Ból w klatce piersiowej – o czym świadczy?

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany różnymi przyczynami. Jednakże, jest bardzo istotne udać się do specjalisty, aby wcześnie zdiagnozować przyczynę bólu, nie narażając się.
Ból w klatce piersiowej – o czym świadczy?

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2015

Nagły ból w klatce piersiowej dopada czasami każdego. Najczęściej jest to spowodowane problemami z oddychaniem, na przykład dusznościami. Gdy jednak ból pojawia się częściej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, gdyż może być to symptom poważniejszych dolegliwości wymagających natychmiastowego leczenia. Dowiedz się, co może oznaczać ból w klatce piersiowej i jak sobie z nim poradzić.

Dlaczego pojawia się ból w klatce piersiowej?

Jeśli odczuwasz silny ból promieniujący do pleców, może być to niepokojący sygnał. Może to oznaczać, że ściany Twoich naczyń krwionośnych zostały uszkodzone i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, być może nawet operacji. Na takie objawy powinny zwracać uwagę przede wszystkim osoby z nadciśnieniem, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na tego typu komplikacje.

Z kolei, gdy ból w okolicy klatki piersiowej jest kłujący i nasila się przy zmianie pozycji albo głębszym wdechu, są to prawdopodobnie bóle mięśniowe. Leki o działaniu przeciwzapalnym i zwiotczającym powinny pomóc Ci uporać się z tą dolegliwością.

Jeśli ból w klatce piersiowej jest bardziej ogólny, a ulgę przynosi wyprostowanie się, może to oznaczać zapalenie osierdzia, czyli zewnętrznej warstwy serca. Stan zapalny może być spowodowany gorączką, nieżytem nosa lub bólami mięśniowymi. W przypadku podejrzenia zapalenia osierdzia należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak rozpoznać rodzaj bólu?

2#:-klatce-piersiowej.jpg

Kłujący ból

Ten rodzaj bólu jest zazwyczaj spowodowany zbyt intensywnymi ćwiczeniami lub nadwyrężeniem mięśni. Zauważysz, że ból jest silniejszy przy zmianie pozycji lub głębokim wdechu. Tak jak już wspomnieliśmy, można się go pozbyć stosując leki przeciwzapalne i zwiotczające mięśnie.

Pieczenie

Jest to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości oraz najczęstszy powód wizyt lekarskich. W większości przypadków piekący ból w klatce piersiowej jest związany z problemami układu pokarmowego, takimi jak zgaga czy refluks, czyli cofanie się treści żołądka do przełyku. Uciążliwe dolegliwości pojawiają się zazwyczaj około pół godziny po spożyciu pewnych produktów, na przykład kwaśnych soków, bardzo doprawionych czy tłustych potraw.

Zapamiętaj!

Niezależnie od tego, co jest przyczyną bólu w klatce piersiowej, zawsze należy trzymać rękę na pulsie i uważnie obserwować wszelkie dolegliwości. Nie warto czekać, aż stan się pogorszy lub wydarzy się coś niespodziewanego: do lekarza najlepiej udać się jak najszybciej. Profilaktyka i wczesna diagnoza to dwa klucze do sukcesu w walce z chorobami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.