Wyeliminuj jedzenie cukru – oto 7 korzystnych zmian!

Konieczna jest redukcja cukru w diecie lub całkowite wyeliminowanie go z naszego jadłospisu, jeśli chcesz pozbyć się uczucia ciężkości i zmęczenia. Zapewniamy Cię, że po tygodniu zdrowszego odżywiania będziesz mieć więcej siły, a Twoja ogólna wydajność znacznie się poprawi.
Wyeliminuj jedzenie cukru – oto 7 korzystnych zmian!

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powszechnie wiadomo, że cukier ma działanie uzależniające i jest szkodliwy dla zdrowia. Jedzenie cukru może być równie szkodliwe dla trzustki, jak alkohol dla wątroby, dlatego wiele osób próbuje przestać jeść cukier.

Problemy, które może spowodować nadmierne spożywanie cukru, to między innymi: Otyłość, Cukrzyca, Bóle głowy, Choroby serca, Niedobór chromu, Problemy z zębami czy Spadek odporności.

Pomimo wiedzy o szkodliwości cukru, zmniejszenie jego spożycia lub całkowite wyeliminowanie go z diety może być równie trudne, jak rzucenie alkoholu lub nikotyny. Z tego powodu najlepiej wprowadzać tę zmianę do naszego sposobu odżywiania używając metody małych kroków.

W tym tygodniu możesz wyeliminować napoje gazowane z codziennej diety. Za dwa tygodnie możesz również zrezygnować z komercyjnych wód smakowych. W tym artykule podzielimy się korzyściami, jakie otrzymasz, gdy ograniczysz jedzenie cukru.

Jedzenie cukru – korzyści, jakie przyniesie Ci jego ograniczenie

1. Poprawi się zdrowie Twojego serca

Problem ze spożywaniem nadmiaru cukru jest istotny, ponieważ może prowadzić do schorzeń, takich jak na przykład nadciśnienie tętnicze i arytmia. Redukując lub eliminując tę substancję, zdrowie układu sercowo-naczyniowego nie jest już zagrożone. Niejedzenie cukru zapobiega również niedoborowi substancji odżywczych.

wyeliminuj jedzenie cukru - unikniesz chorób serca - lekarz badający serce

2. Zwiększy się prawdopodobnieństwo, że nie zachorujesz na cukrzycę

Po wyeliminowaniu cukru z diety, ryzyko cukrzycy znacznie się zmniejsza.

Ważne jest, aby wiedzieć, że przetworzone produkty lub napoje oznaczone etykietą “bez cukru” nie stanowią dobrego zamiennika. Wynika to z tego, że termin “bez cukru” oznacza tylko, że są wolne np. od sacharozy. Oznacza to, że są bogate w inne rodzaje substancji słodzących i chemicznych.

Najzdrowszą opcją jest picie zwykłej wody i jedzenie świeżych owoców.

3. Wyeliminuj jedzenie cukru a poprawi się Twój nastrój

Kolejną korzyścią z zaprzestania jedzenia cukru jest to, że poczujesz się znacznie lepiej. Picie puszki słodzonego napoju dziennie może nawet nasilać lub pogłębić stany depresyjne lub lękowe.

Inne produkty, takie jak słodycze, napoje gazowane, przetworzone mięsa i rafinowane węglowodany dają takie same efekty jak słodzone napoje.

Kobieta przeciąga się - eliminujemy cukier z diety dzieki temy wraca energia

Z biegiem czasu ciągłe spożywanie pokarmów bogatych w cukry doprowadzi do błędnego koła depresji i lęków. W takim wypadku ważne jest, aby szukać zdrowych substytutów i jeśli to konieczne, skonsultować się z dietetykiem.

Polecamy przeczytać również: Gazowane napoje i ich wpływ na zdrowie

4. Poprawi się jakość Twojego snu

Odpowiednia ilość snu oraz dbanie o jakość nocnego wypoczynku jest niezbędne, by odzyskać energię, poprawić kondycję skóry i zregenerować komórki ciała. Pamiętaj, że co noc powinieneś spać około 8-9 godzin, żeby całkowicie się zregenerować.

