Podnieś poziom energii prostymi sposobami

Styczeń 27, 2018
Jeśli brakuje ci energii, wprowadź kilka drobnych zmian do swojej porannej rutyny, a przekonasz się, że twoje ciało i umysł zaczną dużo sprawniej funkcjonować.

Czy wiesz, że poziom energii można podnieść w kilku prostych krokach? Dzięki niewielkim zmianom, twoje ciało nabierze werwy, a ty będziesz dużo bardziej produktywna przez cały dzień.

Ospałość i zmęczenie sprawiają, że każde zadanie wykonujemy wolniej, a to z kolei może prowadzić do stresu, podenerwowania i jeszcze większego osłabienia.

Wiele osób uznaje taki stan za normalny, nie zdając sobie sprawy, że można świadomie wpłynąć na to, jaki mamy poziom energii fizycznej i umysłowej.

Niektórzy sięgają po filiżankę kawy albo napój energetyczny, ale takie środki działają jedynie na krótki dystans. Dużo lepiej jest stosować naturalne metody, które nie szkodzą zdrowiu i poprawiają nasze samopoczucie na cały dzień.

Jako że zmęczenie jest tak powszechnym problemem, chcemy dziś przedstawić 5 prostych sposobów na podniesienie energii. Koniecznie je wypróbuj i przekonaj się o ich skuteczności.

Jak szybko podnieść poziom energii?

1. Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające, szczególnie te wykonywane na stojąco, poprawiają krążenie krwi w całym ciele, dzięki czemu tlen jest sprawniej dostarczany do wszystkich komórek.

Bardzo często o tym zapominamy, ale zmęczenie odczuwane z samego rana może być spowodowane wolniejszym krążeniem krwi. Dotyczy to szczególnie osób, które śpią w nieodpowiedniej pozycji.

rozciąganie ćwiczenia na dobry poziom energii

Dlatego warto po przebudzeniu, jak również po każdym treningu, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Sugestie

 • Zanim wstaniesz z łóżka, rozciągnij mięśnie rąk i nóg.
 • Wyciągnij ramiona nad głowę i rozciągnij wszystkie mięśnie, włącznie z dłońmi i palcami.
 • Zrób to samo z mięśniami nóg.
 • Na koniec rozciągnij mięśnie szyi i pleców.

2. Szklanka wody na czczo

Osoby, które piją z rana szklankę wody przed śniadaniem, mają wyższy poziom energii przez cały dzień. Ten prosty krok pomaga zoptymalizować funkcje wielu narządów i układów.

Po całej nocy twój organizm jest odwodniony i potrzebuje świeżej dawki płynów. Dzięki szklance wody, poprawia się krążenie krwi i uaktywniają procesy przemiany materii.

Sugestie

 • Pij szklankę ciepłej wody tuż po przebudzeniu.
 • Jeśli chcesz, dodaj nieco soku z cytryny, aby jeszcze bardziej podnieść korzyści płynące z tego zdrowego nawyku.

3. Zimny prysznic

Gorący prysznic jest zapewne świetnym sposobem na relaks. Pomaga się odprężyć po całym dniu spędzonym w pracy.

Jeśli jednak chcesz podwyższyć poziom energii i mieć produktywny dzień, najlepiej jest wziąć z rana zimny prysznic.

Niska temperatura wody przyspiesza krążenie krwi, a tym samym zwiększa ilość tlenu, jaki jest doprowadzany do wszystkich komórek.

prysznic na poziom energii

Zimny prysznic dodaje nam więcej energii zarówno fizycznej, jak i mentalnej ponieważ dobrze dotleniony mózg sprawniej przetwarza informacje.

Sugestie

 • Jeśli nie lubisz wchodzić pod zimny prysznic, spróbuj stopniowo obniżać temperaturę wody. Z czasem twoje ciało się do niej przyzwyczai.

4. Zdrowe śniadanie

O tym, jak ważne jest śniadanie, mówiliśmy już wiele razy. Po kilku godzinach bez jedzenia, nasz organizm potrzebuje zdrowego źródła energii w postaci lekkiego i pełnowartościowego posiłku.

Od tego, co jesz na śniadanie, może zależeć twój poziom energii przez resztę dnia. Postaraj się zatem odpowiednio je komponować i spożywać w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu.

Osoby, które w ogóle nie jadają śniadania, często narzekają na towarzyszące im przez cały dzień zmęczenie. Dzieje się tak dlatego, że ciało nie otrzymuje potrzebnego do pracy paliwa w postaci pożywienia.

W takim wypadku, organizm zaczyna zużywać dostępne zapasy energii, na czym cierpi praca wielu układów w naszym organizmie.

Sugestie

 • Każdego ranka jedz pełnowartościowe śniadanie.
 • Staraj się włączać do niego produkty dostarczające białka, przeciwutleniaczy i błonnika.
 • Unikaj jedzenia z rana produktów wysoko przetworzonych lub zawierających dużo cukru.

5. Słuchaj muzyki

Czy istnieje lepszy sposób na podniesienie poziomu energii niż słuchanie ulubionej muzyki? Niektórzy o tym zapominają, ale muzyka bardzo silnie działa na nasze emocje i ciało.

Dzięki muzyce relaksujemy się, poprawia się nasze ogólne samopoczucie, obniżamy poziom stresu i jesteśmy bardziej produktywni.

słuchanie muzyki na dobry poziom energii

Z rana najlepiej jest słuchać muzyki, która ma skoczny rytm albo piosenek z pozytywnym przekazem. Jeśli będziesz słuchać wolnych, przygnębiających utworów, z pewnością nie możesz liczyć na wyższy poziom energii.

Sugestie

 • Kiedy bierzesz z rana prysznic, włącz sobie jakąś pozytywną, wesołą muzykę, która cię rozbudzi.
 • Jeśli możesz, słuchaj w pracy łagodnej muzyki, aby lepiej się skoncentrować.
 • Kiedy tylko możesz, potańcz kilka minut. To doskonały sposób na rozruszanie całego ciała.

Jak widzisz, to ile masz energii, zależy tylko od ciebie. Wystarczy kilka prostych zmian, a twoje ciało i umysł wejdą na całkiem nowy poziom energetyczny.

Wprowadź te nawyki do swojego życia już dziś i przekonaj się, jak szybko przyniosą efekty.

WIĘCEJ DLA CIEBIE