4 zaskakujące rady na poprawę snu

Wiedziałaś, że jednym ze sposobów na wypoczynek jest wystawienie jednej nogi poza kołdrę? Pomaga nam obniżyć temperaturę naszego ciała i nas relaksuje.
4 zaskakujące rady na poprawę snu

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2015

 

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które mają problemy z zasypianiem, z pewnością nie raz próbowałaś przeróżnych sztuczek z nadzieją na przezwyciężenie nieznośnego problemu. Herbaty, koktajle, medytacje, poduszki ergonomiczne dla lepszego snu

Istnieje wiele najróżniejszych metod na poprawę snu, większość z nich masz w zasięgu ręki. Cały czas słyszy się o różnych wskazówkach i sztuczkach, dziś jednak chcielibyśmy przedstawić ci coś niestandardowego. Oto cztery niezwykle efektywne rady, które według przeprowadzonych badań, pomogą ci cieszyć się spokojniejszym i zdrowszym snem. Spróbuj, nie masz nic do stracenia.

1. Odpowiednia temperatura dla lepszego snu

2#:snu.jpg

Liczne badania dowodzą, że najbardziej dogodną temperaturą zapewniającą spokojny sen jest 15-20ºC. Jeśli termometr znacznie odchodzi od wskazanych temperatur, zaczynamy odczuwać problemy z zasypianiem.

Jedno z badań, które zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley dotyczyło właśnie problemu zdrowego snu. Trwało ono ponad pięć lat, a wyniki badań dowiodły, że pomieszczenie sypialne, w którym temperatura powietrza była niższa, pozwoliło badanym na lepsze i znacznie efektywniejsze odprężenie i osiągnięcie pożądanego wypoczynku. Dziwne, ale prawdziwe. Większość ludzi zazwyczaj tkwi w mylnym przeświadczeniu, że sypialnia powinna być cieplutka i przyjemna. Męczymy się zwłaszcza podczas długich zimowych nocy, kiedy to toniemy pod stertą koców i ciepłych kołder. Zmieńmy niezdrowe zwyczaje.

Komfortowa dla twojego snu sytuacja to taka, w której miejsce nocnego wypoczynku jest utrzymywane w stałej temperaturze, nie przekraczającej 20ºC. Jeśli temperatura jest odrobinę niższa, sen będzie jeszcze przyjemniejszy. Upalne dni i gorące noce w czasie lata sprawiają, że mamy problemy z zasypianiem. Dlatego, nie zwlekaj, już dziś spróbuj dostosować temperaturę swojej sypialni i ciesz się rezultatami.

2. Śpij z jedną nogą wysunięta spod przykrycia

3#:snu.jpg

Zaskoczona? A jednak to prawda! Wielu z nas robi to nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Badania opublikowane w amerykańskim magazynie “Science of us” wyjaśniają zjawisko w następujący sposób:

  • gdy znajdujemy się w fazie głębokiej snu, temperatura naszego ciała obniża się o kilka stopni.
  • Jeśli obniżenie temperatury nie zaistnieje, wtedy cierpimy na bezsenność. Nasze ciało utrzymuje stałą temperaturę, a my stajemy się niespokojni i zmęczeni.
  • Najlepszymi regulatorami temperatury naszego ciała są stopy. Może wyda ci się to głupie i dziwne, ale jednym ze sposobów na wypoczynek jest wystawienie jednej nogi poza koc (lub inne przykrycie) po to, by odrobinę ostudzić ciało. Temperatura naszego ciała automatycznie obniży się o kilka stopni, a ty będziesz mogła cieszyć się lepszym snem. Ten sposób prawie nigdy nie zawodzi!

3. Korzyści spania na lewym boku

4#:snu.jpg

W tym artykule już niejednokrotnie podkreślaliśmy zalety spania na lewym boku. Jest to niezwykle skuteczny i zdrowy sposób, wypróbuj go sama:

  • Większość naszych organów, jak na przykład układ limfatyczny, najlepiej spełnia swoje czynności w ciągu nocy. To właśnie w tych godzinach odbywa się oczyszczanie, odprowadzanie, utlenianie i wiele innych ważnych procesów. Może cię zaskoczyć fakt, że spanie na prawym boku utrudnia wykonywanie tych czynności, co w rezultacie sprawia, że nie jesteśmy w stanie zasnąć tak zdrowo i głęboko, jak to ma miejsce w przypadku spania na lewym boku.
  • Proces trawienia zachodzi dużo szybciej, jeśli śpimy na lewym boku. W ten sposób, żołądek może spokojnie spełniać swoje powinności, bez wzdęć i uczucia ciężkości.

4. Dwie godziny przed pójściem spać wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne.

5#:snu.jpg

Większość z nas kładąc się do łóżka, ma zwyczaj zabierania ze sobą telefonu komórkowego bądź laptopa. Przed zaśnięciem, przegląda portale społecznościowe, rozmawia z przyjaciółmi, rodziną, następnie wyłącza urządzenie i próbuje zasnąć.

Brzmi znajomo? Według Fundacji Zdrowia Geośrodowiskowego, nasze organy życiowe funkcjonują poprzez impulsy elektryczne. Jeśli narazimy je na działanie sztucznie wytworzonych impulsów elektrycznych, możemy doświadczyć następujących objawów:

Dlatego miej na uwadze powyższą wskazówkę i postaraj się jak najszybciej wprowadzić ją w życie. A zatem, dla lepszego snu, dwie godziny przed pójściem spać wyłącz komputer, telefon komórkowy i telewizor. Jeśli masz zwyczaj oglądania filmu lub programu telewizyjnego w łóżku i w tym samym czasie cierpisz na bezsenność, lepiej zmienić to przyzwyczajenie i dać ciału odpowiednio wypocząć.

Dwie godziny przed pójściem spać, wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne i weź gorącą, odprężającą kąpiel. Następnie, sięgnij po dobrą książkę i poczytaj w ciszy. Sen przyjdzie sam, niespodziewanie. Jest to najbardziej odprężający sposób na zasypianie z wszystkich dostępnych opcji. Gdyż, zanim tylko się obejrzysz, zamkniesz oczy i znajdziesz się w cudownym świecie snu, gdzie główną rolę odegra fabuła dopiero co przeczytanej książki.

Czy może być coś lepszego? Spróbuj sama, już dzisiaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Okamoto-Mizuno K, Mizuno K. Effects of thermal environment on sleep and circadian rhythm. Journal of Physiological Anthropology. 2012.
  • Obradovich N, Migliorini R, Mednick SC, Fowler JH. Nighttime temperature and human sleep loss in a changing climate. Sci Adv. 2017;
  • Ko Y, Lee JY. Effects of feet warming using bed socks on sleep quality and thermoregulatory responses in a cool environment. J Physiol Anthropol. 2018;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.