Uporczywe zaparcia - 4 lekarstwa na bazie oliwy z oliwek

Czy wiedziałaś, że oliwa z oliwek pomaga smarować stolec, aby ułatwić jego wydalenie i w ten sposób zapobiega zaparciom? W połączeniu z innymi składnikami możemy jeszcze zwiększyć jej działanie. 
Uporczywe zaparcia - 4 lekarstwa na bazie oliwy z oliwek
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli chodzi o zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcie jest jednym z najczęstszych. Jednak oliwa z oliwek ma wspaniałe właściwości lecznicze, które pomogą zwalczyć nawet najbardziej uporczywe zaparcia.

Uporczywe zaparcia występują wtedy, gdy perystaltyka jelit jest mocno spowolniona a stolec jest tak twardy, że bardzo trudno go wydalić. W związku z towarzyszącymi im objawami bólu brzucha i wzdęciami, zaparcia mogą zakłócać nasze codzienne czynności.

Czy wiedziałaś, że właściwości oliwy z oliwek czynią z niej naturalny i skuteczny środek, który pomaga nawet na najbardziej uporczywe zaparcia? Tak, rzeczywiście istnieją 4 sposoby na przygotowanie oliwy z oliwek jako naturalnego lekarstwa na te dokuczliwe dolegliwości.

To rozwiązanie, które zawsze znajdowało się w szafce w Twojej kuchni, ale do tej pory go nie zauważyłaś.

Problemy z wydalaniem pojawiają się często wraz z procesem starzenia, towarzyszą również zaburzeniom żołądka i okrężnicy. Istnieje jednak wiele przyczyn, które mogą je powodować. Poniżej wyjaśnimy te, które najczęściej się powtarzają.

Patologie jelitowe

Są one zwykle związane z różnymi zaburzeniami utrudniającymi naturalny ruch stolca. Wśród nich jest niedrożność jelitowa, wąska średnica okrężnicy a także rak jelita grubego.

Te patologie są dość poważne i mogą prowadzić do wielu powikłań. Dlatego zwróć uwagę na wszelkie objawy alarmowe! Musisz dbać o swój żołądek i układ pokarmowy, najlepiej wykonując stałą kontrolę u najbliższego lekarza specjalisty.

Niewłaściwe odżywianie często powoduje uporczywe zaparcia

Dieta uboga w wodę i błonnik powoduje zagęszczenie konsystencji odchodów, co utrudnia ich wydalanie. Podobnie działa spożywanie przetworzonej żywności o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych a także węglowodanów prostych.

Wśród pokarmów, które pogarszają perystaltykę jelit, są:

Jak pomaga oliwa z oliwek na uporczywe zaparcia

Z drugiej strony, oliwa z oliwek jest naturalnym produktem powszechnie używanym w krajach zachodnich jako jeden z podstawowych elementów zdrowej diety.

Okazuje się jednak, że niektóre kultury azjatyckie używają oliwy z oliwek, jako naturalnego środka do zwalczania zaparć.

Oliwa Extra virgen.

Oliwa z oliwek działa jak naturalny środek przeczyszczający. Po jej spożyciu zwiększa się produkcja żółci, co sprzyja trawieniu pokarmów bogatych w tłuszcz. Ma również działanie przeciwzapalne i zapobiega podrażnieniom jelitowym.

Oliwa pomaga również zmiękczyć stolec, utrzymując ścianki okrężnicy w dobrym stanie. Jest zarazem bogata w omega 3, witaminę E, K i przeciwutleniacze. W związku z powyższym, jeśli mamy problemy z jelitami, dobrze jest użyć oliwy z oliwek jako naturalnego produktu.

Istnieją 4 sposoby na przygotowanie oliwy z oliwek, jako lekarstwa na uporczywe zaparcia. Zobacz, co trzeba zrobić i zamień swoje ciało w okaz zdrowia i dobrego samopoczucia. Dbaj o swój żołądek stosując oliwę z oliwek!

