Toksyny w wątrobie? 9 sygnałów ostrzegawczych

Zmiana zabarwienia moczu czy kału to niekoniecznie objaw infekcji czy zaburzeń pracy układu trawienia, ale także możliwa konsekwencja odkładania się toksyn w wątrobie.
Toksyny w wątrobie? 9 sygnałów ostrzegawczych
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Toksyny to inaczej szkodliwe substancje, których odkładanie się w naszym organizmie może prowadzić do rozwoju wielu różnych chorób i dolegliwości. Organem odpowiedzialnym za usuwanie takich substancji z naszego ciała jest wątroba, jednak nie zawsze jest ona w stanie w pełni uporać się z ich nadmiarem.

Toksyny odkładające się w wątrobie to objaw sprawiają, że nie może ona funkcjonować wydajnie, przez co znacznie obniża się jakość naszego życia i nasze samopoczucie. Chcesz dowiedzieć się, jak  w porę rozpoznać ten problem? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 9 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła Ci Twoje ciało.

Wątroba to jeden z najważniejszych organów; jest to druga największa część Twojego ciała, zaraz po… skórze. Wątroba jest odpowiedzialna za szereg funkcji, od których prawidłowego przebiegu zależy funkcjonowanie całego organizmu. 

Na co dzień wątroba zajmuje się przede wszystkim filtrowaniem krwi i usuwaniem z organizmu toksyn oraz komórek, których ciało więcej już nie potrzebuje. Odpowiada także za syntezę węglowodanów i tłuszczów.

W wątrobie przechowywane są witaminy A, D, E oraz K – niezbędne do zachowania sprawności fizycznej oraz psychicznej.

Jest to organ układu wydalniczego, jednak nie zawsze jest w stanie w pełni wykonywać swoje zadanie i skutecznie usuwać toksyny z naszego ciała. Przemęczona i przepracowana wątroba i jej niewydolność od razu odbijają się na naszym zdrowiu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów tego, jakie symptomy daje ten problem.

1. Toksyny powodują zmianę koloru moczu i kału

Zmiana zabarwienia oraz zapachu moczu oraz kału niemal zawsze wskazują na jakiś rodzaj zaburzenia wewnątrz naszego organizmu. Oczywiście w pierwszej kolejności podejrzewamy zawsze infekcję lub zaburzenia pracy układu trawienia, jednak często jest to objaw problemów z wątrobą.

Próbka moczu

Mocz, kiedy organizm nie jest odwodniony, ma zazwyczaj jasny, słomkowo-żółty kolor; w przypadku żółtaczki barwa ta staje się ciemniejsza. W przypadku, gdy toksyny nie są skutecznie usuwane z organizmu, można zaobserwować jaśniejsze zabarwienie fekaliów.

2. Bóle brzucha i stany zapalne wywołane przez toksyny

Oczywiście nie zawsze można od razu powiązać skurcze, bóle brzucha i stan zapalny jamy brzusznej z niewydolnością wątroby, jednak bardzo często jest to objaw towarzyszący nieskutecznemu wydalaniu toksyn z organizmu.

Nawracające i uciążliwe skurcze to znak, że wątroba nie radzi sobie z wykonywaniem swoich zdań. W takim przypadku stanom zapalnym bardzo często towarzyszą także wzdęcia i gazy.

3. Toksyny a wrażliwa skóra

Toksyny w wątrobie bardzo często dają objawy skórne. Uporczywe swędzenie, podrażnienia skórne czy suchość skóry to tylko niektóre symptomy problemów z wydolnością wątroby.

Swędzenie skóry wywołane przez toksyny

Oczywiście z większością tych objawów można poradzić sobie stosując odpowiednie kremy i maści, jednak warto wiedzieć, że źródło problemu znajduje się wewnątrz organizmu i to tam należy z nim walczyć.

4. Refluks i zgaga

Refluks czy zgaga to dość uciążliwe dolegliwości wynikające z problemów trawiennych. Najczęściej są wywoływane przez nieprawidłowe nawyki żywieniowe i pewne składniki naszej diety, jednak równie dobrze może świadczyć to o tym, że toksyny nie są wydalane prawidłowo z organizmu.

5. Biegunka

Biegunka może być objawem wielu różnych schorzeń i dolegliwości, także tych związanych z wydolnością wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Jeśli jednak staje się przewlekła, warto wziąć pod uwagę fakt, że winne mogą być toksyny odkładające się w wątrobie i organ ten koniecznie potrzebuje detoksu.

6. Toksyny a przemęczenie

Przemęczenie to kolejny objaw problemów z wątrobą. Nie chodzi tu tylko o uczucie zmęczenia, ale także o wyraźne osłabienie organizmu i niezdolność wykonywania swoich codziennych obowiązków.

Zmęczona kobieta

Gdy toksyny odkładające się w wątrobie zmniejszają jej wydolność, jednocześnie zaburzony jest proces filtrowania krwi, a komórki ciała nie są odpowiednio dotlenione.

To z kolei prowadzi bezpośrednio do zaburzeń koncentracji, obniżenia odporności i trudności w wykonywaniu zarówno zadań fizycznych, jak i psychicznych.

7. Nagła utrata apetytu

Oczywiście w niektórych życiowych sytuacjach, zmniejszony apetyt jest czymś całkowicie normalnym, jednak jeśli staje się to przewlekły problem, który ciężko wyjaśnić w inny sposób, może on świadczyć o zaburzeniach pracy wątroby.

Wiele z nas cieszy się na myśl o tym ,,naturalnym” sposobie na utratę kilku zbędnych kilogramów, warto jednak podkreślić, że na dłuższą metę, może prowadzić to do niedoborów witamin i substancji odżywczych, a w konsekwencji – do dalszych problemów zdrowotnych.

8. Retencja płynów i opuchlizna

Retencja płynów jest o wiele częstszym problemem u osób cierpiących na choroby nerek, jednak może być także objawem towarzyszącym niewydolności wątroby.

Spuchnięte nogi

Spuchnięte stopy, nogi i inne części ciała to znak, że w Twoim organizmie zatrzymywane są płyny. Gdy przyciśniesz skórę palcem, jeszcze przez kilka sekund pozostanie na niej znak.

9. Żółtawe zabarwienie skóry

Jednym z najlepiej znanych objawów zaburzeń pracy wątroby jest żółtawe zabarwienie skóry. Żółtaczka jest bowiem objawem odkładania się bilirubiny, czyli składnika żółci, w organizmie. Jest to substancja produkowana w wątrobie, pełniąca bardzo ważną funkcję w procesie trawienia.

Jeśli jednak wątroba nie radzi sobie z toksynami, bilirubina odkłada się w układzie krwionośnym, wywołując tym samym zmianę koloru skóry.

Zauważyłaś u siebie któryś z powyższych objawów? Jeśli zaobserwowałaś co najmniej dwa, koniecznie wprowadź w życie plan oczyszczający wątrobę i usuwający toksyny z organizmu; nie zapomnij także o wizycie u swojego lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buey, L. García, F. González Mateos, and R. Moreno-Otero. “Cirrosis hepática.” Medicine-Programa de formación médica continuada acreditado 11.11 (2012): 625-633.
  • García-Cortés, M., et al. “Hepatotoxicidad secundaria a” productos naturales”: análisis de los casos notificados al Registro Español de Hepatotoxicidad.” Revista Española de Enfermedades Digestivas 100.11 (2008): 688-695.
  • Martínez Álvarez, J. R., et al. “Recomendaciones de alimentación para la población española.” Nutrición Clínica y dietética hospitalaria 30.1 (2010): 4-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.