Dieta ketogeniczna – schudnij dzięki tym 7 produktom!

Jajko jest jednym z podstawowych produktów, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie każdego z nas, nie tylko w diecie ketogenicznej. Produkt ten – zwłaszcza żółtko – jest cennym źródłem witamin i składników mineralnych, które znakomicie poprawiają funkcje metaboliczne organizmu.
Dieta ketogeniczna – schudnij dzięki tym 7 produktom!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta ketogeniczna, zwana również dietą ketogenną, jest zalecana osobom, które pragną zrzucić zbędne kilogramy szybko i w bezpieczny dla organizmu sposób. Co więcej, tego typu dieta doskonale poprawia ogólny stan zdrowia naszego ciała oraz w naturalny sposób pomaga zwalczyć zmęczenie, stymuluje metabolizm i zapobiega rozwojowi cukrzycy.

W rzeczywistości dieta ketogeniczna jest wskazana dla każdego, kto pragnie zachować zdrowie oraz zapobiec wielu popularnym dolegliwościom, które latami rozwijają się w różnych miejscach naszego organizmu.

Wielką zaletą tej diety jest to, że nie wymaga ona żadnych drastycznych zmian w codziennym jadłospisie. Wystarczy, że zaczniesz komponować swoje posiłki w oparciu o kilka bazowych produktów bogatych w tłuszcze i ubogich w węglowodany. Poznaj dziś z nami 7 produktów żywnościowych stanowiących podstawę diety ketogenicznej.

1. Dieta ketogeniczna a spożywanie mięsa

Nieprzetworzone mięso charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów, stąd też stanowi ono jeden z bazowych produktów diety ketogenicznej. Dobrej jakości mięso zawiera wiele cennych dla naszego organizmu składników odżywczych, między innymi:

  • Jest ono cennym źródłem witamin z grupy B, składników mineralnych (głównie potasu i cynku), keratyny, tauryny, karnozyny
  • Dostarcza sporej dawki selenu – minerału będącego bardzo silnym przeciwutleniaczem, który w naturalny sposób zapobiega infekcjom oraz chorobom mającym swe źródło w przewlekłych stanach zapalnych organizmu.
Świeże mięso

Pamiętaj, że zdrowe mięso to świeże mięso. Nie należą do tej grupy żadne przetworzone produkty mięsne takie jak kiełbasy, wędliny czy klopsy, które w większości przypadków zawierają sporą dawkę węglowodanów i innych, wysoce szkodliwych dla organizmu substancji.

Dieta ketogeniczna zakłada spożywanie kawałka świeżego, nieprzetworzonego mięsa przynajmniej raz dziennie. Aby w pełni wykorzystać wszystkie korzyści, jakich dostarcza nam mięso, do jego smażenia lub gotowania należy używać minimalnej ilości oleju oraz spożywać go w towarzystwie świeżych warzyw.

2. Jajka

Drugim z listy podstawowych składników diety ketogenicznej są jajka. Warto zaznaczyć, że jedno duże jajko zawiera mniej niż jeden gram węglowodanów i przynajmniej sześć gramów wysokiej jakości białka – te cechy sprawiają, że produkt ten powinien stanowić niezastąpiony element każdej zdrowej diety, nie tylko ketogenicznej.

Jajko od dziesięcioleci jest przedmiotem zaciekłej dyskusji pomiędzy specjalistami do spraw zdrowego żywienia, dietetyków i lekarzy. Niektórzy twierdzą, że jajko jest zdrowe i należy spożywać je przynajmniej kilka razy w tygodniu, podczas gdy zdaniem innych produkt ten jest szkodliwy dla organizmu i nie należy go nadużywać w codziennej diecie.

Najnowsze badania potwierdzają jednak tezę, że jajko to jeden z super produktów żywnościowych, który znakomicie odżywia nasze ciało oraz pomaga zapobiec wielu przykrym problemom zdrowotnym. Jakie składniki znajdziemy wewnątrz skorupki?

  • Jajko, a zwłaszcza jego żółta część, czyli żółtko, zawiera wiele cennych dla zdrowia substancji: witaminy A, B9, B12, D, E i K oraz podstawowe minerały, zwłaszcza żelazo.
  • Co więcej, regularne spożywanie jajek pomaga złagodzić objawy zespołu metabolicznego (zbioru czynników zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy, cukrzycy typu 2 oraz powikłań naczyniowych).

3. Oliwki

Dieta ketogeniczna bazuje również na oliwkach. Każda z nich zawiera bowiem zaledwie 0,2 g węglowodanów, które w dodatku przyjmują zdrową dla organizmu postać błonnika. Ten łatwo dostępny produkt jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych.

Zielone oliwki
  • Oliwki dostarczają organizmowi dużą dawkę witaminy E (witaminy młodości), żelaza, miedzi oraz wapnia.
  • Są potężnym źródłem przeciwutleniaczy (m.in. tyrosolu, hydroksytyrosolu, kwasu oleinowego i kwercetyny), które znakomicie redukują uszkodzenia oksydacyjne w naszym organizmie oraz w naturalny sposób zwalczają wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne.
  • Oliwki przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi oraz pomagają naturalnie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.

