Zatrzymanie płynów: 6 metod zapobiegania

Czy zdarzają Ci się obrzęki kończyn? Czy Twoje nogi są ciężkie lub odczuwasz ból? Jeśli zdarza Ci się to często, pamiętaj o tych zaleceniach i wprowadź je w życie, aby zatrzymanie płynów nie przerodziło się w poważniejszy problem.
Zatrzymanie płynów: 6 metod zapobiegania
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zatrzymanie płynów, stan znany również jako obrzęk, występuje gdy płyn gromadzi się w przestrzeni pozakomórkowej i jamach ciała, powodując stan zapalny. Zatrzymanie płynów nie jest uznawane za chorobę, ale nawracające objawy mogą być znakiem ostrzegawczym, że coś dzieje się z Twoim organizmem.

Częste nawroty tej przypadłości mogą być związane z nagłymi zmianami hormonalnymi, problemami z krążeniem lub blokadą układu limfatycznego.

Stan zapalny wywołany przez zatrzymanie płynów może być łagodny, ale czasem może mu towarzyszyć ból, sztywność i inne objawy, które utrudniają Ci wykonywanie codziennych czynności.

Dobra wiadomość jest taka, że oprócz istniejących środków farmakologicznych, które przeciwdziałają zatrzymywaniu płynów,  istnieją również pewne zdrowe przyzwyczajenia, które pomogą Ci pokonać ten problem w sposób naturalny.

Dzisiaj chcemy podzielić się sześcioma kluczowymi zdrowymi nawykami, które wprowadzone na stałe do naszego trybu życia, pozwolą na zawsze pożegnać się z problemami wywołanymi przez zatrzymanie płynów.

1. Pij wodę i inne zdrowe napoje

Codzienne picie wody i innych zdrowych napojów jest jednym z najprostszych, naturalnych sposobów zapobiegania i leczenia zatrzymania płynów.

W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać – woda nie zwiększy ilości zatrzymywanego płynu. Wręcz przeciwnie, spożywanie dużej ilości wody pobudza nerki to pracy i stymuluje eliminację toksyn z organizmu.

zatrzymanie płynów

Sugestie

 • Pamiętaj, aby pić od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie.
 • Jeśli trudno Ci zmotywować się do picia czystej wody, wybierz inne napoje, takie jak herbaty ziołowe i naturalne soki owocowe.

2. Dobrze się wysypiaj

Mogłoby się wydawać, że sen nie ma nic wspólnego z tą dolegliwością, ale nic bardziej mylnego. Dobry  i zdrowy sen zapobiega obrzękom i związanym z tym problemom.

Podczas odpoczynku poprawia się krążenie krwi, a układ limfatyczny może usuwać odpady metaboliczne z organizmu.

Sugestie

 • Staraj się spać od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie bez przerwy.
 • Jeśli masz trudności z zasypianiem, spróbuj zidentyfikować przyczynę i znaleźć odpowiednie rozwiązanie tego problemu.
 • Stosuj herbaty ziołowe i inne naturalne środki, które zapewnią lepszy sen.

3. Ogranicz spożycie soli

Sól jest jedną z najczęściej używanych przypraw w naszych domach, ale jej nadmierne spożycie jest jedną z głównych przyczyn zatrzymywania płynów.

Wysoki poziom sodu zaburza równowagę elektrolitową w organizmie, utrudniając eliminację nadmiaru wody.

zatrzymanie płynów

Sugestie

 • Unikaj dodawania zbyt dużej ilości soli do przygotowywanych potraw.
 • Sprawdzaj zawartość sodu na etykiecie kupowanych produktów spożywczych.
 • Ogranicz spożycie produktów o wysokiej zawartości sodu takich jak, przetwory mięsne, kiełbasy, konserwy mięsne itp.

4. Spożywaj więcej owoców i warzyw

Świeże, surowe produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa, są pełne przeciwutleniaczy, błonnika, wody i wielu innych składników odżywczych, które zapobiegają stanom zapalnym.

Regularne spożywanie tych pokarmów, co najmniej trzy razy dziennie, gwarantuje prawidłową pracę  nerek i stymuluje usuwanie płynów.

Sugestie

 • Jedz surowe owoce i warzywa kilka razy dziennie.
 • Częściej przyrządzaj sałatki, koktajle i soki.

5. Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną, aby nie groziło Ci zatrzymanie płynów

Regularne ćwiczenia są jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie płynu zatrzymanego w tkankach. Ruchy wykonywane podczas ćwiczeń stymulują krążenie i wspierają procesy, które usuwają płyny i toksyny z organizmu.

Aktywność fizyczna pomaga także chronić nerki, stymulując produkcję moczu i oczyszczając drogi moczowe.

zatrzymanie płynów

Sugestie

 • Ćwicz przynajmniej 30 minut dziennie.
 • Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń, zacznij trening stopniowo.

6. Popraw swoje krążenie

Każdy z nas w pewnym momencie może być narażony na problemy z krążeniem. Zbyt mało ruchu, nieprawidłowa dieta i różne choroby mogą powodować zmniejszenie przepływu krwi.

Jeśli zatrzymanie płynów w Twoim przypadku jest nawracające i trudne do leczenia, być może alternatywne terapie poprawiające krążenie przyniosą Ci ulgę.

Sugestie

 • Wykonuj masaż olejkami eterycznymi.
 • Weź naprzemienne gorący i zimny prysznic.
 • Stosuj ciepłe kompresy.
 • Gdy wrócisz po pracy do domu, połóż się z uniesionymi nogami.
 • Zacznij chodzić na basen.

Czy zdarzają Ci się obrzęki kończyn? Czy Twoje nogi są ciężkie lub odczuwasz ból? Jeśli zdarza Ci się to często, pamiętaj o tych zaleceniach i wprowadź je w życie, aby zatrzymanie płynów nie przerodziło się w poważniejszy problem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Aragón Vargas, L. F. (1996). Hidratación para la actividad física. Memoria del III Simposio en Ciencias del Ejercicio y la Salud.
 • Flores-Villegas, B., Flores-Lazcano, I., & de Lourdes Lazcano-Mendoza, M. (2014). Edema. Enfoque clínico. Medicina interna de México30(1), 51-55.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.