Serce – żywność, która pomaga je chronić

· Grudzień 1, 2017
Czy wiedziałeś, że oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczów, jakie możesz podarować swemu sercu? Pomaga ona kontrolować poziom cholesterolu i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się tętnic.

Aby chronić nasze serce, zdrowa dieta jest równie ważna, jak ćwiczenia fizyczne. Przemysł żywieniowy zalał rynek szeroką gamą produktów, który obiecuje szybkie i pyszne jedzenie. Jesteśmy jednak świadomi, że spożywanie żywności tego typu może źle wpływać na nasze serce.

W końcu to składniki odżywcze w zdrowym jedzeniu są niezbędne do poprawy funkcjonowania tego mięśnia. Spożywanie nadmiernej ilości żywności przetworzonej bogatej w tłuszcz zwiększa poziom cholesterolu, podwyższa ciśnienie oraz ryzyko zachorowania na choroby sercowo-wieńcowe.

Z tego właśnie powodu tak ważne jest, abyśmy jadali zdrowe i odżywcze produkty, które pomogą nam kontrolować poziom kalorii. Dodatkowo, dobrze jest zwiększyć konsumpcję pewnych składników, które oferują temu jakże ważnemu organowi kilka dodatkowych korzyści.

W dzisiejszym artykule pragniemy ujawnić 7 najlepszych produktów żywnościowych, które są nie tylko pyszne, ale i pomogą Ci zadbać o swoje serce.

1. Płatki owsiane na zdrowe serce

Znane jako „królowie zbóż”, płatki owsiane są jednym z najzdrowszych i najpełniejszych produktów żywnościowych, jakie możemy włączyć do naszej diety.

Płatki owsiane A serce

  • Płatki owsiane zawierają błonnik oraz kwasy tłuszczowe omega 3. To dwa niezbędne składniki, które poprawiają kontrolowanie poziomu cholesterolu, co pozwala nam uniknąć twardnieniu tętnic.
  • Zawierają również pokaźną ilość potasu, magnezu oraz wapnia – kluczowych minerałów regulujących ciśnienie krwi.

2. Czerwone wino

Wiemy, że nadmierne spożywanie alkoholu może spowodować nieodwracalne skutki w naszym ciele. Jednakże popijanie niewielkiej ilości czerwonego wina może być bardzo korzystne, jeśli chodzi o nasze serce.

  • Ten napój zawiera dużą ilość resweratrolu. To związek przeciwutleniaczy, który zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL). W międzyczasie zwiększa również obecność dobrego cholesterolu (HDL).
  • Te substancje, jak również katechina, chronią ścianki tętnic przed utlenianiem. Dodatkowo, zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę i innych chorób serca.

3. Czarna fasola

Czarna fasola znajduje się na liście tzw. „super jedzenia”, które pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a w szczególności serce. A to dzięki zawartości witaminy B oraz rozpuszczalnego błonnika. Te dwie substancje pokarmowe pomagają zmniejszać poziom złego cholesterolu.

czarna fasola na zdrowe serce

Dodatkowo, czarna fasola zawiera niewielką ilość kwasów tłuszczowych omega 3 i magnezu. Pomagają one regulować nadciśnienie oraz słabe krążenie.

4. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – taka, która nie została poddana procesowi rafinowania – to jeden z najzdrowszych tłuszczów. Pomaga chronić serce przed wieloma poważnymi schorzeniami.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz związki antyoksydantów zawarte w oliwie spowalniają nadmierne gromadzenie się tłuszczu w tętnicach i żyłach. Pomaga też w zapobieganiu problemów z ciśnieniem.

Jej regularne spożywanie utrzymuje poziom cholesterolu pod kontrolą oraz poprawia elastyczność żył jednocześnie zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się.

5. Nasiona chia

Chociaż nasiona chia są znane jako suplement diety odchudzającej, warto wiedzieć, że są również znakomitym sprzymierzeńcem jeśli chodzi o nasze serce i jego zdrowie.

Pomimo swego maleńkiego rozmiaru, zawierają wysoką ilość omega 3 oraz niezbędnych aminokwasów. Pomagają one w kontrolowaniu cholesterolu i trójglicerydów.

Nasiona chia na zdrowe serce

Poza tym, te substancje odżywcze zapobiegają zapaleniom pojawiającym się w naszym ciele. Obniżają też ryzyko zawału, miażdżycy i innych chronicznych chorób.

6. Żurawina

Włączenie żurawiny do naszej codziennej diety jest bardzo dobrym krokiem na drodze do zdrowego stylu życia. Nasze serce też nam się odwdzięczy. Te maleńkie owoce zawierają betakaroten i luteinę, dwa antyoksydanty, które pomagają chronić nasz układ naczyniowo-sercowy przed negatywnym wpływem wolnych rodników.

Zawarte w żurawinie flawonoidy i naturalny błonnik pomagają kontrolować tłuszcz, który gromadzi się w żyłach. To natomiast zapobiega przed ich dalszym twardnieniem i zapychaniem.

Z drugiej strony, to żywność o właściwościach przeciwzapalnych oraz oczyszczających, która zapobiega problemom z krążeniem.

7. Pomarańcze

Dobrze znane jako ważne źródło witaminy C, pomarańcze są owocem pełnym przeciwutleniaczy, które  chronią serce i zachowują je w optymalnym stanie. Zawierają znaczną ilość karotenoidów i flawonoidów, dwóch substancji, które minimalizują uszkodzenia wywołane przez stres oksydacyjny.

Zawartość witamin i minerałów dba o prawidłowe tętno. Poza tym, jeśli byłoby tego mało, zmniejszają ryzyko zapaleń.

pomarańcze

Pijanie świeżego soku z pomarańczy to domowe remedium na wysokie ciśnienie oraz związane z nim problemy z krążeniem.

Zacznij już dziś spożywać powyższe produkty, włącz je do codziennej diety, a szybko zauważysz znakomite rezultaty.