Odchudzanie - 5 prostych zasad przyspieszających metabolizm

Dla przyspieszenia metabolizmu kluczowa jest regularna aktywność fizyczna, ale istnieje także kilka innych zasad, których należy przestrzegać, aby zapanować nad ciałem i sylwetką.
Odchudzanie - 5 prostych zasad przyspieszających metabolizm
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Odchudzanie to bardzo złożony proces, warto więc decyzję o diecie podejmować świadomie i wziąć pod uwagę wszelkie czynniki, które mogą utrudniać nam osiągnięcie obranego celu. Kluczowe dla skutecznego odchudzania jest odpowiednie przyspieszenie procesów metabolicznych, warto więc na początku zadać sobie pytanie, czym jest metabolizm i jak możemy na niego wpływać.

Ogólnie rzecz biorąc metabolizm to seria fizycznych i chemicznych procesów zachodzących w organizmie, powiązanych z wykorzystywaniem zasobów energetycznych. W skład procesów metabolicznych wchodzą więc takie podstawowe funkcje życiowe jak trawienie, krążenie krwi, oddychanie czy termoregulacja.

Jeśli pragniesz zgubić kilka zbędnych kilogramów, ale nie wiesz, od czego zacząć, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jakie zasady stosować, by metabolizm działał szybko i sprawnie, jednocześnie torując Ci drogę do wymarzonej sylwetki. Zacznij odchudzanie z nami. Powodzenia!

Metabolizm a odchudzanie

W podstawowym rozumieniu, metabolizm to procesy regulujące wykorzystywanie zasobów energetycznych w organizmie, czyli po prostu spalanie kalorii.

Kiedy metabolizm nie funkcjonuje prawidłowo, może to prowadzić nie tylko do trudności z odchudzaniem, ale i wręcz do przybierania na wadze, niezależnie od stosowanej diety. 

Właśnie dlatego czasami osoby, które pozornie odżywiają się prawidłowo i dbają o swój codzienny jadłospis oraz odpowiednią wielkość porcji, mają tendencję do tycia, podczas gdy inne, niezależnie od jedzonych produktów i ich ilości, za nic w świecie nie mogą przytyć.

Jeżeli zmagasz się ze zbędnymi kilogramami i podejrzewasz, że przyczyną dotychczasowych niepowodzeń jest właśnie spowolniony metabolizm, możesz wypróbować kilka prostych zasad, które pomogą ci uporać się z tym problemem.

Wszystkie opisywane porady mają charakter naturalny, są więc w pełni bezpieczne dla całej reszty układów i organów naszego ciała. Stosowanie ich nie wpłynie negatywnie na temperaturę ciała czy procesy trawienne, jednocześnie pomoże Ci uchronić się przed chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca czy zaburzenia pracy tarczycy.

Jak przyspieszyć metabolizm i ułatwić odchudzanie?

1. Pij dużo wody

Picie wody to wprawdzie banalna rzecz, jednak jest to nawyk zalecany przez lekarzy na całym świecie. Woda pozwala bowiem na doskonałe usprawnienie funkcji życiowych, a więc także procesów metabolicznych.

 • Pij wodę jak najczęściej, małymi łykami.
 • Woda pita na czczo pomaga się rozbudzić i nawilża organy wewnętrzne, przygotowując je do pracy.
 • Woda pomaga także ustabilizować procesy metaboliczne.
 • Pijąc dużo wody pozbędziesz się z organizmu nadmiaru tłuszczów i toksyn.
Picie wody a odchudzanie

Jeśli nie smakuje Ci czysta woda, możesz dodawać do niej sok z cytryny lub odrobinę stewii. W zależności od potrzeb i preferencji pij wodę chłodną lub letnią. Miej zawsze butelkę lub szklankę wody pod ręką.

2. Unikaj siedzącego trybu życia

Najgorszym wrogiem Twojego metabolizmu jest siedzący tryb życia. Absolutny brak aktywności fizycznej to także czynnik praktycznie uniemożliwiający skuteczne odchudzanie. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, a w wolnym czasie również unikasz ruchu, możesz zaszkodzić nie tylko swojej sylwetce, ale i ogólnemu stanowi zdrowia.

