Emocje a bóle głowy – poznaj zależność

· Maj 10, 2016
Wydaje się, że nie, ale jednak nasze emocje wpływają na stan fizyczny organizmu i mogą wywołać bóle głowy lub bóle pleców. Żeby pozbyć się tych dolegliwości, powinniśmy zacząć od rozwiązania naszych problemów.

Może słyszałaś już kiedyś o „bioneuroemocjach”? Mowa o tym, jaki związek mają emocje a naszym stanem fizycznym, i czy mogą być przyczyną dolegliwości zdrowotnych?

Nikt nie może zaprzeczyć, że – na przykład – stres lub niepokój wpływają na nasze samopoczucie, albo depresja – osłabia nasz układ odpornościowy i sprawia, że stajemy się podatni na choroby.

To rzeczywistość. Oczywiście, nie mówimy o przypadłościach bardzo poważnych. Warto jednak zrozumieć, jak nasze emocje mogą wywoływać dolegliwości, takie jak bóle głowy, które znacznie wpływają na komfort naszego życia.

Emocje: jak wpływają na naszą codzienność?

Pozytywne emocje

Na początek musisz zrozumieć, że bioneuroemocje to nie poszukiwanie lekarstwa, ani zastępowanie medycyny alternatywnymi środkami. Jest to nurt, który możemy zdefiniować w następujący sposób:

 • Bioneuroemocje to określenie konkretnej dolegliwości zdrowotnej, na którą wpływają czynniki wewnętrzne: nasze emocje.

Na przykład: Moje problemy z partnerem sprawiają, że czuję się niedoceniona. Jestem ciągle zmęczona, nie mam na nic ochoty, doskwiera mi migrena i bóle mięśni.

Przeczytaj też, jak wyleczyć rany emocjonalne

 • Bioneuroemocje to poszukiwanie sposobu na zmianę naszego myślenia, znalezienie motywacji, dzięki której zdefiniujemy podejście do życia i rozwiążemy nasze problemy.
 • Służy poznawaniu samej siebie, swoich najskrytszych myśli i uczuć.

Kolejny przykład: Jeżeli zostałaś wychowana bez odpowiedniej dawki czułości w rodzinie, która nieustannie Cię krytykowała, wpłynęło to na sposób w jaki dojrzewał Twój umysł.

Stres, bezbronność i strach są czynnikami wywoławczymi wielu dolegliwości fizycznych, na które możesz teraz cierpieć.

Emocje a bóle głowy

Emocje a bóle pleców

Bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Należą do nich:

 • Anemia.
 • Nagromadzone przemęczenie.
 • Niewyspanie.
 • Nieprawidłowy sposób odżywiania się.
 • Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba.
 • Choroba w trakcie rozwoju.
 • Alergie pokarmowe.
 • Czynniki klimatyczne, takie jak zmiana pogody, czy temperatury.
 • Bóle wywołane przeciążeniem kręgosłupa, mięśni…

Chcesz wiedzieć więcej? Ludzie, którzy ranią – nie trać na nich czasu

Wszystkie powyższe czynniki mogą wywoływać bóle głowy. Najczęściej rozwiązujemy problem sięgając po środki przeciwbólowe. A co, jeżeli problem staje się przewlekły? Pojawia się i znika bez żadnej konkretnej przyczyny?

Na pewno niejeden raz przydarzyło Ci się wrócić do domu z pracy i, już po chwili, poczuć przenikliwy ból głowy. Albo po kłótni z kimś bliskim – zaraz czujesz, że Twoje skronie zaczynają pulsować.

Pamiętaj, że bóle głowy wywołane przez emocje nie pojawiają się od razu. Kłótnie, strach, rozczarowanie… Ich skutki są widoczne dopiero po kilku godzinach, a nawet kilku dniach. Niektórzy lekarze twierdzą, że bóle głowy pojawiają się dopiero w weekendy.

Dlaczego tak się dzieje?

 • Kiedy mamy jakiegoś rodzaju problem, najlepiej byłoby jak najszybciej go rozwiązać i uniknąć negatywnych emocji. Najczęściej jednak „odkładamy go na bok”, na później, zamiast przeciwstawić się mu od razu. Mamy nadzieję, że wraz z upływem dni sytuacja się zmieni.
 • W przypadku problemów w związku, stres regularnie się gromadzi i jest połączeniem najróżniejszych uczuć.

Odkryj: Czy księżyc wpływa na nasze życie?

 • Cały czas liczymy na to, że sytuacja się poprawi, że znów zawita szczęście. Ale pamiętaj: dzień po dniu gromadzisz coraz to większą ilość nerwów i niepokoju. Najpierw w umyśle, a potem w całym ciele.
 • Te negatywne emocje, po jakimś czasie, przekształcają się w ucisk wewnętrzny, w podwyższone ciśnienie, które odzwierciedla się bólami głowy.
 • Emocje wpływają też zmianę metabolizmu, a co za tym idzie, na neuroprzekaźniki, na tkanki, na krążenie krwi i pracę naszych organów.

Nigdy nie zauważyłaś, że mając problemy Twój układ trawienia nie działa tak, jak powinien?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak się dziś czuje Twój organizm, przypomnij sobie dzień wczorajszy. Jeżeli przeszłaś przez dużo stresu. niepewności, bądź strachu, najprawdopodobniej zaraz pojawią się bóle głowy.

Pamiętaj to, o czym zawsze mówimy: odżywianie, odżywianie i odżywianie. Odpowiednia dieta pomoże Ci cieszyć się idealnym zdrowiem.

Nigdy też nie zapominaj o emocjach. Pamiętaj, że każdy nierozwiązany problem, każdy lęk i każde rozczarowanie, powodują zmiany biochemiczne w Twoim organizmie, które mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

Dbaj o własne emocje, o samopoczucie i o wiarę w siebie. Naprawdę warto!