Zakwaszenie żołądka? 6 produktów przyniesie ulgę

Popularna zgaga to palące uczucie w przełyku i żołądku, któremu może towarzyszyć ból. W celu jej złagodzenia należy sięgać po produkty, które pomogą ustabilizować proces wydzielania kwasów, czyli „odkwasić” żołądek.
Zakwaszenie żołądka? 6 produktów przyniesie ulgę

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2019

Zakwaszenie żołądka to bardzo częsta dolegliwość, która na co dzień uprzykrza życie milionom ludzi na całym świecie. Powstaje ono na skutek cofania się treści żołądkowej, co jest przyczyną tak zwanego ognia w przełyku. Dodatkowo może pojawić się gorzki lub kwaśny smak w ustach, głównie w tylnej części gardła.

Cofanie się treści żołądkowej jest wynikiem nadmiernego ucisku przepony na żołądek. Stan ten występuje przede wszystkim po spożyciu obfitego posiłku lub jest efektem stosowania niezdrowej diety.

Zakwaszenie żołądka, czyli refluks żołądkowo-przełykowy może trwać od kilku minut aż do kilku godzin. Zazwyczaj pojawia się tuż po posiłku, zwłaszcza gdy ten jest smażony i obfity. Na szczęście dolegliwość tę można stosunkowo łatwo zwalczyć za pomocą naturalnych produktów. Podpowiemy ci dziś, jak szybko i skutecznie poradzić sobie ze zgagą.

6 sprawdzonych domowych sposobów na zakwaszenie żołądka

1. Niezawodna soda oczyszczona

Sodę oczyszczoną, czyli chemicznie mówiąc wodorowęglan sodu, w domu ma każdy. Ale kto z nas wie, że ten tani jak barszcz i w 100% naturalny produkt potrafi skutecznie odkwasić organizm? Rzeczywiście, zawiera on w swym składzie substancje o silnych właściwościach alkalizujących, które szybko i skutecznie zwalczają zgagę.

Soda oczyszczona

Co więcej, regularne spożywanie roztworu sody oczyszczonej z wodą pomaga oczyścić układ pokarmowy z zalegających w nim toksyn, przywraca prawidłowy odczyn pH krwi, a także skutecznie zapobiega cofaniu się treści żołądka do przełyku.

Jak stosować sodę oczyszczoną za zakwaszenie żołądka?

  • Rozpuść jedną łyżeczkę sody oczyszczonej (5 g) w szklance niegazowanej wody (250 ml). Dokładnie wymieszaj, aby obywa składniki dobrze się ze sobą połączyły.
  • Pij to domowe remedium przynajmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza w dni, kiedy twoje posiłki obfitują w niezdrowe tłuszcze zwierzęce.

2. Płatki owsiane

Owies to bardzo zdrowe dla naszego organizmu zboże. Jedną z niekończących się zalet włączenia płatków owsianych do codziennego jadłospisu jest ich naturalna moc regulowania poziomu kwasowości w żołądku.

Zdrowa i pożywna owsianka jest źródłem błonnika pokarmowego oraz substancji o właściwościach alkalizujących, które w naturalny sposób odkwaszają organizm oraz zapobiegają cofaniu się treści żołądka do przełyku.

Jakby tego było mało, płatki owsiane obfitują również w inne wartościowe substancje odżywcze – witaminy i minerały – które stanowią fundamenty każdej zdrowej i zbilansowanej diety.

Przepis na leczniczy koktajl owsiany?

Składniki

  • 1 szklanka błyskawicznych płatków owsianych (50 g)
  • 2 szklanki mleka (500 ml)
  • 1 łyżka stołowa miodu (5 ml) – opcjonalnie

Sposób przygotowania

  • Wlej mleko do kielicha blendera i dodaj do niego szklankę płatków owsianych. Jeśli chcesz nieco osłodzić swój leczniczy napój owsiany, dodaj także łyżkę płynnego miodu.
  • Następnie miksuj tak długo, aż uzyskasz jednolity, gęsty koktajl.
  • Na koniec przelej napój do szklanki i wypij.
  • W celu skutecznego zwalczenia zgagi popijaj owsiany koktajl przez cały dzień.

