Stany lękowe? Wykorzystaj liście laurowe

Liście laurowe mogą przynieść Ci wiele korzyści, gdy wykorzystasz je do przygotowania naparu lub zabiegu aromaterapii. Nigdy jednak nie spożywaj ich na surowo, gdyż mogą być trujące!
Stany lękowe? Wykorzystaj liście laurowe

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Stany lękowe to bardzo powszechny problem we współczesnym świecie. Zmaga się z nimi wiele osób na co dzień żyjących w stresujących i trudnych warunkach.

Na szczęście nie zawsze stany lękowe są na tyle poważnym problemem, by wymagały psychoterapii lub zażywania leków psychotropowych. W dzisiejszym artykule chcemy zachęcić Cię do skorzystania z kojących i uspokajających właściwości produktu, który z pewnością masz w swojej kuchni

Liście laurowe to produkt, bez którego nie wyobrażamy sobie niedzielnego obiadu – wykorzystujemy je bardzo często, by dodać smaku różnym potrawom; dorzucamy je do zup czy gulaszów.

Czy wiesz jednak, że oprócz niewątpliwych walorów smakowych i aromatycznych, liście laurowe to także doskonały sposób na walkę z takimi dolegliwościami jak stres czy stany lękowe?

Już w czasach starożytnych cywilizacje Morza Śródziemnego wykorzystywały je do wielu różnych celów, łącznie z dekoracją (z pewnością znasz z lekcji historii koncept wieńca laurowego). Dziś jednak najważniejsza dla nas będzie właściwość liści laurowych zdolna do walki z lękiem i stresem.

Pamiętaj jednak, aby nigdy nie jeść liści, gdyż mogą być trujące!

Jak liście laurowe zwalczają stany lękowe?

Krzew laurowy to niewątpliwie roślina o wielu leczniczych właściwościach. Jej liście od wieków były wykorzystywane między innymi do walki z problemami żołądkowymi.

Nie wpływa ona jednak korzystnie jedynie na układ trawienny, ale także doskonale łagodzi stany zapalne i wspomaga organizm w lepszym wchłanianiu substancji odżywczych. Obecne w liściach laurowych substancje poprawiają także apetyt.

Jak już wspominaliśmy, nie można jednak jeść samych liści laurowych – w większych ilościach może mieć to bowiem bardzo przykre, a nawet tragiczne konsekwencje. Zdecydowanie możesz jednak, a nawet powinnaś, wykorzystać produkt na jeden ze wskazanych sposobów. Oto główne korzyści, jakie możesz uzyskać:

Detoks organizmu i lepsze oddychanie

Liść laurowy posiada właściwości uspokajające i relaksujące. Nie tylko poprawi on Twoje krążenia i trawienie, ale także korzystnie wpłynie na wydolność wątroby.

Liście laurowe pozwolą Ci się również wyciszyć i doskonale wpłyną na Twój stan emocjonalny. Możesz wykorzystać je do aromaterapii – oprócz korzyści dla umysłu, przyniesie Ci to także wiele korzyści dla ciała – aromat ten ułatwia oddychanie i zabija bakterie, które zadomowiły się w Twoich drogach oddechowych.

Zdrowe serce i spokojna głowa

Gdy cierpimy z powodu nadmiaru stresu lub też dręczą nas stany lękowe, nasz mózg automatycznie aktywuje reakcję walki lub ucieczki. Jest to mechanizm obronny naszego organizmu, który jednak może szkodliwie odbić się na zdrowiu naszego serca. Przyspiesza bowiem jego pracę i jednocześnie napina wszystkie mięśnie naszego ciała.

Kobieta i plastikowe serce

Ucisk w klatce piersiowej jest bardzo powszechnym objawem, na który skarżą się pacjenci cierpiący na stany lękowe. Z symptomem tym pomoże uporać się aromaterapia lub też napar przygotowany właśnie z wykorzystaniem liści laurowych.

Kwas kawowy  to związek obecny w tej roślinie. Jest on odpowiedzialny właśnie za zdrowie naszego serca. Co więcej, jest to także doskonały przeciwutleniacz zwalczający stany zapalne. Taką samą substancję znajdziesz także w cytrynie i zielonej herbacie.

Pożegnaj stres i stany lękowe

Kolejną zaletą liści laurowych, której dzisiaj chcemy poświęcić najwięcej uwagi, jest ich właściwość uspokajająca i wyciszająca. Linalol, substancja obecna w tej roślinie, jest niezwykle skuteczna w obniżaniu poziomu kortyzolu w naszym organizmie.

Ten hormon stresu jest bowiem niezwykle podatny na działanie naturalnych sposobów walki ze stresem, takich jak homeopatia czy aromaterapia.

Pamiętaj jednak, że jeśli stany lękowe ciągle nawracają i sytuacja taka trwa dłużej niż miesiąc, koniecznie należy udać się do specjalisty. Wszystkie opisane przez nas sposoby walki ze stresem i lękiem są skuteczne, ale tylko jako uzupełnienie terapii czy leczenia zleconego przez lekarza.

Jak wykorzystać liście laurowe, by zwalczyć stany lękowe?

Sposób 1: napar z liści laurowych z dodatkiem cynamonu

Potrzebne składniki

Liście laurowe
 • 1 litr wody
 • 2 laseczki cynamonu
 • 5 liści laurowych

Sposób przygotowania

 • Przygotowanie naparu jest naprawdę proste. Zacznij od podgrzania wody. Gdy doprowadzisz ją do wrzenia, dodaj cynamon i liście laurowe.
 • Gotowy napar odcedź i przechowuj w szklanym naczyniu.
 • Pij bezpośrednio przed głównym posiłkiem.

Sposób 2: kadzidełko z liści laurowych

Co będzie Ci potrzebne?

 • miseczka lub inne żaroodporne naczynie
 • 3 suszone liście laurowe

Co należy zrobić?

 • Umieść liście laurowe w naczyniu.
 • Następnie podpal liście i ustaw naczynie w miejscu, w którym możesz spędzić chwilę w ciszy i spokoju.
 • Połóż się i głęboko oddychaj. Pozwól dymowi wniknąć w Twoje drogi oddechowe. Palone liście laurowe będą wydzielać aromatyczne substancje, które doskonale zwalczą zmęczenie i stany lękowe.

Nie zwlekaj i wypróbuj niezwykłe właściwości liści laurowych!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.