Naucz swoje dzieci być wartościową osobą!

Listopad 19, 2015
Bardzo istotne jest, aby nasze dzieci nauczyły się, że wszystko w życiu wymaga wysiłku, i w drodze o szczęście należy się nauczyć doceniać proste rzeczy.

Odpowiednia edukacja dzieci jest jednym z najważniejszych zadań jakie staje przed osobami, które zdecydowały się być rodzicami, ale nie tylko.

Jeżeli jesteś ojcem, matką, ale i babcią czy nauczycielem na Twoich barkach leży ciężar zaszczepienia w młodym pokoleniu najważniejszych wartości i zasad. Czego powinniśmy nauczyć dzieci? W poniższym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi.

Czego powinniśmy nauczyć nasze dzieci?

1. Empatia

Dziecko wąchajace kwiatek

Co może być ważniejsze od umiejętności położenia się w sytuacji drugiej osoby? Jest to bardzo ważna umiejętność, która pomoże w lepszym poznaniu innych, jak i samego siebie.

Umożliwi życie w harmonii i szczęściu. Dzieci powinny zrozumieć, w jaki sposób można zrobić krzywdę innym i czego nie robić, aby do tego nie doszło. Jest to bardzo ważne.

Empatia ułatwia odnalezienie prawdziwych przyjaciół, tworzyć trwałe związki okazywać szacunek partnerowi i żyć z otoczeniem w zgodzie i zadowoleniu.

To ważne, zdać sobie sprawę z tego, że inni też przeżywają strach, smutek, radość, niepokój  pomoże to w lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Dzieci uświadomione, że inni tak samo jak oni mogą cierpieć, uczą się szanować drugie osoby.

2. Pokora

dziewczynka wśrod kwiatów

Również bardzo ważnym jest uświadomić nasze dzieci, że nie są lepsze od innych, nie są ponad niczym, ani ponad nikim. Nie jest najlepszym pomysłem chwalenie dzieci przed innymi za to, co mają lub jakie są.

Pokora pozwala być szczęśliwszym w życiu, ponieważ ułatwia cieszenie się prostymi, małymi rzeczami tymi, które w rzeczywistości są ważne w życiu.

Nie wywyższanie się ponad innych pozwoli bardziej realnie spojrzeć na rzeczywistość i na ludzi wokół nas. Aby to osiągnąć, nie zaspakajaj wszystkich kaprysów i życzeń swojej pociechy.

Dzieci powinny wiedzieć, że w życiu nic nie przychodzi łatwo i na wszystko trzeba zapracować. To również nauczy je cieszyć się z małych rzeczy. Bycie pokornym szczególnie wyjdzie im na dobre w późniejszym procesie edukacji w szkole.

3. Zobowiązanie

Temat odpowiedzialności i zobowiązania dzieci powinny poznawać już od najmłodszych lat.

Dzięki temu wraz ze wzrostem wprowadzenie tych zagadnień nie będzie czymś obcym, a dzieci będą bardziej dojrzałe i świadome. Zobowiązywanie się do rzeczy zacznie kształtować ich osobowość.

Zobowiązanie się do studiów, rodziców, przyjaciół to wszystko uczy ich podstawowych zasad i wartości.

Dzieci muszą wiedzieć, że są rzeczy, o które trzeba się starać, a dotarcie do celu jest okupione czasem i wysiłkiem, jednak konsekwentne dążenie do niego czyni nas odpowiedzialnymi i dojrzałymi.

Muszą też wiedzieć, że dane słowo ma swoją wartość, a obietnice trzeba starać się spełniać.

4. Samoocena

Poczucie własnej wartości jest bardzo istotnym aspektem, które Twoje dziecko powinno poznać już od pierwszych dni. Wspieraj je, pochwal, gdy coś robi dobrze i daj wskazówki, gdy coś robi źle.

Zachęcajmy dzieci do działania, pokazując im przy tym, jak bardzo je kochamy. Popychajmy je do przodu, aby odważyły się robić rzeczy bez strachu, ale z wiarą w siebie i zaufaniem.

Nauka tańca dziewczynki z kobietą

Pokażmy im, że w myleniu się nie ma nic złego, a nieraz, aby osiągnąć swój wymarzony cel, pomylą się wiele razy.

Osoby znające swoją wartość są silne, trudno je skrzywdzić, nigdy nie tracą wiary w swoje siły i każdego dnia dążą do tego, aby osiągnąć szczęście. Twoje dziecko będzie wiedzieć, że zasługuje na szczęście, jeżeli tylko go tego nauczysz!

Pamiętaj, aby dzieci nauczyły się tych wartości sami musimy ich przestrzegać. Bądź konsekwentny, pomagaj innym, kieruj się w życiu dobrem, zachowaj entuzjazm i pokaż swoim dzieciom jak mocno je kochasz!

WIĘCEJ DLA CIEBIE