3. Banany – słodki sposób na zakwaszenie żołądka

Banany są niezawodnym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu kwasowości w żołądku. Należą one do grupy produktów żywnościowych, które w naturalny sposób odkwaszają organizm i pomagają pozbyć się zgagi.

Obieranie banana ze skórki

Ponadto banany są cennym źródłem potasu. Jedna sztuka tego tropikalnego owocu zawiera aż 500 mg tego pierwiastka i około 1 mg sodu. Co więcej, obfitują one również w węglowodany złożone, składniki mineralne (fosfor, wapń i potas) oraz witaminy (A, C, niacynę, witaminę E oraz witaminy z grupy B).

Jak leczyć zakwaszenie żołądka bananami?

  • Wystarczy codziennie zjadać jednego lub dwa banany. Możesz je stosować jako dodatek do porannej owsianki, zjeść w całości jako przekąskę lub na ciepło, czyli upiec na podwieczorek.
  • Nie zapomnij również o bananach podczas przygotowywania owocowych i warzywnych koktajli. Nie tylko wzmocnią one wartość odżywczą napoju, ale także poprawią jego walory smakowe oraz konsystencję.

4. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to kolejny naturalny specyfik, który szybko i skutecznie obniża nadkwasotę żołądka, a także przyspiesza trawienie dostarczonego pożywienia, dzięki czemu usprawnia pracę układu pokarmowego.

Roztwór octu jabłkowego z wodą znakomicie zwalcza zgagę oraz zapobiega uczuciu ciężkości żołądka po posiłkach.

Ocet jabłkowy

Jak wyleczyć zgagę octem jabłkowym?

  • W pierwszej kolejności rozpuść jedną łyżkę stołową octu jabłkowego (15 ml) w szklance wody (250 ml).
  • Dokładnie wymieszaj i wypij. Już po krótkiej chwili powinieneś poczuć ulgę.

5. Napar z korzenia imbiru znakomicie neutralizuje zakwaszenie żołądka

Napar z imbiru – podobnie zresztą jak pozostałe ziołowe herbatki – nie zawiera teiny, a zatem w żaden sposób nie podrażnia błony śluzowej żołądka. Korzeń tej aromatycznej rośliny świetnie poprawia funkcje trawienne organizmu oraz skutecznie zwalcza zakwaszenie żołądka.

W medycynie naturalnej imbir odgrywa kluczową rolę podczas kuracji leczniczej wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowych – od zgagi, przez niestrawność, po wrzody. Napar z imbiru szybko przyniesie ulgę!

Składniki naparu

  • Kawałek korzenia imbiru (9 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę wraz z pokrojonym na małe kawałki korzeniem imbiru.
  • Po zagotowaniu przykryj napar i odstaw go na 5-7 minut do ostudzenia.
  • Przelej do szklanki i wypij.
  • Jeśli nasz ochotę, możesz go osłodzić łyżeczką miodu.

6. Cynamon

Główną przyczyną cofania się treści żołądka do przełyku jest dieta obfitująca w niezdrowe tłuszcze zwierzęce. Aby uniknąć częstej zgagi, warto więc ograniczyć ich spożycie. Jeśli jednak zdecydujesz się na spory kawałek smażonego mięsa i pojawi się zgaga, cynamonowy napar przyjdzie ci na ratunek.

Filiżanka naparu z cynamonu złagodzi zakwaszenie żołądka

Składniki naparu

  • ½ łyżeczki zmielonego cynamonu (2,5 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę, a kiedy zacznie bulgotać, dodaj do niej łyżeczkę cynamonu.
  • Gotuj jeszcze przez kilka minut, po czym zdejmij napar z ognia, przykryj i odstaw na 5-7 minut do ostudzenia.
  • Następnie przecedź napar przez sitko, przelej do filiżanki i wypij.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.