Nieprzyjemny zapach potu? - wypróbuj te 8 sposobów

Nieprzyjemny zapach potu? - wypróbuj te 8 sposobów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Na rynku istnieje wiele produktów zwalczających pot. Są dobrze reklamowane, jednak często nie są skuteczne. Jednym z największych problemów, z jakimi boryka się wiele osób, jest nieprzyjemny zapach potu wydzielanego przez różne części ciała. Mogą to być twarz, pachy, stopy lub inne obszary ciała.

Nadmierne pocenie może mieć niekorzystny wpływ na naszą jakość życia. Dodatkowo nieprzyjemny zapach potu jest równie zauważalny, jak plamy na ubraniach.

Poniżej omawiamy niektóre z najbardziej skutecznych metod, które warto poznać, jeżeli również borykasz się z tym problemem.

Zwalczanie potu polega nie tylko na zapobieganiu powstawania plam na odzieży, ale także na eliminacji nieprzyjemnego zapachu i odblokowaniu porów skóry.

8 skutecznych metod zwalczających nieprzyjemny zapach potu

1. Żel antybakteryjny

Często, zwłaszcza gdy temperatura wzrasta, zaczynamy nadmiernie się pocić. Jest to bardzo nieprzyjemne, zarówno z powodu samego dyskomfortu pocenia się, jak i zapachu. Również mokre ślady na ubraniu są denerwujące.

Kiedy tak się stanie, jeśli nie masz możliwości wzięcia prysznica lub kąpieli w danym momencie, jednym ze sposobów jest pocieranie pach niewielką ilością antybakteryjnego żelu. Pomoże to zmniejszyć zapach potu i zabić bakterie.

nieprzyjemny zapach potu kobieta myjąca dłonie żelem antybakteryjnym

2. Woda utleniona

Woda utleniona jest antyseptycznym produktem, który zwalcza pot poprzez eliminację bakterii.

Aby zwalczać pot tym produktem, wystarczy zmieszać małą łyżkę wody utlenionej z połową szklanki wody. Zastosuj tę miksturę na skórę pod pachami.

3. Soda oczyszczona

Kolejnym szybkim rozwiązaniem eliminującym zapach jest domowy roztwór składający się z sody oczyszczonej, wody i cukru.

4. Kora dębu

Kora dębowa jest jednym z najskuteczniejszych produktów, którego możesz użyć w celu zmniejszenia nadmiernej produkcji potu. Możesz ją znaleźć w aptekach i sklepach zielarskich.

Możesz przygotować napar z litra wrzącej wody i 5 łyżek startej kory dębu. Kiedy napar zacznie się gotować, odstaw go na 2 godziny przed użyciem. To bardzo skuteczny zabieg.

Innym sposobem na skorzystanie z tego naparu jest przelanie go do foremek na lód. Pozwól mu zamarznąć, a następnie możesz łatwo nacierać nim skórę pod pachami.

5. Ałun w kamieniu

Kamień ałunowy jest minerałem o właściwościach antyperspiracyjnych. Nie pozostawia zapachów ani plam na ubraniu, ponieważ jest to całkowicie naturalny produkt.

Ten minerał jest bardzo skuteczny w walce z nadmiarem potu, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Pomaga również tonizować skórę, a przy tym nie zatyka porów. Kolejną jego zaletą jest to, że nie pozostawia śladów pod pachami na ubraniach jak produkty chemiczne.

nieprzyjemny zapach potu kobieta smarująca pachy kryształem ałunu

6. Chlorek glinu

Antyperspiranty i dezodoranty, które zawierają chlorek glinu, są metodami stosowanymi przez ludzi w celu zwalczania pocenia.

W zależności od potrzeby ilość wykorzystanego chlorku glinu może być większa lub mniejsza. Wynika to z faktu, że w niektórych przypadkach może stać się toksyczny. Niektóre badania dowodzą, że może mieć właściwości rakotwórcze.

7. Botoks

Jeśli dokucza Ci nadmiar potu, nieprzyjemny zapach i plamy na ubraniach, jednym z rozwiązań  mogą być zastrzyki z botoksu robione w gabinetach kosmetycznych.

Blokowanie nerwowych zakończeń gruczołów potowych przy użyciu botoksu odniosło duży sukces. Efekty zastosowania botoksu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, więc zabiegi będą musiały zostać przeprowadzone ponownie.

nieprzyjemny zapach potu - uśmiechnięta kobieta pokazująca wydepilowaną pachę

8. Laser

Kolejną skuteczną metodą są zabiegi laserowe. Pomagają one zmniejszyć gruczoły potowe i zatrzymują ich funkcjonowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maillard, H., & Dumont, P. (2012). Hiperhidrosis. EMC – Dermatología. https://doi.org/10.1016/S1761-2896(12)63516-X
  • Instituto Médico Láser. (2013). Cuidados antes, durante y después de la depilación láser.
  • Hornberger, J., Grimes, K., Naumann, M., Glaser, D. A., Lowe, N. J., Naver, H., … Stolman, L. P. (2005). Identificación, diagnóstico y tratamiento de la hiperhidrosis primaria localizada. EMC – Dermatología. https://doi.org/10.1016/S1761-2896(05)43302-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.