Starzenie organizmu — jak je spowolnić?

Pieczywo, makarony, ciasta i inne wypieki powodują znaczne podwyższenie stężenia cukru we krwi. Również, gdy kupujemy produkty z dodatkiem mąki pszennej, konfrontujemy się z pokaźną ilością chemicznych substancji rakotwórczych.
Starzenie organizmu — jak je spowolnić?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wszystkim nam przechodzi dreszcz po plecach na hasło: starość. Tymczasem każdego dnia sami nieświadomie przyspieszamy starzenie organizmu.

Wiele produktów żywnościowych powszechnie uważanych bowiem za zdrowe i przynoszące korzyść organizmowi w rzeczywistości działają na jego szkodę.

Dziś poznamy je bliżej, a Ty sam zdecydujesz, czy chcesz ich unikać. W ten sposób możesz spowolnić starzenie organizmu, a także poczuć się dużo młodziej nadać skórze nowego blasku.

Jak dieta wpływa na starzenie organizmu?

Za każdym razem, gdy spożywamy posiłek w zależności od tego, jaki to pokarm, organizm reaguje w odpowiedni sposób, aby go strawić. Niektóra żywność zawiera składniki, które przyspieszają starzenie, a inne działają wręcz odwrotnie.

Kluczem do dobrego samopoczucia jest odkrycie tej żywności, która działa na nas odmładzająco i spożywanie jej codziennie. W ten sposób, nie tylko wewnętrznie poczujesz się zdrowiej, ale i zauważysz wyraźne zmiany zewnętrzne.

Wśród procesów, które mają wpływ na odmłodzenie lub starzenie organizmu, można wyróżnić: utlenianie, stany zapalne i procesy glikacji białek. Mowa tutaj nie tylko o widocznych objawach starzenia takich jak zmarszczki na twarzy czy utrata koloru skóry. Mamy na myśli także starzenie się organów wewnętrznych, mięśni, i stawów. A to bez wątpienia jest istotniejsze niż wygląd zewnętrzny.

Jedzenie, które nas postarza

W poniższym zestawieniu umieściliśmy produkty, które przyspieszają starzenie organów wewnętrznych. Rzuć na nie okiem i postaraj się ograniczyć ich spożywanie, aż uda ci się całkowicie wyeliminować je z Twojej dziennej diety.

Pszenica i rafinowana mąka

Szczególna uwagę w przypadku pszenicy należy zwrócić na procesy glikacji białek. Mają one negatywny wpływ zarówno na stan wewnętrzny, jak i zewnętrzny organizmu.

Chleb pszenny

Tak naprawdę niewiele słyszy się o niekorzystnym wpływie tego zboża na organizm, chociaż zostało udowodnione, że nawet pełnoziarniste produkty nie są do końca zdrowe. Wszystko przez dużą zawartość węglowodanów, które podwyższają poziom glukozy bardziej niż biały cukier.

Pieczywo, makarony, ciasta i inne wypieki powodują znaczne podwyższenie stężenia cukru we krwi. Również, gdy kupujemy produkty z dodatkiem mąki pszennej, konfrontujemy się z pokaźną ilością chemicznych substancji rakotwórczych.

Zastanów się więc dobrze, gdy następnym razem sięgniesz po chipsy, żywność typu fast food — one również zawierają pszenicę.

Produkty bazujące na kukurydzy

Płatki kukurydziane, olej kukurydziany to podstępne produkty, które po cichu przyspieszają starzenie naszego organizmu. Wyroby pochodzenia kukurydzianego działają podobnie do tych pszennych – podwyższają poziom cukru we krwi.

Dodatkowym minusem jest to, że występują w wielu chętnie spożywanych produktach takich jak: napoje chłodzące, pół-przetworzona żywność, sosy, ketchup itp.

Jakby tego było mało, oleje i syropy kukurydziane zawierają duże stężenie niezdrowych kwasów tłuszczowych nie są korzystne dla naszego organizmu, ponieważ prowadzą do procesów utleniania i powstawania stanów zapalnych.

Cukier rafinowany przyspiesza starzenie organizmu

Produkt ten jest niewskazany nie tylko ze względu na swoje tuczące właściwości, ale również przez to, że w znacznym stopniu przyspiesza starzenie ciała.

