Ciepła woda na czczo - odkryj, dlaczego warto ją pić

Ciepła woda pita na czczo pobudza wewnętrzne oczyszczanie naszego organizmu, ułatwiając trawienie i pobudzając perystaltykę jelit. W taki sposób stwarza się też odpowiednie warunki, by organizm odpowiednio wchłaniał składniki odżywcze.
Ciepła woda na czczo - odkryj, dlaczego warto ją pić

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2019

Ciepła woda na czczo? Niektórym osobom pomysł ten wydaje się dość dziwny. Większość z nas, zapytanych o to, co jest pierwszym napojem, po jaki sięgają z rana, odpowiedziałoby, że oczywiście kawa.

Nie ma przecież nic lepszego, aby się przebudzić i zacząć dzień z dawką świeżej energii.

Pomyśl jednak, co ten zakwaszający organizm napój może wyrządzić naszemu organizmowi, jeśli sięgamy po niego każdego ranka na czczo. Jest to nienajlepszy pomysł – a przynajmniej nie tuż po przebudzeniu się.

Najlepszym pomysłem na dobre rozpoczęcie dnia jest natomiast ciepła woda na czczo. Jest to proste, domowe remedium, oferujące nam całe mnóstwo korzyści i cennych właściwości. Nie ze wszystkich zdajemy sobie nawet sprawę. Już po pół godziny możesz zabrać się za swoje śniadanie.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Ci o tym, jak wiele dobrego może dla Twojego zdrowia zrobić ciepła woda na czczo. Czy masz ochotę zacząć od dziś?

Ciepła woda na czczo pomaga oczyścić organizm

Pamiętaj, woda powinna być ciepła, nigdy chłodna. Jest to bardzo ważny szczegół, o którym warto pamiętać. Jak zapewne wiesz, wielu ludzi pielęgnuje zdrowy zwyczaj wypijania codziennie na czczo szklanki wody z sokiem cytrynowym.

Okazuje się jednak, że nie wszystkim to służy. Niektóre osoby nie są w stanie znieść tego smaku tuż po przebudzeniu się.

Rozwiązanie? Jeżeli nie znosisz smaku cytryny, lub z rana zwykle musisz działać w pośpiechu, najlepiej i najłatwiej będzie podgrzać nieco wody aż stanie się letnia (nie gorąca) i pić ją małymi łyczkami.

  • Warto pamiętać, że każda komórka naszego ciała potrzebuje wody aby się należycie nawodnić oraz usunąć z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii.
  • Letnia woda dociera do naszego organizmu w temperaturze bardzo zbliżonej do naturalnej temperatury ludzkiego ciała. Nie wymaga podgrzewania, więc cały proces przebiega w sposób naturalny. Doskonale wpływa to na pracę nerek, optymalizując ją.
  • Ciepła woda na czczo działa jak środek naturalnie oczyszczający nasz żołądek. Gdy jest on całkowicie pusty, czyli tuż po przebudzeniu się, letnia woda pomaga przemyć ściany żołądka, aby trawił on jeszcze lepiej.

Oczyszcza jelita z toksyn i pomaga zapobiegać zaparciom

Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jedną z dolegliwości najbardziej wzbogacających przemysł farmaceutyczny są właśnie zaparcia.

Istnieją tysiące kuracji, napojów, tabletek, suplementów diety i kapsułek, które rzekomo szybko i skutecznie pozwalają rozwiązać ten problem.

Kobieta na toalecie cierpi na zaparcia a spozywanie Ciepła woda na czczo

Większość społeczeństwa cierpi na zjawisko znane jako zaparcia lekkie bądź okazjonalne, które skutecznie można wyeliminować bez sięgania po środki farmaceutyczne.

Dlatego właśnie warto wypróbować remedia domowe takie jak ciepła woda na czczo.

