Zmień styl życia! 25-dniowy plan na początek

· Grudzień 16, 2017
Chociaż z początku codzienna medytacja może wydać ci się nieprzydatną praktyką, już po krótkim czasie pomoże ci ona zmienić styl życia, abyś czuł się dobrze zarówno pod względem fizycznym, jak emocjonalnym.

W życiu każdego z nas pojawiają się momenty, gdy czujemy się zmęczeni, wyczerpani bądź znudzeni, zarówno pod względem fizycznym, jak psychicznym. Właśnie te chwile są najlepsze na podjęcie decyzji o ubarwieniu swojej codzienności. Zmień styl życia i zapomnij o szarej rutynie!

Niestety większość z nas boi się zmian, a zatem z nieufnością i lękiem myśli o nowych, nieznanych rzeczach. Chociaż zmiana dotychczasowego życia jest zadaniem trudnym i może kosztować sporo wysiłku, naprawdę warto zmienić styl życia.

Dzięki tej decyzji będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem na co dzień, wyższą samooceną, spokojem i po prostu będziesz szczęśliwszy. Przestań traktować siebie jak robota! Czy przypadkiem nie wymagasz od siebie zbyt wiele, a twój perfekcjonizm nie doprowadza cię do szaleństwa?

Bycie idealnym jest bardzo męczące – wysysa z nas energię i nie pozostawia jej na codzienne zwyczajne się życiem. Praca nie jest najważniejsza. Staraj się każdego dnia znaleźć chwilę dla siebie i pomyśleć o swoich potrzebach.

Nie odkładaj swojego szczęścia na później, zatroszcz się o nie już dziś!

Zmień styl życia i zacznij myśleć o sobie

 • Codziennie znajdź chwilę tylko dla siebie. Pamiętaj, że twoim zadaniem nie jest jedynie troska o bliskich – ty też masz swoje potrzeby i głośno powinieneś o nich mówić. Zrób listę rzeczy, które cię uszczęśliwiają oraz tych, których zawsze chciałeś spróbować lub nauczyć się, lecz nigdy nie znajdowałeś na to odpowiedniego momentu.
 • Przeznaczaj przynajmniej godzinę dziennie na robienie tego, co sprawia ci przyjemność. Naucz się myśleć o sobie i odrzuć przekonanie, że skupianie się na własnej osobie jest przejawem egoizmu. Każdy z nas zasługuje na codzienne chwile odprężenia i radości.
 • Żyj chwilą i przestań się zadręczać tym, co jeszcze nie nastąpiło. Skup się na dniu dzisiejszym – nigdy nie będziesz mógł go powtórzyć. Bądź wdzięczny za to, co masz i przestań obsesyjnie myśleć o przyszłości.
 • Analizuj swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz wyznaczaj sobie realne cele. Nieustannie szukaj motywacji i nie wymagaj od siebie niemożliwego. Mierz siły na zamiary!
 • Naucz się cieszyć z drobnych rzeczy. Poranny spacer, piknik na świeżym powietrzu, ciekawa książka, relaksująca kąpiel… Weź głęboki oddech i ciesz się chwilą!
 • Myśl pozytywnie i staraj się utrzymywać odpowiedni dystans od negatywnych i toksycznych ludzi. To zazwyczaj oni stanowią barierę dla twojego wewnętrznego rozwoju i stają na drodze do spełniania marzeń. Krótko mówiąc, zatruwają ci życie i uniemożliwiają bycie szczęśliwym.
Młoda kobieta a styl życia

Zmieniając styl życia, już po krótkim czasie poczujesz, że żyjesz. Odczujesz przypływ niesamowitej energii i szczęścia. Na powrót zaczniesz być sobą – osobą świadomą swoich potrzeb i marzeń, a nie marionetką w rękach otaczającego cię otoczenia.

Przeczytaj koniecznie: 7 rzeczy, których będziesz żałować na starość

Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną

Wstań z kanapy i zacznij się ruszać! Aktywny tryb życia przynosi naszemu organizmowi same korzyści. Zrób sobie postanowienie, że każdego dnia wyjdziesz na godzinny spacer. Oczywiście nie chodzi o zakupy, lecz o energiczny marsz pośród zieleni. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne!

