Stan przedzawałowy — alarmujące objawy

Nigdy nie ignoruj tych objawów. Wczesne reagowanie może uratować życie.
Stan przedzawałowy — alarmujące objawy
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Objawy zawału serca w większości przypadków są bardzo łatwe do zidentyfikowania. Jeśli osoba odczuwa nagły ból w rejonie klatki piersiowej, który rozprzestrzenia się na obszar lewego ramienia i pleców to znak, że dzieje się coś alarmującego i być może niebezpiecznego. Jednak, jeśli chodzi o stan przedzawałowy, sprawa nie jest aż tak niebezpieczna. Choć, wymaga także natychmiastowej uwagi ze strony lekarza. Jest to bowiem jasny sygnał, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.

W trosce o Twoje zdrowie, przygotowaliśmy listę objawów, które jasno wskazują na stan przedzawałowy. Zapoznaj się z nimi, by uniknąć znacznie poważniejszych konsekwencji w przyszłości.

Po pierwsze, powinieneś wiedzieć czym dokładnie jest stan przedzawałowy. Stan przedzawałowy pojawia się w chwili, gdy utrudnione zostaje prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego.

Zaczyna ono pracować bardzo wolno, co powoduje ból w klatce piersiowej. Dzieje się tak, gdyż serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi potrzebnej do prawidłowej pracy. Jeśli ból w klatce piersiowej jest częsty i bardzo gwałtowny, wskazuje to na początki choroby wieńcowej, która wymaga specjalistycznego leczenia przez kardiologa.

Objawy stanu przedzawałowego

  • ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie
  • mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców
  • nudności
  • zmęczenie
  • trudności w oddychaniu
  • lęki
  • obfite pocenie się
  • zawroty głowy

Osoby, które przeżyły stan przedzawałowy przedstawiają go następująco: jest to mocny ucisk w klatce piersiowej, taki jakiego doświadczamy przy podnoszeniu bardzo ciężkiego przedmiotu.

Stan przedzawałowy

Objawy stanu przedzawałowego u kobiet

Objawy stanu przedzawałowego są różne u kobiety i mężczyzn. Kobiety nie odczuwają ucisku lub uczucia ciężkości, ale jedynie przeszywający ból, nudności, trudności w oddychaniu lub ból brzucha. Dlatego tak często, myli się go z innymi problemami zdrowotnymi. Utrudnia to i opóźnia ustalenie właściwej diagnozy.

Jak poważny może być stan przedzawałowy?

W rzeczywistości, stan przedzawałowy w odniesieniu do wagi i długości, może różnić się u poszczególnych osób. Musisz dokładnie obserwować co dzieje się w Twoim ciele, gdyż mogą pojawić się nowe lub inne objawy wskazujące na inne choroby takie, jak na przykład ostry syndrom wieńcowy, będący groźną odmianą klasycznej anginy.

Najlepszą radę, którą możemy dać w tym przypadku jest wizyta u lekarza. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z podanych objawów, powinieneś mieć świadomość, że oznacza to, iż Twoje serce nie pracuje jak należy. Taka sytuacja może wymagać natychmiastowego leczenia, które zapobiegnie poważnym problemom w przyszłości.

Leczenie

Aby poprawić stan pacjenta stosuje się rozmaite metody, między innymi:

  • Stosowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne, które stabilizują poziom ciśnienia krwi i rozluźniają naczynia krwionośne. Znacznie ułatwia to obieg krwi w organizmie.
  • Należy niezwłocznie zmienić dietę i kategorycznie jej przestrzegać. Ważne, by włączyć do diety: owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby, unikać natomiast wszelkich produktów wysokotłuszczowych.
  • Należy zadbać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności takie, jak spacery lub jazda na rowerze. Ten rodzaj aktywności fizycznej doskonale wspomaga krwiobieg serca.

Pamiętaj…

Stan przeciwzawałowy charakteryzuje się również silnym odczuwaniem bólu w klatce piersiowej podczas ćwiczeń, który łagodzi się podczas odpoczynku. Zawał serca powoduje znacznie bardziej spotęgowany ból, który może trwać ponad pięć minut i nie ustaje podczas odpoczynku.

Serce

Nie zapominaj o tym, że profilaktyka jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i odpowiedniej jakości życia.Należy robić regularne badania w celu wykrycia na czas wszelkich nieprawidłowości związanych z pracą twojego serca, by móc w porę zastosować odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.