Jedzenie przyczyną bólu piersi
Istnieje wiele czynników powodujących bóle piersi u kobiet. Szczególnie te, których doświadczamy przed menstruacją, są nam wszystkim dobrze znane. Oprócz menstruacji jest kilka innych powodów, które prowokują tego typu dolegliwości, a mianowicie zapalenie brodawki sutkowej, torbiele i włókniaki piersi oraz nieprawidłowy sposób odżywiania.
Piersi u kobiet
Zapalenie brodawki sutkowej
Głównym powodem stanu zapalnego w tej części gruczołu piersiowego jest zatkanie lub niedrożność przewodów mlekowych. Inną przyczyną może być wywiązanie się infekcji w brodawce.
Torbiele piersi
Powszechnie zdarzająca się przypadłość, która według specjalistów, polega na gromadzeniu się małych kropelek wody na skutek zachodzących procesów hormonalnych. Mogą pojawić się w różnych częściach piersi. Tak więc, po zaobserwowaniu podobnych guzków nie należy wpadać w panikę, ponieważ z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia.
Włókniaki piersi
Trzeba wiedzieć, że włókniaki to łagodne guzy piersi, łatwo wykrywalne przy samokontroli. Z guzem złośliwym mamy do czynienia, gdy dochodzi do szybkiego i niekontrolowanego podziału komórek, które tworzą nadmiar tkanki. Natomiast włókniaki, które rosną szybko, są twarde, sztywne i zbite.
Jedzenie odgrywa swoją rolę…
Okazuje się, że niektóre produkty pokarmowe mają wpływ, a nawet prowokują ból piersi u kobiet. Być może dzieje się tak z powodu wysokiej zawartości tłuszczu, soli czy kofeiny. W związku z tym, w okresie przedmenstruacyjnym i w czasie samej menstruacji, aby piersi nam nie dokuczały, zaleca się zminimalizowanie spożycia następujących produktów:
- czekolada
- orzechy włoskie
- orzeszki ziemne
- migdały
- napoje z kofeiną i tauryną
- czarna kawa z wysoką zawartosią kofeiny
- czarna i zielona herbata
- słodkie napoje gazowane
- herbata z hibiskusa
- nikotyna
Uwaga: Zaznaczamy, że produkty te nie zawsze powodują bóle piersi, jedynie spożywanie ich w czasie lub przed menstruacją może wpływać na nasilenie wrażeń bólowych w tej części ciała.
- fast food
- popcorn, solone przekąski (orzeszki, chipsy ziemniaczane)
- gotowe sosy w butelkach ( sojowy, czarny, do mięs itd.)
- masło
- śmietana
- smalec
- mięsa z dużym dodatkiem soli (boczek, kiełbasa)
- mleko
Gdy ból utrzymuje się i dokucza mimo ograniczeń pokarmowych, niezbędna będzie konsultacja lekarska i regularne badanie kontrolne.