Kandydoza jamy ustnej – naturalne leczenie

Kwiecień 11, 2015

Kandydoza jamy ustnej (grzybica jamy ustnej) to infekcja wywołana przez grzyby lub drożdżaki o nazwie Candida albicans. Do najczęstszych objawów należą: gęsty biały nalot na języku, często rozprzestrzeniający się do gardła oraz piekące wypryski skórne i wysypka.

Istnieje wiele skutecznych naturalnych sposobów leczenia kandydozy. Właściwości lecznicze grzybicy jamy ustnej wykazuje wiele produktów, które spożywamy na co dzień.

kandydoza i naturalne środki na jej leczenie

Leczenie czosnkiem

Czosnek-kandydoza.jpg

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem oraz skutecznym środkiem przeciwgrzybicznym – jest zatem doskonałym produktem, na bazie którego można przygotowywać domowe lekarstwa do zwalczania kandydozy jamy ustnej. Jest on bowiem zdolny zapobiegać rozwojowi grzybów, nie wpływając w żaden sposób na system odpornościowy.

Sposób przygotowania lekarstwa jest bardzo prosty – wystarczy przekroić na pół ząbek czosnku i umieścić połówki po obu stronach policzków na co najmniej pół godziny. Powtarzać 2-3 razy dziennie.

Leczenie jogurtem

Jogurt-kandydoza.jpg

Jogurt naturalny jest probiotykiem, czyli zawiera zdrowe bakterie, dzięki którym możemy skutecznie uniknąć rozwoju grzybów. Z tego właśnie powodu jogurty są zalecane jako naturalny środek leczenia kandydozy jamy ustnej. Należy spożywać codziennie przynajmniej dwie szklanki niesłodzonego jogurtu naturalnego.

Leczenie olejkiem z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego naturalnie i skutecznie zwalcza grzybicę jamy ustnej. Można go stosować jako płyn do płukania ust. Przygotowanie: 10 kropel olejku zmieszać z 1/2 szklanki wody. Należy płukać usta przynajmniej 3 razy dziennie, aż zauważymy poprawę.

Leczenie aloesem zwyczajnym

Olejek-herbaciany

Aloes zwyczajny to roślina lecznicza o wielu właściwościach, między innymi bakteriobójczych i grzybobójczych. Stąd też jest polecany jako naturalny środek do zwalczania kandydozy jamy ustnej. Należy umieścić trochę aloesowego żelu po obu stronach jamy ustnej i pozostawić na około 10-15 minut.

Bardzo skutecznym sposobem na zapobieganie grzybicy i innym infekcjom jamy ustnej jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej – stosowanie dobrego płynu do płukania ust przynajmniej dwa razy dziennie, a w szczególności wieczorem przed pójściem spać. Jeśli nosisz protezę zębową, powinieneś szczególnie dbać o higienę i czyścić jamę ustną jeszcze częściej, gdyż mogą się w niej gromadzić resztki jedzenia, które mogą doprowadzić do rozwoju grzybów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE