Żywność szkodliwa dla serca – unikaj tych 5 produktów

1 października, 2018
Żywność, która szkodzi sercu to ta zawierająca tłuszcze trans, konserwanty i biały cukier. Jak się okazuje, szkodliwe bywają również produkty light - dlatego przy zakupach zwracaj uwagę na etykiety.

Zdrowe serce jest niezbędne aby cieszyć się życiem. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest ono motorem naszego organizmu. Czy jednak dbamy o nie tak, jak na to zasługuje? Prawda jest taka, że nie zawsze. Bardzo często na naszych stołach gości żywność szkodliwa dla serca, która tylko pogarsza jego kondycję.

Bywa na przykład, że tak bardzo zależy nam na posiadaniu płaskiego brzucha, że zaniedbujemy inne nasze zdrowotne aspekty. Oczywiście, sylwetka ma wpływ na zdrowie serca, ale nie zawsze osiągnięcie tego pierwszego dobrze wpływa na to drugie. Czasami nasze nawyki związane z ćwiczeniem lub dietą zawierają pewne błędy.

Mając to na uwadze, stworzyliśmy dla Ciebie ten artykuł. Opowiemy Ci w nim o zagadnieniu jakim jest żywność szkodliwa dla serca. Będziesz w stanie sprawdzić, czy masz dobre nawyki czy też nie.

Żywność szkodliwa dla serca – jakich produktów unikać?

1. Tłusty ser

Ser sam w sobie może być dla Twojego organizmu ciężkim do strawienia produktem. Zwłaszcza jeśli jest wykonany z krowiego mleka i przetworzony. Przyczyną jest nadmiar tłuszczu jaki zawiera.

Pewne jednak odmiany sera takie jak cheddar są jeszcze bardziej szkodliwe. Dlaczego? Ich produkcja wymaga sporej ilości zabiegów, dodawania barwników i konserwantów.

Żywność szkodliwa dla serca - ser

  • Tłuszcz negatywnie wpływa na pracę naszego organizmu i układu krwionośnego. To z kolei dodatkowo obciąża serce.
  • Z drugiej strony, zawarte w serze ilości sodu wywołuje przyśpieszenie pulsu.

Jak dzieje się w przypadku dowolnego mięśnia, zbyt intensywna praca wywołuje przeciążenie. Dlatego właśnie należy zwracać uwagę na to, jak pracuje nasze serce. W tym celu warto się postarać nie przekraczać rozsądnych ilości spożywanego przez nas sera.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Nawet najsilniejsze serce zmęczy się jeśli będzie źle traktowane

2. Napoje typu light

Jest to wyraźny przykład zjawiska, jakie wspomnieliśmy na początku tego artykułu. Sięgamy po nie, gdyż nie tuczą. Okazuje się jednak, że zawierając szkodliwe substancje, szkodzą nam w inny sposób.

Oprócz tego, że napoje light zawierają sód, w ich składzie znajdują się również sztuczne słodziki. Ze względu na swój słodki smak, tego typu napoje są uzależniające. Dlatego właśnie w większości reklam mówi się, że pomagają zadbać o sylwetkę a jednocześnie smakują wyśmienicie.

Jak wykazują jednak badania, picie ich na dłuższą metę może wywołać poważne problemy działania układu sercowo – naczyniowego.

3. Batony energetyczne

Niewątpliwie stanowią szybkie i skuteczne rozwiązanie – dostarczają nam dodatkowej dawki energii. W tym celu wzbogaca się je o uwodornione tłuszcze, które podnoszą nasz poziom cholesterolu.

Batony energetyczne

  • Tak zwany zły cholesterol (LDL) zagęszcza krew, przez co krąży ona znacznie wolniej. Negatywnie odbija się to na zdrowiu naszego serca, ponieważ aby wykonać swoje zadanie, musi pracować znacznie ciężej.
  • Zjawisko to wpływa również na zdrowie naszych tętnic, ponieważ nie są one przygotowane na taki nacisk krwi na ściany naczyń krwionośnych.
  • Wszystko to z czasem może spowodować powstawanie zmian miażdżycowych.

Jeżeli jednak jesteś sportowcem lub prowadzisz aktywny tryb życia, możesz spróbować przygotować swoje własne batony energetyczne. Domowej roboty przekąska jest zdrowa, ponieważ nie zawiera uwodornionych tłuszczy i konserwantów.

4. Margaryna

Niektóre jej odmiany są wykonane na bazie tłustego mleka. Co więcej, dodaje się do niej niezdrowe, przetworzone tłuszcze roślinne. Obecność elementów modyfikowanych genetycznie sprawia, że margaryna to istna bomba zegarowa dla naszego organizmu. Dlatego właśnie jest to żywność szkodliwa dla serca.

Pamiętaj, że dotyczy to również margaryny typu light. Choć ma ona mniej kalorii, syntetyczne składniki nadal są tam obecne. Dlatego właśnie każdego rodzaju margaryna jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu.

5. Produkty z puszki i konserwy

Jest to żywność szkodliwa dla serca – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Dlaczego? Winnymi są konserwanty, zwłaszcza butylohydroksyanizol i butylowany hydroksytoluen.

Niezależnie od tego, jak zdrowa była żywność przed jej przetworzeniem, w momencie dodania do niej wyżej wspomnianych substancji, jest to żywność szkodliwa dla serca. Negatywnie odbija się na pracy całego naszego organizmu. Tak właśnie to, co cenne może się dla nas stać trucizną.

Tuńczyk z puszki

Dlatego właśnie to takie ważne by dbać o zdrowe odżywianie się. Jak najrzadziej sięgaj po tego rodzaju produkty. Czasami czynniki finansowe lub kwestia pośpiechu utrudnia nam sięganie po zdrowe, świeże produkty. Warto jednak wkładać w to świadomy wysiłek.

Jakakolwiek byłaby Twoja sytuacja, miej w pamięci nasze rady. Dzięki temu dysponując dodatkowym czasem lub nieplanowaną gotówką, będziesz w stanie sięgnąć po zdrowe opcje.

Jak widzisz, nawet dietetyczne produkty to czasem żywność szkodliwa dla serca. Aby zadbać o zdrowie, nie należy zwracać uwagi jedynie na kalorie. Istnieje jeszcze całe mnóstwo innych czynników, o których warto pamiętać.

Czytaj etykiety, starannie planuj swoją dietę i ciesz się zdrowiem!