Cytryna z imbirem: pięć sposobów na odchudzanie

Zaledwie jedna filiżanka gorącej wody z cytryną spożywana rano aktywuje proces termogenezy, odpowiedzialny w naszym organizmie za spalanie tłuszczów. Korzeń imbiru natomiast jest idealny do redukowania tkanki tłuszczowej okolic łonowych, a ponadto wpływa korzystnie przyczyniając się do efektu płaskiego brzucha.
Cytryna z imbirem: pięć sposobów na odchudzanie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jeśli myślisz o zrzuceniu zbędnych kilogramów, powinnaś być świadoma, jakie znaczenie mają dobre zwyczaje: utrzymywanie aktywności fizycznej i wzbogacenie swojej codziennej diety o napary, koktajle, zioła i owoce spalające tłuszcze, takie jak cytryna czy imbir.

W tym artykule dowiesz się jak cytryna i imbir mogą Ci pomóc w odchudzaniu.

Cytryna i imbir pomocne w odchudzaniu

Zapewne niejeden raz obiło Ci się o uszy, że zarówno cytryna, jak i imbir – niezależnie, czy osobno, czy też w połączeniu stanowią nieocenioną pomoc w dbaniu o linię. Jednak, ile w tym prawdy?

Jak Ci zapewne wiadomo, tak zwane diety cud nie istnieją. Klucz do skuteczności każdej diety zależy od dodatkowych wysiłków podejmowanych z naszej strony.

Szczupła sylwetka

Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że samo spożywanie cytryny i imbiru nie sprawi, iż będziesz szczuplejsza, jeśli nie ograniczysz przy tym czynników szkodliwych dla Twojego organizmu, takich jak spożywanie dużych ilości tłuszczu, cukru czy tak zwanych fast-foodów.

Zawsze należy utrzymywać równowagę i nie inaczej jest, gdy mówimy o cytrynie i imbirze.

Choć spożywanie ich, samo w sobie nie zapewni nam cudownych rezultatów, gdy dołączymy nasze wysiłki, ograniczając czynniki szkodliwe dla zdrowia, cytryna i imbir pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy. W jaki sposób?

Cytryna

Cytryna jest bardzo korzystna nie tylko w odchudzaniu, ale również w znacznej mierze przyczynia się do naszego zdrowia. Jest bogatym źródłem witaminy C i antyoksydantów, a ponadto zapewnia ochronę naszej wątrobie. Ale to nie wszystko.

Cytryna jest też diuretykiem. W praktyce oznacza to, że przyczynia się do wydalania toksyn z naszego organizmu. Sprawia też, że organizm szybciej spala tłuszcze. Istnieją osoby, które podejmują się bardzo restrykcyjnej – trwającej pięć dni – diety, polegającej na spożywaniu wyłącznie owoców, warzyw i soku z cytryny.

Jednak nie ma potrzeby zdobywać się na tak radykalne działania. Spożywając cytrynę na wiele sposobów i utrzymując zrównoważony sposób żywienia, możemy osiągnąć podobne efekty.

Imbir

Powszechnie znany korzeń znany ze swych zdrowotnych zastosowań w wielu dziedzinach. Korzeń imbiru cechuje się działaniem przeciwzapalnym, ponadto wśród jego właściwości wymienić należy ulepszanie działania układu trawiennego, redukcję cholesterolu, a także spalanie tłuszczów.

Innym pozytywnym efektem, który uzyskują, jest uzyskanie płaskiego brzucha.

Jeśli chodzi o korzeń imbiru, jest to produkt, który bardzo łatwo nabyć. Zastosowanie, jakie znajduje w naszej kuchni, pozwala spożywać go na wiele różnych sposobów. Tak więc bez popadania w zbędną rutynę i kulinarną nudę, każdego dnia możemy korzystać z wielu dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą spożywanie imbiru.

Oto kilka propozycji, które możesz wykorzystać w swoim menu.

Cytryna i imbir – pięć sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów

1. Każdego ranka pij letnią wodę z cytryną

Spożywanie każdego ranka letniej wody z cytryną może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. To idealny sposób na pozbycie się toksyn z Twojego ciała, dostarczenie niezbędnej witaminy C i antyoksydantów, a także na spalanie tłuszczów.

Pijąc letnią wodę z cytryną, powodujesz, że stopniowo podwyższa się temperatura Twojego ciała. Takie właśnie działanie jest potrzebne do uruchomienia termogenezy, czyli procesu bezpośrednio odpowiedzialnego w naszym organizmie za spalanie tłuszczów.

Innymi cennymi właściwościami wspomnianego napoju są: działanie przeciwzapalne, łagodzenie doskwierającego nam niejednokrotnie bólu żołądka czy przynoszenie ulgi w przypadku zaparć.

Ujmując to prostymi słowami: Picie letniej wody z cytryną każdego ranka jest zdrowe i zdecydowanie wskazane.

