi jest idealne, gdy chcemy stworzyć przestrzeń i nastrój w naszym domu.
Lampy dekoracyjne - 5 super oryginalnych pomysłów

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Lampy dekoracyjne można zrobić z bardzo prostych i niedrogich materiałów i przedmiotów. Dlatego wiele osób coraz częściej wykorzystuje swoją kreatywność we własnych oryginalnych projektach i wiesza w swoich mieszkaniach własnoręcznie wykonane lampy.

Najlepsze jest to, że większość pomysłów można łatwo dostosować do naszego wnętrza i mogą służyć. jako lampy sufitowe, lampy stołowe, a nawet jako niektóre rodzaje lamp podłogowych.

Dlatego właśnie postanowiliśmy zebrać niektóre z najlepszych aktualnych pomysłów, aby zachęcić Was do tworzenia własnych dzieł. Zapewniamy Cię, że aby zrobić lampy dekoracyjne, nie musisz mieć wielu materiałów ani być ekspertem w dziedzinie rzemiosła. Jedyne, o co musisz się martwić, to instalacja.

Zrób własne lampy dekoracyjne

1. Z papieru i szronu

Jeśli Ci zależy na efektownym i jednocześnie niezwykle łatwym do zrobienia projekcie, nie znajdziesz lepszego niż ten. Wystarczy mieć chińską lampę papierową, kolor, który lubisz, klej i dużą butelkę szronu dekoracyjnego. Jeśli to możliwe, zalecamy wybór szronu tego samego koloru co papier, aby wynik był jeszcze lepszy. Będzie to prawdziwa lampa glamour.

Weź lampę i połóż ją na kilku stronach gazet. Wstrząśnij puszką kleju w sprayu i przystąp do zwilżenia całej powierzchni. Gdy skończysz, posyp lub spryskaj obficie szronem, aby przylegał równomiernie.

Lampa z papieru i szronu.

Pozostaw do wyschnięcia na pięć lub dziesięć minut, złap lampę palcami i delikatnie potrząśnij. Nadmiar szronu spadnie na gazetę i możesz sprawdzić, czy lampa jest całkowicie pokryta, czy nie. Jeśli tak nie jest, jeszcze raz delikatnie spryskaj klejem puste miejsca i ponownie posyp szronem. Chodzi o to, aby uzyskać rodzaj ręcznie robionej kuli disco.

Aby uzyskać naprawdę piękny efekt, zaleca się stosowanie lamp papierowych w jasnych pastelowych kolorach. Na przykład lampa na zdjęciu wykonana jest z różowego szronu na pastelowym różowym papierze. Można również łączyć dwa kolory szronu, takie jak biały i srebrny.

2. Naszyjnik ze świecidełek i klatka

Jeśli jakiś czas temu miałaś w domu ptaki w klatce i nadal przechowujesz klatkę, nadszedł czas, aby dobrze ją wykorzystać. Oczyść ją, pomaluj sprayem (w pożądanym kolorze), a gdy się dobrze wysuszy, zacznij przyklejać silikonem sznurki z koralików, świecidełka z ozdobnych kołnierzy lub sztuczne perły.

Aby uzyskać nowoczesne wykończenie, możesz pomalować je jakimś mocnym kolorem, o matowym odcieniu.

3. Chmury

Lampy dekoracyjne w formie chmury są teraz największą sensacją. Trzeba tylko wziąć białą papierową lampę i przykleić do niej kępki z waty uformowane jak obłoczki, niezbyt gęste, aby światło mogło łatwo przenikać. Możesz także użyć piór zamiast waty.

Należy podkreślić, że nie trzeba zawsze używać typowej okrągłej lampy papierowej, aby zrealizować tego typu projekt. Istnieje wiele form, które mogą w oryginalny i piękny sposób wzbogacić naszą kreatywność i zdolności manualne. Chodzi o to, żeby puścić wodze fantazji i nie bać się używać nawet najbardziej zaskakujących elementów. Na przykład takich jak zobaczysz w następnym projekcie.

Lampa z tarki do warzyw.

4. Z tarki do warzyw

Te dekoracyjne lampy są super oryginalne, ale są przeznaczone dla najbardziej odważnych. Zwłaszcza jeśli masz w domu aranżację, która łączy w sobie nowoczesność i rustykalność. Wszystko, czego potrzebujesz, to tarka do warzyw ze stali nierdzewnej i puszka farby w aerozolu.

Zalecamy użycie czerni z matowym efektem, aby tarka wyglądała tak, jakby była wykonana z antycznego żelaza. Trzeba nałożyć kilka warstw, pozostawić do wyschnięcia i przystąpić do instalowania lampy w miejscu, które wybierzesz. Bardzo łatwe, prawda?

5. Z rurek od papieru toaletowego i sznurka

Innym pomysłem, żeby zrobić własne lampy dekoracyjne jest wykorzystanie rolek papieru toaletowego. Trzeba nałożyć warstwę silikonu na każdą rolkę, a potem owinąć cienkim sznurkiem lub linką. Po owinięciu sznurkiem należy pozostawić je do wyschnięcia na co najmniej dziesięć lub piętnaście minut, zanim przystąpimy do połączenia rolek silikonem. W ten sposób możesz stworzyć formę, jaką Ci podpowie wyobraźnia.

Należy zauważyć, że oświetlenie jakie dają lampy dekoracyjne jest dość słabe, więc nie zaleca się, żeby je używać jako lampki do czytania. Z drugiej strony, jeśli chcesz dodać magię do otoczenia, masz to zagwarantowane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leland Payton, ‎Crystal Payton. 1989. Decorative lamps of the fifties.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.