Problemy w związku – 4 podstawowe błędy

· Marzec 13, 2016
Każdy z nas w inny sposób okazuje swoje uczucia, jednak miłość to nie tylko puste słowa.

Z biegiem czasu poznajemy lepiej samych siebie i dojrzewamy emocjonalnie. Najważniejsze to umieć uczyć się na błędach, również na tych, które najczęściej popełniamy w związku, by móc w przyszłości powstrzymać ich wpływ na życie Twoje i Twojego partnera.

Czasami jednak problemy, z którymi borykamy się w związku nie są tak łatwe do zdiagnozowania. Wasza relacja może być toksyczna, a Ty możesz nie zdawać sobie sprawy, że zamiast doceniać i szanować partnera, okazujesz mu nieufność czy przelewasz na niego swoje frustracje.

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci 4 podstawowe błędy, które stopniowo oddalają partnerów od siebie.

1. Nie wystarczy powiedzieć ,,kocham Cię”

Zakochani

Być może Twój związek doszedł w pewnym momencie do etapu, w którym mówienie sobie ,,kocham Cię” jest tylko jedną z prostych i powtarzanych codziennie czynności. Oczywiście słowa te są bardzo ważne i zapewniają Ci przyjemne poczucie bezpieczeństwa, jednak puste wyznania nic nie znaczą, tak długo aż nie stoją za nimi prawdziwe gesty i czyny.

 • Każdy z nas okazuje miłość na swój własny sposób – niektórzy są bardzo otwarci i namiętni, podczas gdy inni pokazują swoje uczucie w subtelny sposób, który wymaga zrozumienia i odpowiedniej interpretacji.
 • To, że ktoś mówi mniej o swoich uczuciach lub okazuje je w oszczędny sposób nie oznacza jednak, że kocha mniej. Miłość można okazywać bowiem na niezliczoną liczbę sposobów.
 • Niektóre osoby potrzebują czułości okazywanej niemal o każdej porze dnia i nocy – pocałunków, czułego dotyku, przytulania. Musisz jednak zrozumieć, że nie wszyscy mamy takie same potrzeby, ale nie oznacza to, że w związku jedna osoba kocha mniej czy bardziej.
 • Czasami wystarczy spojrzenie czy uśmiech, które upewniają nas o bezgranicznej i bezwarunkowej miłości i wsparciu naszego partnera. Oczywiście możesz oczekiwać więcej czułości i namiętności, ale pamiętaj, że najważniejsze to być razem i żyć w absolutnej szczerości.
 • Oceniaj swojego partnera nie po słowach, ale po czynach. Słowa z czasem tracą swoją wartość lub mogą być różnie zinterpretowane. Co więcej, słowa mogą kłamać, czyny – niekoniecznie. Doceń to jak traktuje Cię Twój partner, jak dba o Ciebie i okazuje Ci szacunek – to właśnie w ten sposób objawia się dojrzała miłość.
 • Jeśli mimo wszystko czujesz, że brakuje Ci w związku bliższego kontaktu fizycznego, czułości czy namiętności, porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem. Mów otwarcie o swoich potrzebach, a kochający partner na pewno nie pozwoli czuć Ci się zaniedbywaną.

2. W związku nie można tylko dawać nie oczekując niczego w zamian

Wspólny czas

Jest to pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób. Często myślimy, że jeśli kochamy naszego partnera musimy poświęcić się mu w stu procentach, ofiarować wszystkie swoje siły i zaangażowanie bez żadnych ograniczeń. Ze wszystkim trzeba jednak mieć umiar i być ostrożnym.

 • W dojrzałym związku miłość to także mądrość i równowaga. Oddajesz się drugiej osobie wiedząc, że razem stanowicie zgrany duet – Ty wspierasz partnera, gdy on tego potrzebuje, a gdy Ty potrzebujesz jego pomocy, on odwdzięcza Ci się tym samym.
 • Równowaga, dojrzałość i poczucie indywidualności to przepis na udany związek, który wzbogaci Twoje życie i będzie uszczęśliwiać Cię każdego dnia.
 • Gdy poświęcisz się całkowicie dla drugiej osoby, może przyjść w Twoim życiu taki moment, kiedy poczujesz się sfrustrowana i pusta w środku. Dopiero wtedy zdasz sobie sprawę, że zamknęłaś się w związku jak w klatce i że być może nie masz już żadnej drogi wyjścia.
 • To, że oczekujesz od swojego partnera troski i zaangażowania nie jest objawem egoizmu tylko zdrowej i zrównoważonej relacji. Pamiętaj, że oboje w takim samym stopniu jesteście odpowiedzialni za to, czy Wasz związek jest udany.

3. O problemach należy mówić otwarcie

Kartonowy ludzik

Żaden człowiek nie jest wszechwiedzący – nawet Twój partner. Jeśli więc coś Cię dręczy lub rani, nie warto czekać, aż on sam domyśli się, w czym tkwi problem. Niestety bardzo wiele osób tłumi swoje emocje, nie mówi otwarcie, co je gryzie, a później oskarża partnera o brak zainteresowania.

Bardzo często cierpimy w ciszy licząc na to, że w ten sposób ukarzemy partnera za to, że nie domyślił się i nie zrozumiał, o co chodzi.

Musisz jednak wiedzieć, że jest to bardzo nierozsądna i niedojrzała strategia. Gdy coś Cię dręczy mów o tym otwarcie – nie tłum w sobie negatywnych emocji i nie nakręcaj niepotrzebnej spirali złości i wzajemnych pretensji.

Nie bój się rozmawiać o tym, co Cię boli i dręczy. Jeśli czegoś potrzebujesz, poproś o to. Twój partner jest z Tobą na dobre i złe, więc twórzcie razem szczęśliwy związek oparty na dialogu i współpracy, a nie złości i frustracji.

4. Twoje życie nie może kręcić się tylko wokół Twojego partnera

Planowanie czasu

Pomyśl o tym w ten sposób: kiedy wkraczasz w nowy związek jesteś jak dziecko, którego całym światem jest tylko i wyłącznie ta druga osoba. Oczywiście jest to pozytywne zjawisko, skoro oboje zdecydowaliście się na życie razem. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach:

 • Pamiętaj jak ważny jest rozwój osobisty. Każdego dnia warto uczyć się czegoś nowego, eksperymentować i poznawać nowych ludzi. Nie zaniedbuj swojej edukacji, przyjaciół czy pracy tylko ze względu na nowego partnera.
 • Bycie w związku to bardzo ważna część życia, istnieją jednak inne aspekty, o które także warto zadbać. Zapewnij sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, spotykaj się ze znajomymi i miej czas tylko dla siebie. Dzięki temu rozwiniesz się jako osoba, a Twoje poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa znacznie wzrośnie.
 • Wysoka samoocena sprawia, że lepiej układa nam się w związku. Jeśli skupiasz się tylko na swoim partnerze, jednocześnie zaniedbując swoje pasje czy obowiązki, prędzej czy później dopadnie Cie uczucie frustracji. Możesz nawet zacząć obwiniać partnera o swoje niepowodzenia.

Rozwój związku jest silnie związany z naszym rozwojem osobistym. Dopiero w taki dojrzały i zrównoważony sposób możemy odnaleźć prawdziwe szczęście. Spróbuj, naprawdę warto.