Kolory jakie nosisz – Co mówią o Tobie?

W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci znaczenie kolorów, jakie mają Twoje ubrania i jak ten prosty aspekt może wiele powiedzieć o Tobie, Twojej osobowości i Twoich upodobaniach.
Kolory jakie nosisz – Co mówią o Tobie?
José Padilla

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog José Padilla.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Kolory, które na sobie nosisz, mają znacznie większy wpływ na nasze codzienne życie, niż Ci się wydaje. Możesz w to wierzyć lub nie, ale każdy z nas kojarzy kolory i ich odcienie z pewnymi charakterystycznymi uczuciami, koncepcjami i emocjami.

Czy chciałbyś uzyskać więcej informacji na ten temat? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu. Poświęć raptem kilka minut na jego przeczytanie, a w zamian dowiesz się, co kolory Twojej odzieży mogą powiedzieć na Twój temat.

Psychologia barw, czyli emocje kontra kolory naszych ubrań

Psychologia barw to dziedzina badań, która zajmuje się wpływem, jaki mają na nas kolory. W końcu mogą one zmienić naszą percepcję, sposób postrzegania świata (przypomnij sobie znaczenie powiedzenie „widzieć świat przez różowe okulary”), zmienić nasze uczucia, a nawet wpływać na nasze emocje.

Kobieta z kolorowym parasolem

Ponadto kolory mają moc stymulowania i poprawiania naszej pamięci oraz uwagi. W dużym stopniu wpływają także na pomysły i obrazy, które tworzymy w mózgu i które dotyczą określonych rzeczy, kwestii lub koncepcji.

Psychologia barw jest obszarem, który wciąż się rozwija. Jednak znajomość podstawowych informacji na temat znaczenia kolorów bazowych może znacząco pomóc Ci w ich wykorzystaniu. Ważne jest zatem to, abyś wiedział, jak się czujesz lub jaki efekt chcesz osiągnąć każdego kolejnego dnia.

A także co ewentualnie chciałbyś zmienić. W ten sposób możesz określić także, które kolory będą dla Ciebie optymalnym wyborem do noszenia!

Wykorzystaj kolory na swoją korzyść

Choć może wydawać się dziwne, nie tylko komunikujemy się w sposób werbalny, bo porozumiewamy się także pośrednio poprzez to, jak się ubieramy i jakie kolory odzieży wybieramy. Oddajemy w ten sposób nasze emocje i reprezentujemy to, kim naprawdę jesteśmy poprzez ubrania. Ale można to nieco zmodyfikować tak, by reprezentować to, kim chcielibyśmy być!

Spójrzmy więc na znaczenie, jakie mają poszczególne kolory.

Po omówieniu wszystkich powyższych kwestii pora przejść do konkretów. Pora poznać znaczenie, jakie mają poszczególne kolory, jakie możesz wybrać dla swojej odzieży.

Znaczenie poszczególnych kolorów

Różne kolory w różny sposób wpływają na Twoje emocje i stan psychiczny. Dodatkowo wchodzą w interakcję z pamięcią, budzą pewne uczucia i nawet są w stanie nimi kierować.

  • Żółty jest kolorem odnoszącym się do słońca, światła, szczęścia, optymizmu, mądrości, inteligencji, sprawności umysłowej i sukcesu.
  • Czerwony reprezentuje ogień, podniecenie, namiętność, urok, przyciąganie, energię i emocje.
  • Błękit i niebieski odzwierciedlają spokój i chłód, czystość, przyjaźń, lojalność, rozluźnienie umysłu i spokój. Ubieranie się na niebiesko sprawia, że czujesz się pewniejszy i bardziej niezawodny.
  • Zielony oznacza świeżość, wolność, zdrowie, nadzieję, dobre samopoczucie i spokój. Wszystkie pozytywne rzeczy kojarzą się z zielenią, a także ze szczęściem. Dzięki kolorowi zielonemu możesz się rozwijać, robić postępy i być pozytywniej nastawionym do świata.
  • Biały reprezentuje czystość, niewinność, światło i pokój. Kolor biały pomaga Ci wyjaśnić wszystko, co wydaje się ciemne i niejasne, a także poprawić wszystko, co wydaje się być pogrążone w depresji.
  • Różowy to kolor kojarzony z miłością i związany z młodzieńczą naiwnością i kobiecością.
  • Szary reprezentuje rezygnację, starość i spokojny rozsądek. Może również przypominać o szarości dnia codziennego lub kojarzyć się z elegancją.