2. Sok z cytryny, chili i syropu klonowego

Czy słyszałaś już kiedyś o tym prostym, ale jakże skutecznym sposobie na spalanie tkanki tłuszczowej? Mówimy tu o diecie oczyszczającej, która dzięki temu lekko pikantnemu sokowi, pozwala osiągnąć przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie, szybsze spalanie tłuszczów.

Filiżanka soku z cytryny, chili i syropu klonowego

Bardzo wskazane jest stosowanie tej diety przez dziesięć dni z rzędu. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, sok należy pić trzy razy dziennie: przed śniadaniem, przed obiadem i przed kolacją.

W pierwszej kolejności należy wycisnąć sok z cytryny. Następnie podgrzać go w naczyniu na wolnym ogniu i dodać szczyptę chili oraz łyżeczkę syropu klonowego. Potem należy dodać trzy szklanki wody i pozostawić na jakiś czas do lekkiego ostygnięcia.

Tak przygotowany napój należy pić w ciągu dnia, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i w efekcie, zgubić zbędne kilogramy.

3. Napar z cytryną, miętą i grejpfrutem lub pomelo

Napar ten możemy zaliczyć do łatwych w przygotowaniu, ale skutecznych w działaniu. Wskazane jest picie go dwa razy w ciągu dnia. Aby go przygotować, wystarczy wycisnąć świeży sok z cytryny i z połowy grejpfruta lub pomelo.

Grejpfrut

Uzyskane w ten sposób soki wlewamy do garnka, dodając szklankę gorącej wody. Następnie dodajemy kawałek skórki cytryny i dwa liście mięty. Kiedy napar osiągnie temperaturę wrzenia, zmniejszamy ogień i pozostawiamy na jakiś czas. Idealny smak uzyskasz dodając łyżeczkę miodu. Smacznego!

4. Sok z cytryny i imbiru

Ten powszechny wśród wielu osób napój znajduje w naszej diecie wszechstronne zastosowanie. Napój ten pomaga w spalaniu tłuszczu, poprawia działanie układu trawiennego, zapobiega zatrzymywaniu płynów w organizmie, a także działa przeciwzapalnie.

Cytryna i imbir z wodą

Mogłabyś wycisnąć sok z dwóch cytryn. Następnie gotuj go na wolnym ogniu, dodając pokrojone kawałki korzenia imbiru. Kiedy napar osiągnie temperaturę wrzenia, zmniejsz ogień i dodaj litr wody oraz dwa kawałki skórki od cytryny. Gdy napój wlejesz do butelki, będziesz mogła wielokrotnie pić go w ciągu dnia.

Wspomaganie diety napojem, takim jak ten z cytryny i imbiru, nie pozostanie bez znaczenia w procesie odchudzania. Pamiętaj jednak, że niezbędne jest także działanie na innych płaszczyznach.

Na przykład dostosowanie elementów diety do osiągnięcia obranego celu, jakim jest pozbycie się zbędnych kilogramów.

5. Zielona herbata z dodatkiem imbiru

Ten bogaty w przeciwutleniacze napar jest idealny, aby spożywać go wczesnym popołudniem. Z pewnością znasz już nieocenione właściwości zielonej herbaty, jeśli chodzi o proces odchudzania. Nie na darmo zielona herbata jest nazywana herbatą o 1001 właściwości.

Zielona herbata z imbirem

Ten doskonały napój, na wiele sposobów sprawia, że nasz organizm sprawniej pozbywa się tłuszczu. Zapobiega jego nadmiernemu odkładaniu się w naszym ciele. Co więcej, redukuje poziom cholesterolu, a także pomaga w regulacji pracy naszego układu trawiennego.

Gdy zieloną herbatę masz w zwyczaju serwować z korzeniem imbiru, szybko zauważysz znaczną poprawę Twojego zdrowia. Ponadto będziesz mogła się cieszyć wspaniałym, smukłym ciałem, ponieważ napar ten doskonale działa na sylwetkę.

Korzystaj więc ze wspaniałych właściwości cytryny oraz imbiru. Będziesz się dzięki temu mogła długo cieszyć dobrym zdrowiem oraz pięknym ciałem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elfhag, K., & Rössner, S. (2005). Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain. Obesity Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1467-789X.2005.00170.x
  • Gorin, A. A., Tate, D. F., Raynor, H. A., Wing, R. R., & Fava, J. L. (2006). A Self-Regulation Program for Maintenance of Weight Loss. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/nejmoa061883
  • Kim, M. J., Hwang, J. H., Ko, H. J., Na, H. B., & Kim, J. H. (2015). Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2015.04.001
  • Fundación Española de la Nutrición. Limón. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/limon.pdf
  • Nutrients. 2010 Jul; 2(7): 737–751. Published online 2010 Jul 8. Dietary Polyphenols and Obesity. doi: 10.3390/nu2070737
  • Can Pharm J (Ott). 2014 May; 147(3): 159–160. Can green tea preparations help with weight loss? doi: 10.1177/1715163514528668

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.