Kolorowe parasole na pochmurne dni

W pochmurne dni musisz otworzyć swój parasol emocjonalny, aby chronić siebie oraz by pomógł Ci wstać i walczyć. Pokażemy Ci jak.
Kolorowe parasole na pochmurne dni

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Na zachmurzone dni… kolorowe parasole. Prawdą jest, że czasami nie wiemy dlaczego, ale po szarym dniu może nadejść nawet bardziej pochmurny. A potem następny, aż w końcu składają się one na całą porę roku złych momentów, o których ciężko jest zapomnieć.

To jest naturalne. Wierz w to lub nie, nie jesteś jedyną osobą, która czasami czuje się fatalnie lub myśli, że nic jej nie wychodzi. Wszyscy przechodzimy przez bolesny czas. Nieważne jak słońce jest wysoko na niebie, chwilami zdaje się, że nie udziela swoich promieni wyłącznie Tobie.

Czasami nawet nie ma potrzeby, żeby coś “złego” się przydarzyło. To coś jak powolna, głęboka apatia, uwierający marazm, który wprawia Cię w zły nastrój i sprawia, że tracisz nadzieję.

To, czego zdecydowanie potrzebujesz w te dni to kolorowe parasole. To niewidzialne tarcze, które pomagają chronić Cię się przed toksycznymi osobami, negatywnymi myślami, lękami i obawami. Proponujemy Ci, abyś otworzyła kolorowe parasole, z każdym dniem coraz szerzej, a my wytłumaczymy Ci jak.

Twoje emocjonalne kolorowe parasole na pochmurne dni

Emocjonalne parasole to bariery nie do przekroczenia, które zabezpieczają Twoje poczucie własnej wartości oraz dodają kolorów szarym emocjom, tym uczuciom, które są w jakiś sposób przygaszone.

Powinniśmy pamiętać, że wszyscy mamy prawo doświadczać ponurych dni. Rozpoznanie swoich demonów i lęków ma z pewnością działanie terapeutyczne: pozawala Ci poznać siebie lepiej.

Ale po uderzeniu o samo dno, musisz się podnieść. Będziesz zmotywowana odnowioną energią  i większą nadzieją. Albowiem pamiętaj: dzień, w którym budzisz się bez nadziei, jest dniem straconym.

Kobieta z parasolem na wietrze.

Martin Seligman, to renomowany psycholog reprezentujący interesujący nurt pozytywnej psychologii. Fascynujące może się okazać prześledzenie jego ścieżki kariery. W pewnym momencie swojego życia nie mówił o niczym innym, tylko o depresji. Rozpropagował nawet kilka terminów, między innymi wyuczona bezradność.

Lecz powoli zdał sobie sprawę, że większość dziedzin psychologii były zorientowane na choroby oraz bardziej złożone koncepty związane z negatywnymi emocjami.

Wówczas nikt nie kwapił się, by uczyć co to znaczy “być szczęśliwym”, by wypuścić kolorowe parasole, pozwolić owładnąć się bryzie szczęścia oraz uwolnić się od ciemnych sztormów.

O tamtej pory, dzięki takim książkom jak “Autentyczne szczęście” (Authentic Happiness) czy “Wyuczony optymizm” (Learned Optimism) Seligman zaoferował niezwykłe strategie na zdobycie umiejętności dbania o dobry nastrój. To energia witalna nierozerwalnie związana z ulepszaniem siebie oraz szczęściem.

Przedstawimy poniżej 5 kroków do budowania szczęścia według Seligmana. To pomoże otworzyć Twoje kolorowe parasole. To technika zwana “PERMA” odpowiadająca każdej literze.

P – Pozytywne Emocje (Positive Emotions)

Im bardziej przepełniają Cię pozytywne emocje, tym jesteś szczęśliwsza. Wydaje się to być oczywiste…jak jednak to osiągnąć?

  • Zmień swoje myśli, a wykreujesz nowe emocje.
  • Zacznij od małych rzeczy…od tych najbardziej elementarnych. Czasem tak prostych, jak wstanie z łóżka z myślą “dzisiaj będzie wspaniałym dniem”. To wystarczy.
  • Inne przykłady to “Nie pozwolę, aby to, co mówi ta osoba, wpłynęło na mnie” lub “Dzisiaj zamierzam o siebie zadbać i uczynię ze swojej osoby priorytet.” Otwieraj kolorowe parasole – jak najczęściej się tylko da.
Skrzat całuje dziewczynkę

E – Zaangażowanie (Engagement)

W tej literze Martin Seligman proponuje następujące: bycie w stanie pozytywnie zaangażować się w codzienne obowiązki.

Spróbuj. Mimo, że Twoja praca może być monotonna lub trochę nudna, postaraj się zobaczyć te zobowiązania w innym świetle, z innej perspektywy.

R – Relacje (Relationship)

Twoje codzienne relacje z ludźmi mogą być głównym źródłem Twojej radości, lub przeciwnie – mogą być tym, co  powodują największe zmartwienia.

Otwórz na nowo swoje kolorowe parasole, by chronić się przed ludźmi, którzy sporawiają Ci problemy, martwią lub wprawiają w złość. Zdystansuj się. Następnie zbliż się do ludzi, którzy naprawdę wzbogacają Twoje życie, którzy wprowadzają radość i światło.

M – Znaczenie (Meaning)

Ten wymiar jest trochę bardziej złożony, jednak łatwo w zrozumieniu. Chodzi w nim o zaangażowanie się w coś, co nadaje Twojemu życiu znaczenie, poczucie przydatności.

Kiedy czujesz się użyteczna, a zarazem swobodna i pełna nadziei wobec pewnych projektów czy ludzi, pomaga Ci to w rozkwitaniu każdego dnia.

Znajdź coś, co daje Ci motywację, co przynosi nadzieję i sprawia, że czujesz się dobrze sama ze sobą.

Kobieta z parasolem w polu.

A – Osiągnięcie (Accomplishment)

Uczucie, że możesz osiągnąć swoje cele, że jesteś utalentowana, że Twoje wysiłki nie idą na marne, to wszystko może również doprowadzić Cię do szczęścia. Pomóc Ci w tym mogą również emocjonalne kolorowe parasole.

Kluczem jest pozostanie wytrwałą. Możesz stracić nadzieję lub zapał, ale tylko na chwilę. Potem otwórz kolorowe parasole, które chronią Cie przed pochmurnym dniem oraz tańcz pod nimi codziennie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Seligman, M. E. (2014). Aprenda optimismo: Haga de la vida una experiencia maravillosa. DEBOLS! LLO.
  • Hiroto, D. S., & Seligman, M. E. (1975). Generality of learned helplessness in man. Journal of personality and social psychology, 31(2), 311.
  • Modelo Perma de Martin Seligman: Psicología Positiva – 𝗜𝗘𝗣𝗣. Retrieved 24 May 2020, from https://www.iepp.es/modelo-perma/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.