Na szczęście dziś wiemy, że zamiast cukru, możemy stosować stewię bądź miód, a wypieki cukiernicze robić samemu. Najlepiej całkowicie zrezygnować z tych produktów, które zawierają wiele sztucznych i słodzących substancji.

Oleje roślinne

Z czasem utrwaliło się przeświadczenie, że oleje rzepakowe czy też sojowe są korzystne dla zdrowia. Prawda jest jednak inna! To firmy sprzedające dane produkty wypromowały je jako niezbędne i najzdrowsze dla naszego organizmu.

W rzeczywistości najczęściej są one produkowane z surowców niskiej jakości, a oprócz tego, transgenicznych (genetycznie modyfikowane rośliny w celu osiągnięcia ich większej wytrzymałości i odporności na plagi szkodników). Dodatkowo przechodzą przez procesy rafinacji w wysokich temperaturach i rozpuszczalnikach chemicznych.

Sos sojowoy a starzenie organizmu

Oleje te zawierają tłuszcze wielonienasycone, które prowokują powstawanie stanów zapalnych w ciele. Stymulują bowiem produkcję wolnych rodników, które oprócz tego że uszkadzają błony komórkowe, przyczyniają się do powstawania chorób serca i przyspieszają starzenie.

W związku z tym, lepiej zdecyduj się na oliwę z oliwek, olej kokosowy z pierwszego tłoczenia czy też z awokado. Natomiast staraj się unikać oleju sojowego, kukurydzianego czy rzepakowego.

Sód a starzenie organizmu

Sól jest minerałem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednakże to jest jak ze wszystkim, należy znać umiar, ponieważ co za dużo to nie zdrowo.

Częste spożywanie słonych potraw, nie tylko przyspiesza starzenie organizmu, ale i może doprowadzić do powstawania poważnych chorób. Ponadto niszczy tkanki, i komórki, zmieniając przebieg reakcji metabolicznych, i biochemicznych.

Sprzyja również powstawaniu procesów zapalnych, retencji wody w organizmie i osłabia syntezę kolagenu, który odpowiada za elastyczność naszej skóry.

Kawa

Picie dużej ilości kawy nie jest wskazane ze względu na gromadzenie się tak zwanego hormonu stresu – kortyzolu.

filiżanka kawy

Przyspiesza on starzenie się skóry właściwej i zębów, odwadnia, a także powoduje bezsenność. Nie powinno się spożywać jej więcej, niż filiżankę kawy dziennie.

Wyroby wędliniarskie przyspieszają starzenie organizmu

W związku, z tym że składają się z tłuszczów i soli, przyczyniają się do zachodzenia procesu utleniania komórek. A tym samym do uszkodzenia tkanek. Jedzenie kiełbas nie powinno być codziennym rytuałem, a jedynie okazjonalną przyjemnością.

Mleko

Na temat mleka i jego pochodnych, zostało wygłoszonych wiele teorii. Jedni są jego zwolennikami, głosząc, że wapń z mleka jest niezbędny dla zdrowia. Inni z kolei powtarzają, że wcale nie jest tak korzystny, a wręcz przeciwnie – spożywanie go może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Prawdą jest, że mleko sprzyja powstawaniu trądziku, ponieważ gruczoły łojowe zmuszone są do wzmożonej pracy, produkując przy tym wolne rodniki. A te między innymi sprzyjają powstawaniu raka. Z drugiej strony mleko, które dostaniemy w sklepach, naszpikowane jest hormonami. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest spożywanie ekologicznego mleka roślinnego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhang S., Duan E., Fighting against skin aging. Cell Transplantation, 2018. 27 (5): 729-738.
  • Bentley RA, Ross CN, O’Brien MJ. Obesity, Metabolism, and Aging: A Multiscalar Approach. Prog Mol Biol Transl Sci. 2018;155:25-42. doi: 10.1016/bs.pmbts.2017.11.016. Epub 2018 Feb 1. PMID: 29653680.
  • Galvan YP, Alperovich I, Zolotukhin P, Prazdnova E, Mazanko M, Belanova A, Chistyakov V. Fullerenes as Anti-Aging Antioxidants. Curr Aging Sci. 2017;10(1):56-67. doi: 10.2174/1874609809666160921120008. PMID: 27659261.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.