Zdrowe odżywianie nie musi być drogie!

13 lipca, 2019
Banany, oprócz tego, że są bardzo zdrowe i sycące, są też tanie. Dostarczają wielu potrzebnych naszemu organizmowi witamin i składników mineralnych.

Zrównoważona dieta i zdrowe odżywianie są niezbędne do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. W innym wypadku możemy zafundować sobie choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, otyłość i wiele innych przypadłości.

Dobra wiadomością jest to, że aby wprowadzić w życie zdrowe odżywianie, wcale nie trzeba wydawać na nie fortuny. Dziś przedstawimy kilka zdrowych i ekonomicznych produktów, które dostarczą Twojemu organizmowi tego, czego mu potrzeba.

Niedrogie, lecz zdrowe odżywianie: 10 produktów, które nam to umożliwią!

1. Brązowy ryż

Nierafinowany ciemny ryż jest bardzo zdrowy i należy do produktów stosunkowo niedrogich. W przeciwieństwie do białego ryżu, w ciemnym znajdziemy składniki odżywcze, które są usuwane w procesie rafinacji. Należą do nich między innymi: błonnik, magnez i cynk.

2. Fasola

Fasola i inne rośliny strączkowe są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o tanie i zdrowe odżywianie. Ziarna te bowiem są bogate w witaminy i białko, a także pomagają utrzymać niski poziom cukru we krwi.

Zupa z fasoli

Do wyboru mamy wiele rodzajów, które można przygotować na rozmaite sposoby. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie!

Przeczytaj również: Wartości odżywcze roślin strączkowych – poznaj je!

3. Jajka

Mimo, że istnieje wiele różnych teorii na temat jajek, powinny one znaleźć się w naszej diecie. W rzeczywistości powinno się spożywać dwa jajka dziennie i to wcale nie oznacza dostarczania organizmowi bomby cholesterolu.

Wręcz przeciwnie – badania naukowe dowodzą, że jajka pomagają w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, na przykład zawałowi serca. Ponadto jaja są niskokaloryczne i bogate w pełnowartościowe białko.

4. Zdrowe odżywianie: włącz do diety słodkie ziemniaki

Słodkie ziemniaki, czyli bataty, to bulwy, które szczególnie upodobali sobie mieszkańcy krajów tropikalnych. Są one niezmiernie bogate w wapń, błonnik, potas, witaminę A i C.

Z tego też względu, są szczególnie korzystne dla organizmu i jeżeli chcemy zaoszczędzić, a jednocześnie pragniemy, by nasze odżywianie było zdrowe, powinny one znaleźć się w naszej diecie.

5. Tuńczyk

Po usłyszeniu słowa zdrowe odżywianie na myśl przychodzą ryby, które mają zbawienny wpływ dla naszego mózgu i serca.

Bez wątpienia tuńczyk jest bogatym źródłem minerałów, białka i witamin. W świeżym tuńczyku znajdziemy również biotynę i witaminy z grupy B, które działają przeciwzapalnie, a także łagodzą ból spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Ryba ta zawiera również kwasy omega-3, które pomagają w utrzymaniu cholesterolu na niskim poziomie i odpowiedniego ciśnienia krwi.

Trzeba jedna pamiętać, że w tuńczyku z puszki możemy znaleźć rtęć, która w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia.

6. Banan

Banany, oprócz tego, że są bardzo zdrowe i sycące, są też tanie. Dostarczają wielu potrzebnych naszemu organizmowi witamin i składników mineralnych.

Co więcej, są doskonale dla osób uprawiających sport, ponieważ szybko uzupełniają poziom potasu, który pomaga uniknąć skurczów i niechcianych urazów.

7. Zdrowe odżywianie: nie zapomnij o makaronie!

Ciemny, razowy makaron jest znacznie zdrowszy od tego wyprodukowanego z białej mąki. Znajdziemy w nim trzy razy więcej błonnika, który pomoże uniknąć chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a dodatkowo zapewni uczucie sytości.

Makaron na spaghetti

Można przygotować go z innymi wyżej wymienionymi produktami, na przykład z tuńczykiem. To bardzo proste danie i, jak sam się przekonasz, bardzo smaczne. W rzeczywistości zdrowe odżywianie wcale nie musi być czasochłonne ani trudne w wykonaniu.

Przeczytaj również: Rafinowana mąka – 6 konsekwencji jej spożywania

8. Mrożone warzywa

Mrożone warzywa to kolejny niedrogi produkt, o który możemy wzbogacić nasze codzienne odżywianie. Wielu z nas błędnie uważa, że mrożenie zabija wszystkie substancje odżywcze, które się w nich znajdują.

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju żywności jest możliwość długiego przechowywania i łatwe przygotowanie, ponieważ z reguły są zamrożone warzywa już pokrojone i gotowe do wrzucenia na patelnie bądź do gotującej się wody.

9. Pomidory

Zdrowe i niedrogie odżywianie nie mogłoby się bez nich obejść. Pomidory zawierają antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się, a także witaminy A i C.

Pomidory a zdrowe odżywianie

Ich ogromną zaletą jest to, że można je przygotować na wiele rozmaitych sposobów. Okazuje się, że w postaci przecierów, sosów czy soków są jeszcze zdrowsze. Dzieje się tak za sprawą likopenu (przeciwutleniacza), który po obróbce termicznej i w obecności tłuszczu jest znacznie lepiej przyswajalny przez nasz organizm.

10. Mięso a zdrowe odżywianie

Wiele osób uważa, że aby odżywianie było zdrowe, nie powinno znajdować się w nim zbyt dużo mięsa, ponieważ bardziej szkodzi ono organizmowi, niż mu pomaga.

Rzeczywiście zbyt częste spożywanie mięsa może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jednak dostarczanie go w umiarkowanych ilościach ma swoje plusy. Należy pamiętać o wyborze odpowiednio chudego mięsa i części pozbawionych tłuszczu.