Ostroga piętowa — objawy i leczenie

Ból jest zwykle bardziej dotkliwy w godzinach porannych, po wykonaniu pierwszych kroków. Stała rutyna ćwiczeń, a także właściwa rozgrzewka i rozciąganie pomogą nam odzyskać mobilność i złagodzić bóle.
Ostroga piętowa — objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2018

Czy wiesz, co to takiego ostroga piętowa? Jest to zmiana zwyrodnieniowa okolic guza piętowego kości piętowej, skutkująca naroślą kostną i stanem zapalnym. Powoduje ona silny ból, który niejednokrotnie paraliżuje i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.

Jeżeli już Ci się przytrafi, musisz uzbroić się w cierpliwość i ściśle stosować się do zaleceń, aby jak najszybciej w pełni odzyskać sprawność. Co robić, gdy ostroga piętowa właśnie stała się Twoim problemem? Dziś w artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.

Co to takiego ostroga piętowa i dlaczego powstaje?

Według specjalistów i statystyk określa się, że cierpi na nią jedna na cztery osoby. Oznacza to, że każdy z nas w dość wysokim stopniu jest narażony na to, że ostroga piętowa stanie się któregoś dnia jego problemem.

Jest wynikiem powstania narośli kostnej na wyrostku przyśrodkowym guza piętowego na skutek zmian zwyrodnieniowych, które zachodzą w tamtej okolicy.

Dlaczego powstaje? Najczęściej dzieje się to w wyniku upływu czasu, czyli powstaje wraz w wiekiem i to jest najczęstsza przyczyna.

Ostroga piętowa na stopie

Nie wyklucza to jednak, że młode osoby również mogą na nią cierpieć – w wyniku wykonywania pracy stojącej oraz nadwagi, która jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia ostrogi piętowej.

Inną kwestią jest to, że ostrogę piętową częściej obserwuje się u osób, u których ścięgno Achillesa wykazuje niewielką elastyczność. W zależności od anatomii i cech stopy danej osoby ryzyko wystąpienia może być wyższe lub niższe.

Jakie objawy daje ostroga piętowa?

Poniżej przedstawiamy najbardziej ewidentne objawy przypadłości, jaką jest ostroga piętowa. Oto one:

Chodzenie na palcach
  • głównym objawem jest silny ból, którego intensywność zależy od wykonywanej czynności
  • ból jest silniejszy w godzinach porannych przy pierwszym kontakcie pięty z podłogą. Po długim czasie spędzonym bez podrażniania tego miejsca pierwsze kroki zawsze są bolesne
  • ból jest umiejscowiony na pięcie i nie ma problemu ze wskazaniem bolącego miejsca
  • inną rzecz, jaką należy wziąć pod uwagę, jest obuwie, jakiego używamy. Niejednokrotnie but uciska bolące miejsce, co powoduje zaczerwienienie i powstanie stanu zapalnego

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj także ten artykuł: Zapalenie ścięgna Achillesa – jak z nim walczyć?

Ćwiczenia na złagodzenie bólu, jaki powoduje ostroga piętowa

Oprócz wskazówek, jakie dostaniemy od lekarza ortopedy, korzystne będzie wykonywanie kilku prostych ćwiczeń. Zawsze jednak należy pamiętać, aby nie nadwyrężyć chorej stopy.

Ćwiczenia na ostrogę piętową

1. Ćwiczenie z ręcznikiem na podłodze

To ćwiczenie jest bardzo proste do wykonania. Usiądź na kanapie lub na krześle, aby z łatwością utrzymać równowagę, połóż ręcznik na podłodze przed sobą i spróbuj podnieść go palcami u stopy do góry.

Te proste ruchy pomogą odzyskać sprawność w stopie i złagodzą ból, jaki powoduje ostroga piętowa. Zaleca się wykonywać je przynajmniej trzy razy dziennie.

2. Małe rozciąganie

To ćwiczenie również nie należy do skomplikowanych. Jak widać na zdjęciu powyżej, wystarczy oprzeć stopę o krawędź krzesła, ściany lub stołu i delikatnie przyciskać.

W ten sposób jedna z nóg pozostaje rozciągnięta, a druga jest delikatnie rozciągana w miejscu, w którym występuje ostroga piętowa. Ćwiczenie należy wykonywać dwa razy dziennie po 5 minut, nie nadwyrężając przy tym stopy.

3. Ćwiczenie z butelką wody

Innym bardzo prostym i relaksującym ćwiczeniem jest toczenie zimnej butelki z wodą. Umieść w zamrażalniku butelkę z wodą i odczekaj aż do jej zamrożenia.

Butelka wody

Następnie połóż butelkę na rozłożonym ręczniku i w pozycji siedzącej postaw na niej bolącą stopę i tocz ją powoli. Ruch ten należy wykonywać przynajmniej trzy razy dziennie przez 5 minut.

Podobne proste ćwiczenia jak widać w przypadku, gdy ostroga piętowa dokucza stopie są bardzo skuteczne. W nocy można używać specjalnych opatrunków, przeznaczonych do podobnych przypadków. Są to specjalne bandaże, które są z łatwością dostępne w aptekach.

Z biegiem czasu na pewno odczuwalna będzie poprawa, jednak bywają przypadki, gdzie pomocny może okazać się tylko zabieg operacyjny. Nie zniechęcaj się jednak, zadbaj o swoje pięty i bądź cierpliwy!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.