Jogging styl życia

Codzienny spacer tak wpłynie na twoje ciało i umysł:

 • Wzmocni układ sercowo-naczyniowy
 • Poprawi krążenie krwi oraz wzmocni mięśnie i kości
 • Przyspieszy przemianę materii oraz usprawni proces spalania tłuszczów
 • Ułatwi zasypianie oraz zadba o nieprzerwany nocny odpoczynek
 • Pozytywnie wpłynie na poczucie własnej wartości oraz poprawi pewność siebie
 • Stanie się fantastyczną motywacją do troski o siebie oraz o twoje zdrowie psychiczne
 • Złagodzi stres oraz odgoni lęki
 • Poprawi samopoczucie i doda ci pozytywnej energii do życia

Stosuj techniki relaksacyjne i medytuj

Bez aktywności fizycznej zdrowy styl życia nie jest możliwy. Pamiętaj jednak, że równie ważny jest relaks i prawidłowe przetwarzanie bombardujących nas codziennie negatywnych emocji. Dzięki różnym technikom relaksacyjnym nie tylko będziesz w stanie w naturalny sposób złagodzić stres, ale także rozpoczniesz podróż do wnętrza swojej duszy.

Medytacja to okazja do poznania siebie, do uświadomienia sobie łączności z naturą i kosmosem. Codzienne ćwiczenia relaksujące pomogą ci dotrzeć do twoich najgłębszych pragnień. Być może dotychczas nawet nie zdawałeś sobie z nich sprawy.

Będąc w kontakcie ze swoją duszą, łatwiej będzie ci obrać swoją życiową drogę. W Internecie można znaleźć mnóstwo praktycznych porad na temat medytacji. Kieruj się nimi, by złagodzić stres oraz oczyścić swój umysł z negatywnych myśli.

Przeczytaj koniecznie: Medytacja na spacerze – pozbądź się negatywnych emocji

Medytacja – kilka przydatnych porad

Zorganizuj tak dzień, aby znaleźć czas na aktywność fizyczną oraz medytację. Pamiętaj jednak, by być konsekwentnym i nie pominąć ani jednego dnia podczas 25-dniowego planu.

Po tym okresie będziesz mógł odnotować pierwsze rezultaty zmiany stylu życia. Poczujesz się znacznie lepiej zarówno pod względem fizycznym, jak umysłowym.

Medytacja, styl życia

 • Idealny czas medytacji dla początkujących to około 10-15 minut.
 • Nie musisz medytować w absolutnej ciszy. Bardzo relaksująco na ludzki umysł wpływa delikatna muzyka (harfa, pianino, połączenie cichej muzyki z dźwiękami przyrody: deszczem, ogniem, szumem morza, śpiewem ptaków).
 • Dobrym tłem do medytacji okażą się również dźwięki natury bez muzycznego akompaniamentu. Poczujesz się, jakbyś znajdował się pośrodku lasu.
 • Medytuj w cichym, wygodnym i przyjemnym miejscu, gdzie nikt ani nic nie będzie ci przeszkadzać. Możesz położyć się, zasiąść w fotelu lub usiąść na podłodze po turecku.
 • Na czas medytacji wyłącz telefon – nikt nie będzie ci przeszkadzał.
 • Dla lepszej atmosfery możesz zapalić kadzidełko lub zapachową świecę.

Pamiętaj, że moment medytacji powinien być dla ciebie „święty”. Specjaliści zalecają, by medytować zawsze o tej samej porze.

Przeczytaj koniecznie: Joga wspaniałym sposobem na depresję!

Medytacja i nowy styl życia to klucz do zdrowia i szczęścia

Chociaż teraz trudno ci w to uwierzyć, twój nowy styl życia odmieni cię nie do poznania. Nie ukrywamy, że początki „rewolucji” w twoim życiu mogą być trudne i minie kilka dni zanim przyzwyczaisz się do nowej rutyny. Może ci się nawet wydawać, że medytacja to strata czasu i niczemu nie służy.

Jeśli jednak się przełamiesz i przetrwasz początkowe trudności, już wkrótce nie będziesz sobie wyobrażał dnia bez chwili na medytację.

Korzyści, jakich nasz organizm doświadcza podczas aktywności fizycznej i medytacji są ogromne. Ruch i relaks wprowadzają wewnętrzną harmonię, oczyszczają umysł, poprawiają zdrowie organizmu, ułatwiają podejmowanie decyzji oraz uczą dystansu do świata.

Zmień styl życia już od dziś i poczuj przypływ pozytywnej energii!