Rak jelita grubego - jak sprawnie go wykryć?

Podstawowe niebezpieczeństwo związane z nowotworem jelita grubego to fakt, że choroba nie daje wyraźnych symptomów, które mogłyby wzbudzić podejrzenia.
Rak jelita grubego - jak sprawnie go wykryć?

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2019

Rak jelita grubego to w ostatnim czasie najczęściej diagnozowany przypadek nowotworu wśród ludzi na całym świecie. Tego typu nowotwór jako miejsce swojego występowania wybiera części przewodu pokarmowego.

Najczęściej jest to okrężnica lub odbytnica i może rozwijać się tam, nawet przez 10 lat zanim zaatakuje. Zaczyna się niewinnie od małego zgrubienia tkanki, która z czasem obrasta komórkami, które budują ściany jelita grubego.

Na dalszym etapie narośl ta przybiera postać nowotworu. Rak jelita grubego jest już faktem, a leczenie bywa naprawdę trudne.

Rak jelita grubego – bardzo niebezpieczny nowotwór!

Gdy mowa o raku tej części ciała, trzeba pamiętać, że musimy stać zawsze na baczności, ponieważ jest on podstępny i rozwija się w ukryciu, nie dając właściwie żadnych konkretnych objawów.

Z tego powodu, gdy pacjent trafia do specjalisty z widocznymi objawami, niejednokrotnie jest już za późno na odpowiednią interwencję medyczną. To tylko kolejny powód, dla którego należy pamiętać o regularnej kontroli lekarskiej i badaniach, które potwierdzą, że wszystkie nasze organy funkcjonują prawidłowo.

Trzeba również odpowiednio szybko reagować, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek zmiany w kale, ponieważ to może być pierwszy sygnał świadczący o początkach tej choroby. W artykule znajdziesz kilka istotnych informacji dzięki którym, rak jelita grubego Cię nie zaskoczy!

Gdy rak atakuje, a organizm bije na alarm!

Podstawowe niebezpieczeństwo związane z nowotworem jelita grubego to fakt, że choroba nie daje wyraźnych symptomów, które mogłyby wzbudzić podejrzenia.

Początkowe sygnały często mylone są z innymi chorobami dotykającymi układ pokarmowy. Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza specjalisty przy zaobserwowaniu choćby najmniejszych zmian w kale, jego kolorze lub pojawienie się w nim krwi.

Istnieje również szereg innych objawów świadczących o początkach nowotworu w tej części ciała:

 • krwawienie z odbytnicy przy oddawaniu stolca
 • zmiany w rytmie wypróżniania się
 • ból w dolnej części brzucha
 • biegunki, zaparcia, uczucie niepełnego wypróżniania się
 • kał bardziej lub mniej płynny niż zwykle
 • silne bóle brzucha, wzdęcia, uczucie pełności i gazy
 • ostra niedrożność jelit
 • przewlekła anemia z powodu niedoboru żelaza (spowodowanego wewnętrznymi krwotokami)
 • ciągłe zmęczenie i osłabienie
 • utrata apetytu i spadek wagi ciała bez wyraźnej przyczyny
 • gorączka i złe samopoczucie

Rak jelita grubego – Profilaktyka

Zapalenie okrężnicy

Rak jelita grubego – czy możemy zapobiec chorobie?

Jak najbardziej możemy zapobiec wystąpieniu raka jelita grubego, ale wiele zależy od nas samych. W związku z tym, przybliżymy kilka czynności i rad, które pomogą chronić przed nim Twój układ pokarmowy.

 • Ważnym czynnikiem, mogącym mieć wpływ na zachorowanie są wcześniejsze przypadki nowotworu w rodzinie. Jeśli miały miejsce, powinniśmy pamiętać o regularnej kontroli lekarskiej i w ten sposób w razie jakichkolwiek nieprawidłowości możliwe jest wykrycie ich dostatecznie wcześnie i interweniowanie na czas.
 • Jeżeli doskwiera Ci któreś z objawów i podejrzewasz początki nowotworu, nie zwlekaj – zgłoś się jak najszybciej do specjalisty, który wykona potrzebne badania, i jeżeli będzie to konieczne, również kolonoskopię.
 • Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, dlatego jeżeli przekroczyłeś granicę 50 lat, powinieneś badać się częściej niż osoby młodsze.
 • Światowy fundusz badań nad rakiem potwierdza, że spożywanie alkoholu i palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna pogromcami raka!

 • Zbilansowana i zdrowa dieta jest bardzo ważna w profilaktyce nowotworu jelita grubego, jak i innych chorób. To, co jemy ma bardzo duży wpływ na stan naszego zdrowia, a nawet może wyleczyć nas z niektórych dolegliwości.
 • Aby uniknąć tej konkretnej choroby, należy zredukować spożycie czerwonego mięsa i zamienić je na ryby lub mięso drobiowe. Zalecane jest również, spożywanie produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów, warzyw i produktów bogatych w wapń.
 • Włącz do dziennej diety produkty bogate w witaminę D i sole mineralne.
 • Pamiętaj o piciu wody. Jest ona niezbędna nie tylko w procesie zapobiegania występowaniu nowotworów, ale i do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
 • Zrezygnuj ze słodyczy i unikaj cukru, szczególnie jeżeli, jest rafinowany. Zamiast tego, możesz używać miodu lub brązowego cukru
 • Unikaj siedzącego trybu życia, zwłaszcza jeśli borykasz się z nadwagą, która znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
 • Wprowadź w życie zdrowe nawyki. Zwiększ swoją aktywność fizyczną (przynajmniej 30 minut, cztery razy w tygodniu). Znajdź sport dla siebie – w ten sposób utrzymasz ciało w dobrej kondycji, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
To może Cię zainteresować ...
Naturalne probiotyki wspomagające florę jelitową
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Naturalne probiotyki wspomagające florę jelitową

Czy wiesz, że można uzupełnić nasze “dobre” bakterie bez zbytniego wysiłku? Wystarczy w tym celu spożywać odpowiednie pokarmy, czyli naturalne prob...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.