Kolor Twoich oczu – co może ujawnić na Twój temat?

7 lipca, 2019
Kolor naszych oczu to coś znacznie więcej, niż kwestia naszej atrakcyjności lub jej braku. Okazuje się, że pokazuje on, kim tak naprawdę jesteśmy, nasze cechy charakterystyczne i zalety oraz nasze skłonności do zapadania na pewne choroby.

Jeśli chodzi o Twój organizm i Twoją osobowość, kolor Twoich oczu może ujawnić znacznie więcej, niż Ci się wydaje. Nie wierzysz? Przeczytaj ten artykuł – podamy Ci informacje co do tego, co kolor Twoich oczu może powiedzieć na Twój temat.

Okazuje się bowiem, że może – i to bardzo dużo!

Kolor Twoich oczu – czy naprawdę ma aż takie znaczenie?

W ramach ciekawostki powiemy Ci, że badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Pittsburghu, którego wyniki zaprezentowano na 33 corocznym zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Bólu (z angielskiego skrót APS) dowiodły, że kobiety, których oczy są jasne, odczuwają mniej bólu podczas porodu w porównaniu z kobietami o ciemnych oczach.

Osoby o ciemnych oczach potrzebują znacznie mniej alkoholu, żeby się upić niż ludzie o jasnych oczach – to kolejna ciekawostka. Powód? Melanina. Nie chodzi w tym jedynie o podatność na alkohol, ale też o skrócenie czasu, jaki potrzebuje mózg, żeby zareagować.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Orebro (Szwecja) na 428 osobach miało za cel sprawdzenie powiązania między kolorem tęczówki a osobowością.

Odkryto, że kolor naszych oczu jest określany przez te same geny, co nasz płat czołowy mózgu. W praktyce oznacza to, że dane zachowania powtarzają się częściej wśród osób o określonym kolorze oczu. Czyli… patrząc komuś w oczy, możemy dostrzec fragment jego umysłu.

Wszystkim tym zajmuje się dziedzina nauki, jaką jest irydologia. Bada ona powiązanie między naszą tęczówką a osobowością. Poprzez rany, plamki, linie i zmiany w kolorze, można bowiem poznać stan fizyczny, emocjonalny i mentalny człowieka.

Kolor Twoich oczu może również ujawnić podatność na pewne dolegliwości i choroby.

Ciemny brąz

Jeżeli kolor Twoich oczu to bardzo ciemny brąz (prawie czarny), musisz wiedzieć, że jesteś osobą, która zwykle osiąga swoje cele.

Twoje decyzje są śmiałe i stanowcze i najprawdopodobniej masz silny charakter. Osoby o tym kolorze oczu zazwyczaj są zwycięzcami i nie akceptują „nie” jako odpowiedzi.

Brąz i jasny brąz

Osoby o brązowych oczach cechuje dobrze rozwinięta intuicja.

 • Zwykle podejmują decyzje oparte na emocjach.
 • Są marzycielami, wizjonerami i cechują się kreatywnością, ale nienawidzą wręcz administracyjnych odpowiedzialności.
 • Lubią dobrze zjeść i podoba im się bycie w centrum uwagi.
Brązowe oko

Jeżeli kolor Twoich oczu to brąz, musisz wiedzieć, że jesteś osobą znacznie wrażliwszą, niż Ci się wydaje i niż nawet może byś chciał. Emocje w Twoim przypadku często dominują nad logiką.

Osoby o oczach w tym kolorze często wykazują wspaniałą umiejętność pracy w grupie. Zwykle kierują się intuicją, a następnie poszukują wyjaśnień swojego zachowania na logicznych fundamentach. Często zajmują kierownicze stanowiska.

Zielone oczy

Osoby o zielonych oczach mają osobowość, która stanowi mieszankę logiki i emocji. Stąd też czasami reagują logicznie, a czasem bazują całkowicie na emocjach.

Kobieta o zielonych oczach

 • Jeżeli kolor Twoich oczu to zielony, jesteś bohaterem, gdziekolwiek się znajdziesz, kontrolując przy tym wszystko i wszystkich.
 • Być może nachodzi Cię czasem zły humor , a Twój charakter waha się od euforii ku depresji – może się to dziać bardzo szybko.
 • Osoby o zielonych oczach nienawidzą sztywnej codzienności i rutyny.

Przeczytaj też artykuł: Rzęsy – oto 7 sposobów na ich wydłużenie

Oczy w kolorze oliwkowym

Osoby o oliwkowych oczach są bardzo impulsywne, zawsze jednak z czasem dominuje u nich logika.

 • Ich reakcje są bardzo szybkie, dlatego też znacznie lepiej dostosowują się do zadań, które wymagają natychmiastowych decyzji.
 • Ludzie Ci bardzo potrzebują więzi z innymi.
 • Lubią rywalizację w sporcie i zwykle są liderami w pracy.

Oczy w kolorze niebiesko – zielonym

 • Niebiesko – zielone oczy to oznaka odpowiedzialności.
 • Dlatego, jeżeli kolor Twoich oczu to właśnie niebiesko – zielony, w szkole lub w pracy dobrze sobie radzisz z inżynierią, matematyką, polityką oraz zajęciami społecznymi.
 • Osoby o takich oczach są impulsywne ale też bardzo pracowite.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Jakich zmysłów używasz? Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk?

Oczy szaro – niebieskie

Osoby o oczach w kolorze szaro-niebieskim są zazwyczaj bardzo spokojne. W wielu przypadkach są bardzo podobne do osób o niebieskich oczach, z tą różnicą że niechętnie przyznają się do swoich błędów. Ludzie ci są wyrozumiali ale miewają napady złości, co czasem utrudnia z nimi współpracę.

Jasny niebieski

Jeżeli kolor Twoich oczu to niebieski, nie dajesz się łatwo porwać swoim impulsom. Wręcz przeciwnie: dominuje u Ciebie intelekt.

Niebieskie oczy

 • Logika ma wpływ na wszystko, co myślisz i co robisz. Dlatego właśnie akceptujesz tylko to, co można potwierdzić danymi bądź numerami.
 • Ten kolor oczu należy do osób, które nie pozwalają, by rządziły nimi emocje.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com