I jeszcze więcej kolorów…

  • Złoty reprezentuje bogactwo, blask, jasność, mądrość i luksus.
  • Srebrny odzwierciedla szlachetność, chęć wyróżnienia się i pieniądze.
  • Pomarańczowy oznacza stabilność, narodziny, rozwój, ekspansję i spokój. Dodatkowo możesz kojarzyć go z wiosną i naturą. Kolor pomarańczowy to po prostu czysta energia.
  • Purpurowy i fioletowy odzwierciedla chęć ciągłego dążenia do zmian, odnowę, duchowość, medytację i koncentrację. Kolor fioletowy to barwa, która zamienia negatywną energię w coś naprawdę pozytywnego.
  • Czarny reprezentuje uwodzenie, moc, luksus, siłę, tajemnicę, smutek i ból. Kolor czarny nie zawsze jest barwą o negatywnym znaczeniu. To także naprawdę cudowny kolor, który można ubierać na każde okazje i łączyć z dowolnym innym odcieniem.
  • Brązowy reprezentuje lenistwo, powolność i brzydotę. Chociaż jego znaczenie może nie być tak pozytywne, jak można wnioskować po poprzednim zdaniu, to jednak brąz jest barwą, która cechuje się naprawdę wyraźną i wszechobecną popularnością wokół nas i może być zatem powiązana z wieloma różnymi rzeczami.

Siła, jaką mają różne kolory

Warto także mieć na uwadze to, że kolory wpływają również na sposób podejmowania różnych typowych i prostych decyzji. Od urodzenia wszyscy mieliśmy i mamy jakiś swój ulubiony kolor. Prawie wszystkie rzeczy dookoła nas są w różnych kolorach. To jest naprawdę ogromna zaleta i ważna cecha!

Pamiętaj też, że Twój ulubiony kolor nie zawsze będzie barwą wybraną przez Ciebie dla danego obiektu i powinieneś mieć także świadomość tego, że nie zawsze będziesz dobrze wyglądać we wszystkim, niezależnie od wybranej barwy.

Kontekst jest także równie ważny, aby prawidłowo interpretować i wybierać kolory. Wyobraź sobie, że widzisz na sali sądowej broniącą Twojej sprawy prawniczkę ubraną w kostium we fluorescencyjnym zielonym kolorze. To rzecz jasna nie miałoby żadnego sensu. Zawsze jednak możemy próbować wprowadzać innowacje i eksperymentować z ekstrawaganckimi i śmiałymi kombinacjami kolorów.

Połącz kolory zgodnie z własnymi preferencjami, ale pamiętaj o harmonii barw. Na przykład kolor brązowy, złoty, żółty i pomarańczowy oznaczają jesień. Jednak brąz w połączeniu z szarością i czernią staje się bardzo konserwatywny i mało wyrazisty.

Różne kolory ubrań w szafie

Są też kolory, które są bardziej odporne na zabrudzenie, inne bardziej pasują do ogólnego ciepła, a jeszcze inne są idealne w sytuacji, jeśli nie chcesz się specjalnie wyróżniać z tłumu.

Wykorzystaj możliwości, jakie oferuje psychologia kolorów na własną korzyść

Mając na uwadze opisane powyżej koncepcje i znaczenie kolorów, poprawisz swoje ich zrozumienie. Korzystanie z psychologii kolorów pomoże podkreślić to, co chcesz powiedzieć i przekazać. A jeśli umiejętnie wykorzystasz osiągnięcia tej dziedziny nauki, będziesz w stanie bez problemu skojarzyć dowolne znaczenie z odpowiednim kolorem.

Ważne jest także, aby określić dokładnie, jaki wizerunek chcesz w ten sposób przekazać. Szczególnie istotne staje się to przede wszystkim w momencie, gdy prowadzisz swoją firmę. Dlatego też skorzystanie z pomocy profesjonalnego projektanta, który bardzo dobrze zna te wszystkie pojęcia i zagadnienia, może pomóc Ci w zaprezentowaniu swojej firmy w taki sposób, w jaki tylko chcesz.

Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów możesz osiągnąć coś naprawdę niesamowitego. Być może powinieneś zrobić także wstępną analizę uzyskiwanych efektów tak, aby osiągnąć pożądany cel.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elliot AJ. Color and psychological functioning: a review of theoretical and empirical work. Front Psychol. 2015;6:368. Published 2015 Apr 2. doi:10.3389/fpsyg.2015.00368
  • Whitfield, T. W., & Wiltshire, T. J. (1990). Color psychology: a critical review. Genetic, Social, and General Psychology Monographs.
  • Berger, J., & Heath, C. (2008). Who Drives Divergence? Identity Signaling, Outgroup Dissimilarity, and the Abandonment of Cultural Tastes. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.95.3.593
  • Gray K, Schmitt P, Strohminger N, Kassam KS. The science of style: in fashion, colors should match only moderately. PLoS One. 2014;9(7):e102772. Published 2014 Jul 17. doi:10.1371/journal.pone.0102772

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.