Emocje a bóle głowy – poznaj zależność

Wydaje się, że nie, ale jednak nasze emocje wpływają na stan fizyczny organizmu i mogą wywołać bóle głowy lub bóle pleców. Żeby pozbyć się tych dolegliwości, powinniśmy zacząć od rozwiązania naszych problemów.
Emocje a bóle głowy – poznaj zależność

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2019

Może słyszałaś już kiedyś o “bioneuroemocjach”? Mowa o tym, jaki związek mają emocje z naszym stanem fizycznym i czy mogą być przyczyną dolegliwości zdrowotnych?

Nikt nie może zaprzeczyć, że – na przykład – stres lub niepokój wpływają na nasze samopoczucie albo depresja – osłabia nasz układ odpornościowy i sprawia, że stajemy się podatni na choroby.

To rzeczywistość. Oczywiście, nie mówimy o przypadłościach bardzo poważnych. Warto jednak zrozumieć, jak nasze emocje mogą wywoływać dolegliwości, takie jak bóle głowy, które bez wątpienia wpływają na komfort naszego życia.

Emocje: jak wpływają na naszą codzienność?

Na początek musisz zrozumieć, że bioneuroemocje to nie poszukiwanie lekarstwa ani zastępowanie medycyny alternatywnymi środkami. Jest to nurt, który możemy zdefiniować w następujący sposób:

Bioneuroemocje to określenie konkretnej dolegliwości zdrowotnej, na którą wpływają czynniki wewnętrzne, czyli w tym przypadku nasze emocje.

Uśmiechnięta kobieta z motylami wyraża swoje emocje

Na przykład: Moje problemy z partnerem sprawiają, że czuję się niedoceniona. Jestem ciągle zmęczona, nie mam na nic ochoty, doskwiera mi migrena i bóle mięśni.

  • Bioneuroemocje to poszukiwanie sposobu na zmianę naszego myślenia, znalezienie motywacji, dzięki której zdefiniujemy podejście do życia i rozwiążemy nasze problemy. Wówczas bóle miną samoistnie.
  • Służy poznawaniu samej siebie, swoich najskrytszych myśli, uczuć, a także najgłębszych emocji.

Kolejny przykład: Jeżeli zostałaś wychowana bez odpowiedniej dawki czułości w rodzinie, która nieustannie Cię krytykowała, bez wątpienia wpłynęło to na sposób, w jaki dojrzewał Twój umysł.

Stres, bezbronność i strach są czynnikami wywoławczymi wielu dolegliwości fizycznych, na które możesz teraz cierpieć.

Przeczytaj również: Wyleczyć rany emocjonalne

Emocje a bóle głowy

Bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Należą do nich między innymi:

  • Anemia.
  • Nagromadzone przemęczenie.
  • Niewyspanie.
  • Nieprawidłowy sposób odżywiania się.
  • Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba.
  • Rozwijająca się choroba.
  • Alergie pokarmowe.
  • Czynniki klimatyczne, takie jak zmiana pogody też czy temperatury.
  • Bóle wywołane przeciążeniem kręgosłupa, mięśni itp.
Drzewo na plecach - emocje a zakończenia nerwów

Wszystkie powyższe czynniki mogą wywoływać bóle głowy. Najczęściej jednak rozwiązujemy problem, sięgając po środki przeciwbólowe. A co, jeżeli problem staje się przewlekły? Pojawia się i znika bez żadnej konkretnej przyczyny?

Na pewno niejeden raz przydarzyło Ci się wrócić do domu z pracy i, już po chwili, poczuć przenikliwy ból głowy. Albo po kłótni z kimś bliskim – zaraz czujesz, że Twoje skronie zaczynają pulsować, a ból narasta.

Pamiętaj, że bóle głowy wywołane przez emocje nie pojawiają się od razu. Kłótnie, strach, rozczarowanie… Ich skutki są widoczne dopiero po kilku godzinach, a czasami nawet kilku dniach. Niektórzy lekarze twierdzą, że bóle głowy pojawiają się dopiero w weekendy, czyli wtedy, gdy nasze ciało może się odprężyć i chwilowo uwolnić od napięcia.

Dlaczego tak się dzieje?

  • Kiedy mamy jakiś problem, najlepiej byłoby jak najszybciej go rozwiązać i uniknąć negatywnych emocji. Najczęściej jednak “odkładamy go na bok”, czyli na później, zamiast przeciwstawić się mu od razu. Mamy nadzieję, że wraz z upływem dni sytuacja się zmieni.
  • W przypadku problemów w związku, stres regularnie się gromadzi i jest połączeniem najróżniejszych uczuć. Jednakże kiedy mieszanka ta wybucha, emocje biorą nad nami górę.
  • Cały czas liczymy na to, że sytuacja się poprawi, że znów zawita szczęście. Ale pamiętaj: dzień po dniu gromadzisz coraz to większą ilość nerwów i niepokoju. Najpierw kumulują się one w umyśle, a potem w całym ciele, objawiając się między innymi bólem głowy.
  • Te negatywne emocje po jakimś czasie przekształcają się w ucisk wewnętrzny, w podwyższone ciśnienie, które odzwierciedla się bólami głowy, a także innymi – mniej lub bardziej poważnymi – dolegliwościami.
  • Emocje wpływają też zmianę metabolizmu, a co za tym idzie, na neuroprzekaźniki, na tkanki, na krążenie krwi i pracę wszytskich naszych organów.

Nigdy nie zauważyłaś, że mając problemy, Twój układ trawienia nie działa tak, jak powinien? Dlaczego jednak masz w zwyczaju ignorowanie tego symptomu?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak się dziś czuje Twój organizm, przypomnij sobie dzień wczorajszy. Jeżeli przeszłaś przez dużo stresu, niepewności, bądź strachu, najprawdopodobniej zaraz pojawią się bóle głowy.

Pamiętaj to, o czym zawsze mówimy: odżywianie, odżywianie i odżywianie! Odpowiednia dieta bez wątpienia pomoże Ci cieszyć się idealnym zdrowiem.

Nigdy też nie zapominaj o emocjach. Pamiętaj, że każdy nierozwiązany problem, każdy lęk i każde rozczarowanie, powodują zmiany biochemiczne w Twoim organizmie, które mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

Dbaj o własne emocje, o samopoczucie i o wiarę w siebie. Naprawdę warto! I po prostu ciesz się życiem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tobergte, D. R., & Curtis, S. (2013). Principios de neurología. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1036/0071469710
  • Vallejo Pareja, M. A. (2000). Emociones y dolor. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor.
  • Fernández Dols, J. M., & Ortega, J. E. (1985). Los niveles de analisis de la emocion: James, cien años despues. Estudios de Psicología. https://doi.org/10.1080/02109395.1985.10821417
  • Ostrosky, F., & Vélez, A. (2013). Neuropsicología de las Emociones. Revista de Neuropiscología, Neuropsiquiatría y Neurociencias.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.