Jakich zmysłów używasz? Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk?

Jest możliwe, że cecha każdego z wymiarów, jest identyfikowana w mniejszym lub większym stopniu. Nasz sposób życia jest ściśle związany z naszymi zmysłami.
Jakich zmysłów używasz? Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Z pewnością znasz pięć zmysłów, którymi człowiek każdego dnia poznaje świat, który go otacza. Są to węch, smak, dotyk, wzrok i słuch. Nie wszyscy wykorzystujemy jednak wszystkie pięć w jednakowym stopniu, najczęściej jeden lub dwa są przez nas używane bardziej. Czy masz ochotę dowiedzieć się, który z pięciu zmysłów jest Twoją najmocniejszą stroną?

 Jakich zmysłów używasz? Jak poznajesz świat?

Skoro każda osoba w innym stopniu wykorzystuje swoje zmysły, nic dziwnego, że również postrzeganie świata może być odmienne. Każdy z nas postrzega i interpretuje zjawiska na swój własny sposób, poprzez najbardziej wyczulone zmysły oraz zgodnie ze swoją osobowością.

Warto mieć ten fakt na uwadze, jeśli chce się trochę lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzące we własnej psychice. Oczywiście może się okazać, że w Twoim przypadku więcej niż jeden zmysł jest bardziej rozwinięty. Jest to równie ciekawe jak fakt, iż postrzeganie i obserwacja zależy również od tego, która półkula mózgu dominuje u danej osoby. Stwierdzono na przykład, że osoby używające bardziej lewej półkuli bardziej cenią sobie logikę i porządek niż osoby używające prawej. Z kolei osoby, u których dominuje półkula prawa uważa się za bardziej kreatywne i chętne do eksperymentów.

To jak działa ludzki mózg i jak interpretujemy zjawiska wokół nas jest tematem badań zarówno psychologicznych jak i neurolingwistycznych. A czy Ty chciałbyś dowiedzieć się jak pracuje Twój mózg i których zmysłów używa? Sprawdź czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy może kinestetykiem?

1. Wzrokowiec

2#:zmysłów.jpg

Jeśli do czytania czy nauki potrzebna Ci jest absolutna cisza, może to oznaczać, że jesteś wzrokowcem. Osoby, u których dominują bodźce wzrokowe, potrzebują ciszy, aby móc w pełni się skoncentrować. Bardzo możliwe, że podczas jazdy samochodem lubisz słuchać muzyki, aby się zrelaksować, kiedy jednak przychodzi do szukania konkretnego adresu czy miejsca musisz wyłączyć radio, aby móc się skupić.

Wzrokowcy to ludzie bardzo energiczni i uważni. Doceniają detale przedmiotów i bardzo rzadko coś gubią. Do zapamiętywania potrzebują obrazków lub notatek. Dobrze wypoczywa im się na łonie natury, na przykład w parku albo w lesie.

2. Słuchowiec

Jeśli zdarza Ci się ,,głośno myśleć” i mówić do siebie, aby lepiej ogarnąć własne myśli, oznacza to, że jesteś słuchowcem. Takie osoby lubią słuchać zarówno samych siebie jak i innych ludzi. Rzadko coś zapisują, gdyż zapamiętują lepiej słuchając niż pisząc.

Słuchowcy to osoby dość ekspresywne i komunikatywne. Nie mają problemów z wyrażaniem siebie. Nic im nie umknie, ponieważ są zdolne do robienia wielu rzeczy naraz, na przykład do jednoczesnego prowadzenia rozmowy i słuchania muzyki. W przeciwieństwie do wzrokowców, słuchowcy potrafią skupić się nawet, gdy wokół dużo się dzieje.

3. Kinestetyk

3#:zmysłów.jpg

Lubisz majsterkować albo gotować? A może pasjonujesz się ogrodnictwem lub robótkami ręcznymi? Dodatkowo uprawiasz sport? Prawdopodobnie jesteś kinestetykiem.

Kinestetycy, choć z natury raczej spokojni, słyną z zamiłowania do wszystkiego, co wiąże się z pracą fizyczną lub manualną. Są to osoby, które każdą rzecz lubią wypróbować na własnej skórze. Przyjemność sprawia im przytulanie oraz jedzenie. Nie skupiają się tak bardzo na detalach, jak robią to wzrokowcy, są za to bardzo spontaniczni.

Najlepiej będzie podsumować stwierdzeniem, iż z dużą dozą prawdopodobieństwa masz w sobie po trochu z każdego z tych typów, sam jednak zauważysz, do którego z nich jest Ci najbliżej. Wystarczy ocenić, które ze zmysłów są dla Ciebie najważniejsze oraz czy czujesz się bardziej zrelaksowanym wzrokowcem czy raczej spontanicznym kinestetykiem.

W zależności od używania poszczególnych zmysłów, postrzegasz i rozumiesz świat na różne sposoby. Jest to więc silnie powiązane z tym, co nazywasz swoją osobowością. To w jaki sposób odbierasz bodźce wpływa na to, czy jesteś bardziej zrelaksowany czy poddenerwowany, czy wolisz obserwować innych czy skupiać się na samym sobie. Tym samym Twój tryb życia również zależy od zmysłów. 

Co sprawia Ci największą przyjemność: dotykanie, patrzenie, poznawanie czy komunikacja? Czy już wiesz jakim typem jesteś?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.