Kolor Twoich oczu - co może ujawnić na Twój temat?

Kolor naszych oczu to coś znacznie więcej, niż kwestia naszej atrakcyjności lub jej braku. Okazuje się, że pokazuje on, kim tak naprawdę jesteśmy, nasze cechy charakterystyczne i zalety oraz nasze skłonności do zapadania na pewne choroby.
Kolor Twoich oczu - co może ujawnić na Twój temat?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Jeśli chodzi o Twój organizm i Twoją osobowość, kolor Twoich oczu może ujawnić znacznie więcej, niż Ci się wydaje. Nie wierzysz? Przeczytaj ten artykuł – podamy Ci informacje co do tego, co kolor Twoich oczu może powiedzieć na Twój temat.

Okazuje się bowiem, że może – i to bardzo dużo!

Kolor Twoich oczu – czy naprawdę ma aż takie znaczenie?

W ramach ciekawostki powiemy Ci, że badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Pittsburghu, którego wyniki zaprezentowano na 33 corocznym zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Bólu (z angielskiego skrót APS) dowiodły, że kobiety, których oczy są jasne, odczuwają mniej bólu podczas porodu w porównaniu z kobietami o ciemnych oczach.

Osoby o ciemnych oczach potrzebują znacznie mniej alkoholu, żeby się upić niż ludzie o jasnych oczach – to kolejna ciekawostka. Powód? Melanina. Nie chodzi w tym jedynie o podatność na alkohol, ale też o skrócenie czasu, jaki potrzebuje mózg, żeby zareagować.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Orebro (Szwecja) na 428 osobach miało za cel sprawdzenie powiązania między kolorem tęczówki a osobowością.

Odkryto, że kolor naszych oczu jest określany przez te same geny, co nasz płat czołowy mózgu. W praktyce oznacza to, że dane zachowania powtarzają się częściej wśród osób o określonym kolorze oczu. Czyli… patrząc komuś w oczy, możemy dostrzec fragment jego umysłu.

Wszystkim tym zajmuje się dziedzina nauki, jaką jest irydologia. Bada ona powiązanie między naszą tęczówką a osobowością. Poprzez rany, plamki, linie i zmiany w kolorze, można bowiem poznać stan fizyczny, emocjonalny i mentalny człowieka.

Kolor Twoich oczu może również ujawnić podatność na pewne dolegliwości i choroby.

Ciemny brąz

Jeżeli kolor Twoich oczu to bardzo ciemny brąz (prawie czarny), musisz wiedzieć, że jesteś osobą, która zwykle osiąga swoje cele.

Twoje decyzje są śmiałe i stanowcze i najprawdopodobniej masz silny charakter. Osoby o tym kolorze oczu zazwyczaj są zwycięzcami i nie akceptują “nie” jako odpowiedzi.

Brąz i jasny brąz

Osoby o brązowych oczach cechuje dobrze rozwinięta intuicja.

 • Zwykle podejmują decyzje oparte na emocjach.
 • Są marzycielami, wizjonerami i cechują się kreatywnością, ale nienawidzą wręcz administracyjnych odpowiedzialności.
 • Lubią dobrze zjeść i podoba im się bycie w centrum uwagi.
Brązowe oko

Jeżeli kolor Twoich oczu to brąz, musisz wiedzieć, że jesteś osobą znacznie wrażliwszą, niż Ci się wydaje i niż nawet może byś chciał. Emocje w Twoim przypadku często dominują nad logiką.

Osoby o oczach w tym kolorze często wykazują wspaniałą umiejętność pracy w grupie. Zwykle kierują się intuicją, a następnie poszukują wyjaśnień swojego zachowania na logicznych fundamentach. Często zajmują kierownicze stanowiska.

Zielone oczy

Osoby o zielonych oczach mają osobowość, która stanowi mieszankę logiki i emocji. Stąd też czasami reagują logicznie, a czasem bazują całkowicie na emocjach.

Kobieta o zielonych oczach
 • Jeżeli kolor Twoich oczu to zielony, jesteś bohaterem, gdziekolwiek się znajdziesz, kontrolując przy tym wszystko i wszystkich.
 • Być może nachodzi Cię czasem zły humor , a Twój charakter waha się od euforii ku depresji – może się to dziać bardzo szybko.
 • Osoby o zielonych oczach nienawidzą sztywnej codzienności i rutyny.

Oczy w kolorze oliwkowym

Osoby o oliwkowych oczach są bardzo impulsywne, zawsze jednak z czasem dominuje u nich logika.

 • Ich reakcje są bardzo szybkie, dlatego też znacznie lepiej dostosowują się do zadań, które wymagają natychmiastowych decyzji.
 • Ludzie Ci bardzo potrzebują więzi z innymi.
 • Lubią rywalizację w sporcie i zwykle są liderami w pracy.

Oczy w kolorze niebiesko – zielonym

 • Niebiesko – zielone oczy to oznaka odpowiedzialności.
 • Dlatego, jeżeli kolor Twoich oczu to właśnie niebiesko – zielony, w szkole lub w pracy dobrze sobie radzisz z inżynierią, matematyką, polityką oraz zajęciami społecznymi.
 • Osoby o takich oczach są impulsywne ale też bardzo pracowite.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Jakich zmysłów używasz? Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk?

Oczy szaro – niebieskie

Osoby o oczach w kolorze szaro-niebieskim są zazwyczaj bardzo spokojne. W wielu przypadkach są bardzo podobne do osób o niebieskich oczach, z tą różnicą że niechętnie przyznają się do swoich błędów. Ludzie ci są wyrozumiali ale miewają napady złości, co czasem utrudnia z nimi współpracę.

Jasny niebieski

Jeżeli kolor Twoich oczu to niebieski, nie dajesz się łatwo porwać swoim impulsom. Wręcz przeciwnie: dominuje u Ciebie intelekt.

Niebieskie oczy
 • Logika ma wpływ na wszystko, co myślisz i co robisz. Dlatego właśnie akceptujesz tylko to, co można potwierdzić danymi bądź numerami.
 • Ten kolor oczu należy do osób, które nie pozwalają, by rządziły nimi emocje.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Larsson, M., Pedersen, N. L., & Stattin, H. (2007). Associations between iris characteristics and personality in adulthood. Biological Psychology75(2), 165–175. https://doi.org/10.1016/j.biopsycho.2007.01.007
 • Bassett JF, Dabbs JM. Eye color predicts alcohol use in two archival samples. Pers Individ Dif. 2001;
 • Kleisner, K., Priplatova, L., Frost, P., & Flegr, J. (2013). Trustworthy-looking face meets brown eyes. PloS one, 8(1), e53285. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0053285

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.