 • Wyrób sobie nawyk wstawania z krzesła co najmniej co 30-40 minut.
 • Przez kilka minut rozciągaj się lub spaceruj po biurze czy mieszkaniu.
 • Być może wydaje Ci się, że nie ma to znaczenia, ale uwierz, że taka niewielka zmiana doskonale wpłynie na Twoje samopoczucie i metabolizm.
 • Odchudzanie będzie o wiele bardziej skuteczne jeśli 2 lub 3 razy w tygodniu będziesz wykonywać ćwiczenia o średniej lub wysokiej intensywności.

3. Wysypiaj się

W ciągu dnia często musimy pracować na najwyższych obrotach, starając się sprostać wszystkim oczekiwaniom i zrealizować jak najwięcej z codziennych zadań i obowiązków. Wieczorem przychodzi jednak moment na odpoczynek. Warto zadbać, by był on jak najlepszej jakości.

Ludzki organizm działa w rytmie wyznaczanym mu przez światło słoneczne. Po zachodzie słońca nadchodzi więc moment na wyciszenie się i odpoczynek. Jest to niezwykle ważne, by metabolizm funkcjonował prawidłowo, a odchudzanie było w ogóle możliwe.

Śpiąca kobieta. sen a odchudzanie
 • Jeśli cierpisz na bezsenność lub rano nie możesz się dobudzić, koniecznie wypróbuj techniki relaksacyjne lub medytację. Stosując takie praktyki przed zaśnięciem, znacznie poprawisz jakość snu i tym samym unormujesz procesy metaboliczne.
 • Przed zaśnięciem unikaj używania urządzeń elektronicznych. Wytwarzane przez nie niebieskie światło zaburza funkcjonowanie układu nerwowego i utrudnia zasypianie, jednocześnie pogarszając jakość nocnego wypoczynku.

4. Jedz kilka posiłków dziennie

Wielu dietetyków zaleca oparcie swojego jadłospisu na kilku mniejszych porcjach, zamiast nielicznych dużych posiłkach. Nie zawsze jest to rada uniwersalna dla wszystkich, ale osoby zmagające się z zaburzeniami metabolicznymi mogą skorzystać z takiego podejścia.

 • Postaraj się jeść 5 posiłków dziennie. Niech będą one sycące i odżywcze.
 • Pomiędzy posiłkami pij dużo wody.
 • Nie przejadaj się, jedz tylko tyle, by zaspokoić głód.

5. Pokochaj przyprawy

Wiele przypraw powszechnie wykorzystywanych w kuchniach całego świata ma naturalne właściwości pobudzające metabolizm.

Przyprawy a odchudzanie

Koniecznie wzbogać swoje potrawy w takie dodatki jak:

 • Pieprz cayenne: jeden z najlepszych naturalnych środków pobudzających wydzielanie soków żołądkowych, podnoszących temperaturę ciała i dzięki temu pomagających spalać kalorie. Stosuj tę przyprawę z umiarem, aby nie podrażnić układu trawiennego. Zacznij od szczypty pieprzu dodawanej do potraw, a później stopniowo zwiększaj tę dawkę.
 • Imbir: naturalny środek pobudzający, moczopędny i ułatwiający trawienie. Możesz wykorzystać go zarówno do mięs czy ryb, jak i do deserów, smoothies czy lemoniady.
 • Cynamona szczególnie cynamon cejloński. To naturalny stymulant oraz afrodyzjak. Wpływa pozytywnie na krążenie oraz trawienie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Wewege M., Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.
 • Xie Z., Chen F., Li WA., Geng X., et al., A review of sleep disorders and melatonin. Neurol Res, 2017. 39 (6): 559-565.
 • Maharlouei N., Tabrizi R., Lankarani KB., Rezaianzadeh A., et al., The effects of ginger intake on weight loss and metabolic profiles overweight and obese subjects: a systematic review and meta analysis of randomized controlled trial. Crit Rev Food Sci Nutr, 2019. 59 (11): 1753-1766.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.