  • Gdy pijemy ciepłą wodę tuż po przebudzeniu się, działa ona jako środek oczyszczający nasze jelita. Pomaga wyeliminować toksyny, drożdże i odpadki gromadzące się w tej części naszego ciała.
  • Letnia woda pobudza perystaltykę naszych jelit w sposób naturalny, ułatwiając jednocześnie rozkładanie cząsteczek pokarmów, przyśpieszając ich przemieszczanie się po jelitach.
  • Musisz wiedzieć, że czyste jelita gwarantują znacznie lepsze wchłanianie składników odżywczych ze spożywanych pokarmów. Dobrze wpływa to na nasze ogólne samopoczucie i stan zdrowia.

Ciepła woda na czczo poprawia trawienie

Czystszy organizm, oczyszczony żołądek i jelita wolne od toksyn znacznie ułatwiają trawienie.

  • Coś tak prostego jak ciepła woda na czczo pita codziennie, pomaga przygotować nasz układ trawienny na przyjmowanie pokarmów. Lepiej się rozkładają i znacznie poprawia się ogólna praca układu pokarmowego oraz trawienie.
  • Picie zimnej wody z kolei znacznie utrudnia trawienie. Pokarmy nie rozkładają się dostatecznie dobrze a spożywany przez nas tłuszcz ścina się, co z kolei znacznie zaburza przyswajanie składników odżywczych.

Przynosi ulgę w porannych dolegliwościach

Chyba każdemu z nas zdarza się – rzadziej lub częściej – przebudzić w nie najlepszej kondycji. Czasami towarzyszy nam zmęczenie, ból brzucha bądź uczucie ciężkości. Czujemy się jakby “nadmuchani” i ciężcy. Brzmi znajomo?

  • Jeżeli taki stan występuje u Ciebie często, koniecznie zaczynaj dzień szklanką ciepłej wody na czczo. Ciepło koi organizm i skutecznie usuwa wiele dolegliwości. Doskonale odpręża mięśnie i co ważne, pobudza krążenie krwi.
  • Co więcej, wykazuje lekkie działanie przeciwbólowe na poziomie wewnętrznym. Warto codziennie to wykorzystywać. Wypijanie szklanki wody na czczo nie kosztuje nic, a może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Ciepła woda na czczo pomaga nam schudnąć

Wielu z nas przypomina sobie o piciu wody kiedy pojawia się pragnienie.

To bardzo ważne, by zmienić ten zwyczaj i pamiętać, że nasz organizm potrzebuje wody nieustannie, do przeprowadzania ważnych reakcji oraz prawidłowego wykonywania swoich funkcji.

Kobieta pije wodę
  • Twoje ciało potrzebuje zarówno pokarmu, jak i wody. Jest ona konieczna do utrzymania wewnętrznej równowagi organizmu oraz do zachowania prawidłowej wagi ciała.
  • Dobrze nawodniony organizm wspomaga odpowiednie funkcjonowanie organów i przyśpiesza metabolizm. Pozwala nam to spalać kalorie jeszcze szybciej.
  • Najlepiej byłoby zacząć dzień wypijając szklankę ciepłej wody na czczo. Następnie warto odczekać 20 do 30 minut i dopiero później zabrać się za śniadanie. W taki sposób o około 20% zmniejszy się ilość spożytych kalorii. Będziemy odczuwać większą sytość i nie będzie nas łapać ochota na słodycze.

Jeżeli chcesz zdrowo i szybko schudnąć, nie wahaj się i już dzisiaj zacznij pić ciepłą wodę na czczo oraz letnią wodę przed każdym posiłkiem. Rezultaty Cię zachwycą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jéquier, E., & Constant, F. (2010). Water as an essential nutrient: The physiological basis of hydration. European Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1038/ejcn.2009.111
  • Huuskonen, A., Tuomisto, L., & Kauppinen, R. (2011). Effect of drinking water temperature on water intake and performance of dairy calves. Journal of Dairy Science. https://doi.org/10.3168/jds.2010-3723

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.