Wskazówki jak kontrolować lęk

· Kwiecień 6, 2015

Lęk jest jednym z najczęściej występujących stanów zmiennych w dzisiejszych czasach. Lęk powstaje często z powodu nagromadzenia stresu, powstałego z powodu wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które decydują w większości przypadków o naszym nastroju.Lęk jest również znany jako stan rozproszonego niepokoju, którego źródła pochodzenia nie jest w stanie wyjaśnić nawet sama osoba cierpiąca na tę dolegliwość. Musimy wiedzieć, że lęk nie odnosi się do konkretnej sytuacji, jak na przykład strach, czy jakiegoś czynnika zewnętrznego, który go wywołuje, jest on przejawem konfliktu wewnętrznego, który prowadzimy sami ze sobą. Dlatego też poszukiwanie przyczyny lęku należy zacząć od przeanalizowania swoich własnych myśli i uczuć oraz zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę komplikuje nasze życie.

Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest szukanie pomocy u innych, pozwoli to poczuć, że nie jesteśmy sami z naszym problemem. Ważne jest też, aby wiedzieć, że wiele osób cierpi na stany lękowe więc występowanie lęku w naszym życiu nie jest niczym nietypowym.

2#leki-na-zwalczanie-lęk.jpg

Rodzaje lęku

Lęk odczuwany

Występuje kiedy jakieś zdarzenie lub kilka z nich powodują u osoby odmienny stan świadomości, jednak kiedy dane zdarzenie się zakończy, osoba cierpiąca na stan lękowy wraca do normalności.

3#lęk.jpg

Lęk domniemany

Lęk domniemany to stan na jaki cierpią osoby od dziecka, co oznacza, że lęk formuję część życia tej osoby. W takim wypadku nieunikniona jest pomoc specjalisty, aby dzięki odpowiedniemu leczeniu, kontrolować wszystkie szczególne sytuacje, które powodują stany lękowe.

Niezwykle ważne jest aby pamiętać o tym, że w większości przypadków stany lękowe mogą być skutecznie leczone. Często leczenie odbywa się bez użycia leków psychotropowych, wystarcza jedynie seria bardzo prostych i naturalnych sposobów.

Sposoby na kontrolowanie lęku

4#pozytywne-myślenie-lęk.jpg

Pozytywne myślenie

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest kontrolowanie swoich myśli i emocji, warto przestać być perfekcjonistą i nie przejmować się wszystkim wokół, bo wszystko to sprawi, że będziemy myśleć tylko o problemach i będziemy pesymistami, co z czasem spowoduje odczuwanie niepokoju. Dlatego też starajmy się być bardziej otwarci na życiowe możliwości, bardziej zrelaksowani, starajmy się kontrolować nie tylko ruchy fizyczne, ale też sposób myślenie. Przestańmy się zamartwiać o to co może się wydarzyć w przyszłości, pamiętajmy, że nie możemy przewidzieć przyszłości więc powinniśmy bardziej przejmować się naszym życiem codziennym.

Ulubione zajęcia

5#sporty-lęk.jpg

Inną rzeczą, która pozwoli nam na bycie spokojniejszymi, jest poświęcanie przynajmniej godziny dziennie na naszą ulubioną aktywność fizyczną. Zwykle osoby mające problem z lękiem poświęcają bardzo mało czasu na swoje ulubione czynności ponieważ większość czasu spędzają na wypełnianiu obowiązków, które nie przynoszą żadnej satysfakcji. Zatem jeżeli lubimy spacery, ćwiczenia, czytanie, spacerowanie, itd. Śmiało! To jest najlepszy moment aby zacząć poświęcać temu więcej czasu.

Ćwiczenia relaksacyjne

6#ćwiczenia-joga-lęk.jpg

Osoby cierpiące na stany lękowe również mogą pomóc sobie ćwiczeniami relaksującymi lub jogą. Ćwiczenia te pozwalają odnaleźć wewnętrzny spokój, czego często brakuje nam do zaprowadzenia równowagi w naszym życiu. Oprócz tego mają one bardzo dobry wpływ na nasze ciało, pod względem fizycznym i duchowym.

Planowanie czynności

7#budzik-lęk

Na koniec pamiętajmy aby nie zostawiać zaległych rzeczy do wykonania. Jedną z rzeczy, która powoduje niestabilność i niepokój, jest świadomość, że mamy czynności do wykonania, które powinniśmy już dawno zrobić. Dlatego też starajmy się tak zaplanować nasz harmonogram, zarówno w pracy jak i w domu, abyśmy byli w stanie wykonać wszystkie zaplanowane rzeczy w terminie.