1. Oliwa z oliwek i sok z cytryny

To proste, tanie lekarstwo gwarantuje szybkie efekty. Pamiętaj, aby nie dodawać dużo cytryny, aby uniknąć kwasowości w żołądku.

Oliwa z oliwek.

Składniki

 • 1 łyżeczka soku z cytryny (5 ml)
 • 1 łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (15 ml)

Przygotowanie

 • Wymieszaj oba składniki a potem połknij.
 • Przyjmując te mieszankę regularnie co wieczór, stymulujemy smarowanie okrężnicy i skutecznie leczymy uporczywe zaparcia.

2. Oliwa z oliwek i jogurt

Chociaż może wydawać się to niezwykłą mieszanką, ma wiele zalet. Jogurt jest naturalnym źródłem dobrych fermentujących bakterii, które pomagają szybciej trawić pokarm.

Składniki

 • 1 szklanka jogurtu (250 ml)
 • 1 łyżka oliwy z oliwek (15 ml)

Przygotowanie

 • Dodaj łyżkę oliwy do szklanki jogurtu i dobrze wymieszaj.
 • Pij ten preparat 3 razy dziennie na pusty żołądek, a zaczniesz dostrzegać, jak zmniejsza się uczucie pełności, a wzdęcia brzucha stopniowo ustępują.

3. Oliwa z oliwek i banan

Kto nie zna właściwości banana jako bogatego źródła potasu? Ta kombinacja zapewni Twoim jelitom wystarczającą ilość potasu do wykonywania ważnych funkcji.

Potas wspomaga naturalne i powolne ruchy robaczkowe jelita, zapobiegając gromadzeniu się gazów oraz wzdęciom. Uporczywe zaparcia, które są z nimi związane, wkrótce przestaną Cię dręczyć.

Składniki

 • 1 banan
 • 1 łyżka oliwy z oliwek (15 ml)

Przygotowanie

 • Obierz banana i pokrój na plasterki, a potem rozgnieć i wymieszaj z oliwą z oliwek.
 • Kiedy otrzymasz jednorodną pastę, zjedz ją. Smakuje całkiem nieźle.

4. Oliwa z oliwek i kawa

Tak, dobrze przeczytałaś. Kofeina jest silnym stymulantem mięśni okrężnicy. Zwiększa perystaltykę jelit, jednocześnie zmiękczając stolec.

Składniki

 • 1 szklanka gorącej kawy (250 ml)
 • 1 łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (125 ml)

Przygotowanie

 • Połącz składniki i pij codziennie rano.
 • Wprowadzając ten napój jako codzienny zwyczaj, będziesz stymulować smarowanie jelita grubego, zmniejszając tym samym problemy z trawieniem i eliminując uporczywe zaparcia.

Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, że wszystkim tym wskazówkom musi towarzyszyć zrównoważona dieta bogata w błonnik:

 • Oznacza to zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych, jak również produktów rafinowanych. Ponadto należy jeść owoce, takie jak pomarańcze, mandarynki lub śliwki.
 • Jednocześnie należy wprowadzić warzywa, takie jak szparagi, boćwina, szpinak i sałata, gdyż one również pomagają przywrócić prawidłową perystaltykę jelit.

No i oczywiście nie zapominaj spożywać oliwy z oliwek, a zapomnisz o zaparciach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Calabriso, N., Scoditti, E., Pellegrino, M., & Annunziata Carluccio, M. (2014). Olive Oil. In The Mediterranean Diet: An Evidence-Based Approach. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-407849-9.00013-0
 • Cicerale, S., Lucas, L. J., & Keast, R. S. J. (2012). Antimicrobial, antioxidant and anti-inflammatory phenolic activities in extra virgin olive oil. Current Opinion in Biotechnology. https://doi.org/10.1016/j.copbio.2011.09.006
 • Buckland, G., & Gonzalez, C. A. (2015). The role of olive oil in disease prevention: A focus on the recent epidemiological evidence from cohort studies and dietary intervention trials. British Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1017/S0007114514003936

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.