4. Czosnek

Jeden ząbek czosnku to zaledwie 0,99 g węglowodanów. Czosnek i inne warzywa z rodziny amarylkowatych zawierają allicynę. Jest to związek roślinny o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Chroni on nasz mózg przed uszkodzeniami oraz wszelkiego rodzaju chorobami.

Dodatkowo warzywo to dostarcza naszemu organizmowi wiele innych cennych korzyści:

  • Czosnek jest znakomitym źródłem witaminy B6 oraz magnezu, selenu i witaminy C.
  • Staraj się dodawać do swoich potraw świeży ząbek czosnku zawsze, gdy tylko to możliwe – dzięki niemu twoje dania zyskają niepowtarzalny aromat oraz zmniejszysz użycie soli i innych przypraw.
  • Jeśli chcesz, możesz również spróbować spożywać czosnek na pusty żołądek. Z początku może cię to wiele kosztować, lecz po krótkim czasie zauważysz niesamowite rezultaty tego zdrowego nawyku.

5. Gorzka czekolada

Dieta ketogeniczna zakłada również regularne spożywanie gorzkiej czekolady. W trakcie przeprowadzania tego rodzaju diety należy upewnić się, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej dawki błonnika pokarmowego. Otóż w gorzkiej czekoladzie znajdziesz go pod dostatkiem.

Miska czekolady
  • 100-gramowa porcja gorzkiej czekolady (o zawartości kakao od 70 do 80%) dostarcza naszemu organizmowi aż 11 gramów błonnika pokarmowego.
  • Co więcej, gorzka czekolada jest źródłem wspomagających procesy trawienne przeciwutleniaczy.
  • Zawarte w ziarnach kakao flawonoidy w naturalny sposób rozszerzają naczynia krwionośne. Usprawniają w ten sposób krążenie krwi, obniżając jednocześnie jej ciśnienie oraz zwiększając poziom „dobrego” cholesterolu.
  • Gorzka czekolada jest również bogata w mangan, miedź, żelazo i magnez.

Podczas zakupu czekolady dokładnie przeanalizuj etykietę. Zawsze wybieraj czekoladę, która nie zawiera cukru ani zbyt wielu węglowodanów (ich zawartość powinna być minimalna).

6. Migdały

Kolejnym produktem, którego spożywanie zakłada dieta ketogeniczna są migdały. 100 gramów tych orzechów zawiera zaledwie 7 gramów węglowodanów. Mimo tego dostarczają uczucia sytości na długo. Jedna garść migdałów do śniadania wystarczy, by bez głodu i chęci podjadania dotrwać do obiadu.

Migdały dostarczają nam następujących składników odżywczych:

  • Sporej dawki witaminy E, miedzi i ryboflawiny. Wszystkie te substancje biorą czynnym udział w produkcji energii przez nasz organizm.
  • Magnezu i potasu, czyli dwóch typów elektrolitów niezwykle istotnych w diecie ketogenicznej.

Pamiętajmy jednak, że migdałów nie należy jeść bez ograniczeń. Generalnie nie powinniśmy przekraczać dawki 20 gramów dziennie. Wynika to z tego, że orzechy te charakteryzują się wysokim wskaźnikiem glikemicznym. Mogą w związku z tym powodować niekontrolowany wzrost glukozy we krwi.

7. Awokado

Awokado to kolejny z super produktów żywnościowych. 100 gramów zielonego miąższu zawiera zaledwie 2 gramy węglowodanów. Ten wciąż niedoceniany produkt w naszym kraju jest cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych i stanowi autentyczną bombę składników odżywczych.

Pasta z awokado
Bez wątpienia awokado jest jednym z najważniejszych elementów diety ketogenicznej. Korzyści płynące z jego regularnego spożywania są ogromne!

 

  • Awokado zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, miedź, kwas foliowy oraz potas. Jest również cennym źródłem ważnych dla organizmu witamin, między innymi witamin: K, E, C i B.
  • Jeśli nie przepadasz za tym owocem, możesz go spożywać w formie oleju. Oczywiście nie zawiera on tak wielu cennych substancji odżywczej jak świeży miąższ. W zamian jednak dostarczysz swojemu organizmowi wartościowych tłuszczów jednonienasyconych.
  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać cholesterol w normie. Śmiało możesz dodawać olej z awokado do sałatek lub stosować go do gotowania.

Staraj się wykorzystywać powyższe produkty w swojej kuchni jak najczęściej. Przygotuj swój własny plan żywieniowy w oparciu o nie, jednocześnie unikając spożywania węglowodanów. Pamiętaj również, że każda dieta, włącznie z ketogeniczną, wymaga spożywania dużej ilości wody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kielczykowska M., Kocot J., Pazdzior M., Musik I., Selenium- a fascinating antioxidant of protective properties. Adv Clin Exp Med, 2018. 27 (2): 245-255.
  • Goltzman D., Functions of vitamin D in bone. Histochem Cell Biol, 2018. 149 (4): 305-312.
  • Burian JP., Sacramento LVS., Carlos IZ., Fungal infection control by garlic extratcs (allium Sativum L.) and modulation of peritoneal macrophages activity in murine model of sporotrichosis. Braz J Biol, 2017. 77 (4): 848-855.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.