Kandydoza jamy ustnej – naturalne leczenie

25 marca, 2019
Istnieje wiele skutecznych naturalnych sposobów leczenia kandydozy. Właściwości lecznicze względem grzybicy jamy ustnej wykazuje wiele produktów, które spożywamy na co dzień.

Kandydoza jamy ustnej (grzybica jamy ustnej) to infekcja wywołana przez grzyby lub drożdżaki o nazwie Candida albicans. Do najczęstszych objawów należą: gęsty biały nalot na języku, często rozprzestrzeniający się do gardła oraz piekące wypryski skórne i wysypka.

Kandydoza jamy ustnej i naturalne środki na jej leczenie

Czosnek

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem oraz skutecznym środkiem przeciwgrzybicznym. Jest on zatem doskonałym produktem, na bazie którego można przygotowywać domowe lekarstwa do zwalczania kandydozy jamy ustnej. Jest zdolny przede wszystkim zapobiegać rozwojowi grzybów, nie wpływając w żaden sposób na system odpornościowy.

Czosnek

Sposób przygotowania lekarstwa jest bardzo prosty. Wystarczy bowiem przekroić na pół ząbek czosnku i umieścić połówki po obu stronach policzków na co najmniej pół godziny. Powtarzać 2-3 razy dziennie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj ten artykuł: Czosnek i jego doskonałe właściwości lecznicze

Jogurt

Jogurt naturalny jest probiotykiem, czyli zawiera zdrowe bakterie, dzięki którym możemy skutecznie uniknąć rozwoju grzybów.

Jogurt a kandydoza jamy ustnej

Z tego właśnie powodu jogurty są zalecane jako naturalny środek leczenia przypadłości, jaką jest kandydoza jamy ustnej. Należy więc spożywać codziennie przynajmniej dwie szklanki niesłodzonego jogurtu naturalnego.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego naturalnie i skutecznie zwalcza grzybicę jamy ustnej. Można go stosować między innymi jako płyn do płukania ust. Przygotowanie: 10 kropel olejku zmieszać z 1/2 szklanki wody. Należy płukać usta przynajmniej 3 razy dziennie, aż zauważymy poprawę.

Przeczytaj również: Olejek z drzewa herbacianego i jego właściwości

Aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny to roślina lecznicza o wielu właściwościach, między innymi bakteriobójczych i grzybobójczych.

Olejek herbaciany

Stąd też jest polecany jako naturalny środek do zwalczania kandydozy jamy ustnej. Należy umieścić trochę aloesowego żelu po obu stronach jamy ustnej i pozostawić na około 10-15 minut.

Bardzo skutecznym sposobem na zapobieganie grzybicy i innym infekcjom jamy ustnej jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej higieny – stosowanie dobrego płynu do płukania ust przynajmniej dwa razy dziennie, a w szczególności wieczorem przed snem. Jeśli natomiast nosisz protezę zębową, powinieneś szczególnie dbać o higienę i czyścić jamę ustną jeszcze częściej. Mogą się w niej bowiem gromadzić resztki jedzenia, które często prowadzą do rozwoju grzybów.