Głód - 10 rzeczy, które sprawiają, że stale chcesz jeść

Uczucie głodu sprawia, że czujemy jakby nasz żołądek był pusty. Może być powodowane przez wiele czynników. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy kilka z nich. Przekonaj się sam!
Głód - 10 rzeczy, które sprawiają, że stale chcesz jeść
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Czy ciągle odczuwasz głód i stale coś podjadasz? Dzisiaj dowiesz się o możliwych powodach, dlaczego tak często odczuwasz głód

1. Pragnienie a głód

Jeżeli właśnie zjadłeś obfity posiłek, jednak nadal odczuwasz głód, to prawdopodobnie coś innego. Pomyśl o tym kiedy ostatnio piłeś wodę. Wypij szklankę tego napoju i poczekaj chwilę. Apetyt się zmniejszy i okaże się, że byłeś po prostu spragniony.

Możesz pozbyć się stałego uczucia głodu po prostu częściej pijając wodę. Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie swojego organizmu to większego spożycia wody jest wypijanie szklanki wody rano, a następnie na pół godziny przed każdym posiłkiem.

2. Jedzenie o pustych kaloriach

Nie zajadaj się przekąskami, które zawierają dużo cukru, ponieważ spożywasz tylko puste kalorie. Słodycze, nawet jeśli jadasz je wyłącznie w małych ilościach, tylko wzmożesz swój apetyt bez dostarczenia swojemu ciało zdrowego i odżywczego jedzenia.

Kluczem jest spróbowanie ograniczenia spożywania węglowodanów i cukrów oraz zastąpienia ich zdrowszą żywnością.

kostki cukru a głód

3. Niedosypianie

Niedosypianie często sprawia, że kiedy tylko się obudzimy odczuwamy głód, co nie miałoby miejsca, jeśli sypialibyśmy 7-9 godzin dziennie.

W nocy organizm produkuje hormon zwany melatoniną, która odgrywa istotną rolę w poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. To również ma wpływ na funkcjonowanie naszego ciała oraz nasz apetyt.

4. Stres

Wszyscy przejawiamy jeden lub dwa typy zachowania kiedy jesteśmy stawiani przed stresującymi sytuacjami. Są ludzie, którzy nie potrafią nic przełknąć, są też tacy, którzy jedzą więcej, właśnie ze względu na stres.

Jeśli należysz do tej grupy ludzi, która je więcej kiedy jest zdenerwowana i zaniepokojona, powinieneś przypominać sobie, że stres nie jest żadnym dobrym powodem na spożywanie niezdrowej żywności. Zwróć się raczej ku innym czynnościom.

Zadzwoń do przyjaciela, zacznij uprawiać sport, poczytaj książkę…Cokolwiek, co Cię odciągnie od myślenia o jedzeniu oraz sprawi, że głód na chwilę zniknie.

przemęczenie a głód

5. Przekąski i alkohol

Alkohol przyczynia się do nadwagi oraz stymuluje apetyt.

Nie pij alkoholu lub przynajmniej go ogranicz. Jeśli umawiasz się z przyjaciółmi, wybieraj lekkie posiłki i zdrowe przekąski.

6. Niedobór białka

Aby unikać przejadania się, ważne aby włączyć do swojej diety wystarczającą ilość protein. Poza dostarczaniem nam dużej ilości energii, dobrze zaspokajają apetyt. Jadaj warzywa i owoce nie zapominając o proteinach.

Ryby białko a głód

7. Brak zdrowych tłuszczów

Nie wszystkie tłuszcze są takie same. Na przykład fast foody, ciastka, smażona, tłusta oraz wędzona żywność zawierają niezdrowe tłuszcze. Te tłuszcze nasycone sprawiają, że przybywa Ci na wadze.

Istnieją jednak zdrowe tłuszcze, których nie powinno brakować Twojej diecie. Tego typu tłuszcze znajdują się w oliwie z oliwek, łososiu, orzechach, awokado oraz pestkach słonecznika.

8. Brak regularnych posiłków

Jadaj pięć posiłków na dzień: śniadanie, obiad, kolację oraz dwie przekąski między nimi. Nie pomijaj żadnego posiłku jeśli tylko to możliwe oraz staraj się jadać je o tej samej porze.

Najlepiej również, aby porcje nie były przesadnie duże.

Para w kuchni, posiłek a głód

9. Nie myśl stale o jedzeniu

Wzrastająca tendencja publikowania zdjęć jedzenia na portalach społecznościowych sprawia, że stale o nim myślimy.

Staraj się nie spędzać za dużo czasu na Instagramie, szukania przepisów czy zastanawiania się na tym co będziesz jeść na dzisiejszej imprezie, ponieważ w ten sposób głód nigdy nie zniknie z Twoich myśli.

10. Nie jedz szybko

Powolne jedzenie jest podstawą do tego, by czuć się nasyconym w odpowiednim czasie. Pospieszne jedzenie nie daje Twojemu organizmowi zbyt wiele czasu, aby je przyswoić, co tylko sprawia, że domaga się więcej.

Dobrą metodą jest dłuższe przeżuwanie mniejszych kęsów. Nasz mózg potrzebuje więcej czasu na to, by rozpoznać sygnał z żołądka informujący o tym, że jest już pełen – nadal będziemy odczuwać głód.

obżarstwo kobieta a głód

Jeśli jadasz bardzo szybko, będziesz przyjmować więcej kalorii niż potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.