Zdrowe odżywianie nie musi być drogie!

Banany, oprócz tego, że są bardzo zdrowe i sycące, są też tanie. Dostarczają wielu potrzebnych naszemu organizmowi witamin i składników mineralnych.
Zdrowe odżywianie nie musi być drogie!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zrównoważona dieta i zdrowe odżywianie są niezbędne do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. W innym wypadku możemy zafundować sobie choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, otyłość i wiele innych przypadłości.

Dobra wiadomością jest to, że aby wprowadzić w życie zdrowe odżywianie, wcale nie trzeba wydawać na nie fortuny. Dziś przedstawimy kilka zdrowych i ekonomicznych produktów, które dostarczą Twojemu organizmowi tego, czego mu potrzeba.

Niedrogie, lecz zdrowe odżywianie: 10 produktów, które nam to umożliwią!

1. Brązowy ryż

Nierafinowany ciemny ryż jest bardzo zdrowy i należy do produktów stosunkowo niedrogich. W przeciwieństwie do białego ryżu, w ciemnym znajdziemy składniki odżywcze, które są usuwane w procesie rafinacji. Należą do nich między innymi: błonnik, magnez i cynk.

2. Fasola

Fasola i inne rośliny strączkowe są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o tanie i zdrowe odżywianie. Ziarna te bowiem są bogate w witaminy i białko, a także pomagają utrzymać niski poziom cukru we krwi.

Zupa z fasoli

Do wyboru mamy wiele rodzajów, które można przygotować na rozmaite sposoby. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie!

3. Jajka

Mimo, że istnieje wiele różnych teorii na temat jajek, powinny one znaleźć się w naszej diecie. W rzeczywistości powinno się spożywać dwa jajka dziennie i to wcale nie oznacza dostarczania organizmowi bomby cholesterolu.

Wręcz przeciwnie – badania naukowe dowodzą, że jajka pomagają w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, na przykład zawałowi serca. Ponadto jaja są niskokaloryczne i bogate w pełnowartościowe białko.

4. Zdrowe odżywianie: włącz do diety słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki, czyli bataty, to bulwy, które szczególnie upodobali sobie mieszkańcy krajów tropikalnych. Są one niezmiernie bogate w wapń, błonnik, potas, witaminę A i C.

Z tego też względu, są szczególnie korzystne dla organizmu i jeżeli chcemy zaoszczędzić, a jednocześnie pragniemy, by nasze odżywianie było zdrowe, powinny one znaleźć się w naszej diecie.

5. Tuńczyk

Po usłyszeniu słowa zdrowe odżywianie na myśl przychodzą ryby, które mają zbawienny wpływ dla naszego mózgu i serca.

Bez wątpienia tuńczyk jest bogatym źródłem minerałów, białka i witamin. W świeżym tuńczyku znajdziemy również biotynę i witaminy z grupy B, które działają przeciwzapalnie, a także łagodzą ból spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Ryba ta zawiera również kwasy omega-3, które pomagają w utrzymaniu cholesterolu na niskim poziomie i odpowiedniego ciśnienia krwi.

Trzeba jedna pamiętać, że w tuńczyku z puszki możemy znaleźć rtęć, która w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia.

6. Banan

Banany, oprócz tego, że są bardzo zdrowe i sycące, są też tanie. Dostarczają wielu potrzebnych naszemu organizmowi witamin i składników mineralnych.

Co więcej, są doskonale dla osób uprawiających sport, ponieważ szybko uzupełniają poziom potasu, który pomaga uniknąć skurczów i niechcianych urazów.

7. Zdrowe odżywianie: nie zapomnij o makaronie!

Ciemny, razowy makaron jest znacznie zdrowszy od tego wyprodukowanego z białej mąki. Znajdziemy w nim trzy razy więcej błonnika, który pomoże uniknąć chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a dodatkowo zapewni uczucie sytości.

Makaron na spaghetti

Można przygotować go z innymi wyżej wymienionymi produktami, na przykład z tuńczykiem. To bardzo proste danie i, jak sam się przekonasz, bardzo smaczne. W rzeczywistości zdrowe odżywianie wcale nie musi być czasochłonne ani trudne w wykonaniu.

8. Mrożone warzywa

Mrożone warzywa to kolejny niedrogi produkt, o który możemy wzbogacić nasze codzienne odżywianie. Wielu z nas błędnie uważa, że mrożenie zabija wszystkie substancje odżywcze, które się w nich znajdują.

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju żywności jest możliwość długiego przechowywania i łatwe przygotowanie, ponieważ z reguły są zamrożone warzywa już pokrojone i gotowe do wrzucenia na patelnie bądź do gotującej się wody.

9. Pomidory

Zdrowe i niedrogie odżywianie nie mogłoby się bez nich obejść. Pomidory zawierają antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się, a także witaminy A i C.

Pomidory a zdrowe odżywianie

Ich ogromną zaletą jest to, że można je przygotować na wiele rozmaitych sposobów. Okazuje się, że w postaci przecierów, sosów czy soków są jeszcze zdrowsze. Dzieje się tak za sprawą likopenu (przeciwutleniacza), który po obróbce termicznej i w obecności tłuszczu jest znacznie lepiej przyswajalny przez nasz organizm.

10. Mięso a zdrowe odżywianie

Wiele osób uważa, że aby odżywianie było zdrowe, nie powinno znajdować się w nim zbyt dużo mięsa, ponieważ bardziej szkodzi ono organizmowi, niż mu pomaga.

Rzeczywiście zbyt częste spożywanie mięsa może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jednak dostarczanie go w umiarkowanych ilościach ma swoje plusy. Należy pamiętać o wyborze odpowiednio chudego mięsa i części pozbawionych tłuszczu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.