Zawał serca u kobiet: objawy, których nie należy ignorować

Zawał serca u kobiet: objawy, których nie należy ignorować

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2018

Powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że zawał serca u kobiet objawia się w inny sposób niż u mężczyzn. Stąd też z każdym rokiem wzrasta umieralność na zawał serca u kobiet. Jego objawy często kamuflują się pod postacią zmęczenia czy niezidentyfikowanych dolegliwości bólowych – warto wtedy dokładnie się przebadać, na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

Zawał serca u kobiet: objawy chorób serca

Odpędźmy raz na zawsze klasyczny obraz chwytającego się za klatkę piersiową i ramię mężczyzny tuż przed zawałem serca. To stereotyp. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie British Columbia wskazują, że wskaźnik cierpiących na zawał osób wynosi 19% wśród kobiet i 13,7% wśród mężczyzn. Oznacza to, że w ostatnich latach nastąpiła niepokojąca zmiana. Zawał serca u kobiet stał się zjawiskiem znacznie bardziej powszechnym.

serce

Zmiana ta wynika w wielkiej mierze z tego, że objawy zawału mięśnia sercowego u kobiet nie zwracają wiele uwagi. W związku z tym często nie są traktowane poważnie. Kobiety mają w zwyczaju troszczyć się bardziej o rodzinę niż o własne zdrowie. Poświęcają się czasem aż za bardzo. Bądź ostrożna i nie lekceważ wskazanych poniżej alarmujących dolegliwości.

1. Zawał serca u kobiet a ucisk w klatce piersiowej

Czasami zdarza się, że odczuwamy pieczenie w klatce piersiowej – ucisk, który prowadzi do ogólnego zmęczenia organizmu. Bywa ono mylone ze stanami lękowymi – sama sobie wmawiasz, że to przez stres związany z codziennymi obowiązkami. Pamiętaj jednak, że gdy ucisk utrzymuje się przez kilka dni, niezwłocznie powinnaś udać się do lekarza, aby dokładnie Cię przebadał.

U mężczyzn ucisk zwykle zaczyna się w klatce piersiowej, a następnie przechodzi na ramiona w formie dziwnego mrowienia. U kobiet jednak skupia się on na klatce piersiowej i objawy zawału bywają mylone z dławicą serca.

2. Ostry ból w górnej części ciała, szyi, pleców i żuchwy

Objaw ten może przyjmować formę bólu rąk, pleców, barku, szyi, żuchwy lub górnej części żołądka (powyżej pępka). Skomplikowane, prawda? Tego typu dolegliwości zazwyczaj łączymy z bólami kości czy powszechną wśród kobiet osteoporozą. Jednym słowem – nie zwracamy na nie większej uwagi, ponieważ jesteśmy przekonane, że to objawy zmęczenia lub zwyczajne bóle kości, którym ulgę przyniosą tabletki przeciwzapalne.

Pracująca kobieta z bólem szyi

Nigdy nie lekceważ wymienionych wyżej dolegliwości, ponieważ to właśnie bóle pleców, szyi czy żuchwy należą do najczęstszych objawów zawału serca u kobiet.

3. Ogromne zmęczenie i utrata tchu

Należy pamiętać o jednej rzeczy: mężczyźni odczuwają zapowiedź nadchodzącego zawału podczas wykonywania wysiłku fizycznego – podczas pracy nagle dostają paraliżu ramienia lub napadu duszności. Natomiast w trakcie odpoczynku objawy te ustępują.

U kobiet proces ten wygląda inaczej – zawał serca u kobiet następuje w chwilach odpoczynku albo nawet podczas snu. Oznacza to, że kobiety są bardziej narażone na zawał w chwilach relaksu niż wtedy, kiedy ich organizm jest aktywny. Istnieją jednak objawy, których w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, nie zapominaj o nich i bądź czujna!

Zmęczenie

Ogromne, nietypowe zmęczenie, bóle w górnej części klatki piersiowej… Zwracaj uwagę na swój organizm podczas wchodzenia po schodach. Jeśli jest to dla Ciebie ogromny wysiłek, dopadają Cię duszności oraz klasyczny ucisk w klatce piersiowej, nie ma wątpliwości. Natychmiast powinnaś udać się do lekarza. To może świadczyć o poważnych problemach.

Pamiętaj również o innym czynniku: omdlenia wśród mężczyzn zwykle wskazują na problemy naczyniowo-sercowe. Kobiety z kolei cierpią na niewielkie ogłuszenia, które jednak rzadko kiedy prowadzą do utraty świadomości. Stąd też bywają one lekceważone. Jest to podejście nieodpowiednie. Każdy, nawet najmniejszy objaw powinien zostać potraktowany poważnie.

4. Zawał serca u kobiet a mdłości

Złe samopoczucie, problemy żołądkowe – cokolwiek zjemy, odczuwamy zgagę i dyskomfort, który często kończy się wymiotami… Bardzo łatwo można pomylić te objawy z innymi chorobami, choćby z refluksem żołądkowo-przełykowym. Nie lekceważ tych dolegliwości! Zwłaszcza, gdy rozstrojowi żołądka zawsze towarzyszy charakterystyczny zimny pot. Nagle czujesz się zmęczona, pojawiają się dreszcze, ból żołądka oraz przejmujący strach.

Ból brzucha

Na zakończenie należy wspomnieć, że większość zawałów serca jest poprzedzona różnymi objawami, dzięki którym możemy zapobiec zdarzeniu. Największym problemem wśród kobiet jest to, że zwykle kryją się one za innymi codziennymi dolegliwościami takimi jak zmęczenie, chroniczne bóle pleców, bóle żołądka lub klatki piersiowej na tle nerwowym. Jest wiele mylących objawów.

Pamiętaj o tym! Jeśli zmęczenie jest z każdym dniem większe, masz problemy z oddychaniem, dopadają Cię duszności, odczuwasz stany lękowe, niezwłocznie udaj się do lekarza, aby dokładnie Cię przebadał. Pamiętaj również, by nie skupiać się wyłącznie na innych osobach – Ty i Twoje zdrowie jesteście tak samo ważni. Słuchaj swojego ciała i nie zapominaj, że wczesne wykrycie objawów zawału może uratować Ci życie! Naprawdę warto.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.