Kiedy jesz za dużo cukru, możesz doświadczyć bezsenności, które zmieniają Twój poziom glukozy. Dlatego zmniejszenie spożycia cukru przyniesie korzyści zarówno pod względem jakości snu, jak i uzupełnienia energii.

Kiedy Twoje ciało nie może przeprowadzić pełnego cyklu snu, wpływa to na Twoje zdrowie. Innymi słowy, jeśli budzisz się za wcześnie lub śpisz mniej niż powinieneś, konsekwencje będą następujące:

  • Cienie pod oczami.
  • Spadek energii.
  • Gromadzenie się tkanki tłuszczowej.
  • Twoje zmęczenie będzie bardziej widoczne i doświadczysz przedwczesnego starzenia się.

5. Ogranicz jedzenie cukru a poprawi się Twoja pamięć

Czy szybko zapominasz o rzeczach? Czy masz problemy z zapamiętywaniem wszystkiego, co musisz zrobić? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, być może trzeba zmniejszyć lub wyeliminować spożycie cukru.

Cukier zmienia Twoje zdolności poznawcze i powoduje zespół metaboliczny. Ten ostatni powoduje nie tylko otyłość, ale także wpływa na pojemność mózgu.

Słaba pamięć a jedzenie cukru, kobieta kartki komputer

Alternatywą w walce z pogorszeniem pamięci są regularne ćwiczenia. W ten sposób spalisz energię, którą daje Ci cukier, a Twój mózg będzie gotowy do prawidłowej pracy. Wkrótce zauważysz, jak poprawia się Twoja zdolność zapamiętywania.

6. Będziesz wyglądać młodziej

Cukier ma działanie odwadniające, ponieważ zwiększa produkcję sebum w skórze. Dlatego jeśli wyeliminujesz jedzenie cukru, pozwoli Ci to odzyskać młodość. Po zaledwie tygodniu bez cukru w diecie zauważysz następujące zmiany:

  • Poprawi się Twój koloryt skóry.
  • Zmniejszy się lub całkowicie zniknie produkcja sebum.
  • Twoja skóra będzie bardziej nawilżona i miękka.
  • Zmniejszą się zmarszczki.

Jeśli zdecydujesz się zamienić cukier na miód, Twoja skóra będzie lepiej nawodniona. Pamiętaj, że możesz stosować maseczki do twarzy lub ciała z dodatkiem miodu, aby uzyskać ten sam efekt bez dostarczania sobie dodatkowych kalorii.

7. Będziesz miał więcej energii

Cukier powoduje nagły wzrost energii, a następnie okresy zmęczenia i ociężałości. Kiedy spożywasz cukier codziennie, Twoje ciało doświadcza problemów z metabolizowaniem jedzenia, a więc z uzyskaniem energii, którą oferuje zdrowa żywność.

pobudka z energią nie jedzenie cukru

Konieczna jest redukcja cukru w diecie lub całkowite wyeliminowanie go z naszego jadłospisu, jeśli chcesz pozbyć się uczucia ciężkości i zmęczenia. Zapewniamy Cię, że po tygodniu zdrowszego odżywiania będziesz mieć więcej siły, a Twoja ogólna wydajność znacznie się poprawi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Karanja, N. M., Obarzanek, E., Lin, P. H., McCullough, M. L., Phillips, K. M., Swain, J. F., … Hoben, K. P. (1999). Descriptive characteristics of the dietary patterns used in the Dietary Approaches to Stop Hypertension trial. Journal of the American Dietetic Association. https://doi.org/10.1016/S0002-8223(99)00412-5
  • Lustig, R. H., Schmidt, L. A., & Brindis, C. D. (2012). The toxic truth about sugar. Nature. https://doi.org/10.1038/482027a
  • Grimes, C. A., Riddell, L. J., Campbell, K. J., & Nowson, C. A. (2014). Dietary salt intake, sugar-sweetened beverage consumption, and obesity risk. World Review of Nutrition and Dietetics. https://doi.org/10.1159/000356352

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.