Nerki pełne toksyn? Oczyść je!

· Luty 10, 2016

Główną funkcją układu moczowego jest wyeliminowanie odpadów z organizmu (dokładniej z krwi) przy wykorzystaniu moczu. Jeśli wyobrazimy sobie, że nerki są filtrem dla zanieczyszczeń, powinniśmy również zdać sobie sprawę z tego, że one same muszą zostać raz na jakiś czas oczyszczone.

Oczyszczenie nie tylko służy, aby mogły kontynuować swoją pracę, ale również po to, żebyśmy poczuli się lepiej „w środku”.
W dzisiejszym artykule dowiesz się jak oczyścić swoje nerki z toksyn.

Zdrowa dieta pozwalająca oczyścić nerki

Przechodzenie kosztownego lub skomplikowanego leczenia nie jest konieczne. Aby Twoje nerki były oczyszczone i zdrowe, musisz zacząć lepiej się odżywiać. Zrównoważona dieta jest bardzo ważna dla Twojego organizmu w ogóle, a w odniesieniu do systemu moczowego pomaga ona uniknąć nadmiaru nagromadzonych toksyn w nerkach.

Spożywaj mniejsze ilości rafinowanych cukrów, tłuszczy i białej mąki, zwłaszcza wtedy, gdy masz wysoki poziom cholesterolu lub cukrzycę. Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek są doskonałym źródłem „dobrych” tłuszczów. Należy wybierać produkty pełnoziarniste, a do słodzenia używać brązowego cukru, miodu lub stewii.

Nerki

Należy również unikać alkoholu, napojów gazowanych, kawy i sztucznych soków, gdyż mogą mieć one szkodliwy wpływ na Twoje nerki. Jednocześnie należy spróbować wyeliminować wszelkie pokarmy, które zawierają zbyt dużo sodu (takie jak kiełbasy, konserwy i fast foody) oraz starać się gotować w domu, zamiast jadać poza nim.

Inną cenną wskazówką jest usunięcie solniczki ze stołu, dzięki czemu nie będzie nas kusiła.

Zioła lecznicze, a oczyszczanie nerek

Jak to ma miejsce w przypadku utraty wagi, dobra dieta nie zawsze wystarcza. Potrzeba również innych działań. W przypadku oczyszczania nerek bardzo ważne jest używanie ziół, które pomagają eliminować wszelkie toksyny kumulujące się w naszym organizmie.

Zioła, z których powinniśmy regularnie pić napary, to te o właściwościach przeciwzapalnych, które działają poprzez układ moczowy oraz nerki, a także wszystkie działające moczopędnie – bowiem pomogą one w skuteczniejszym wydalaniu moczu, a wraz z nim zalegających w organizmie toksyn.

Dobrze jest jednak pamiętać, że jeśli cierpisz z powodu ciężkiej lub przewlekłej choroby nerek, przed zastosowaniem ziół o opisanym powyżej działaniu należy skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w leczeniu nerek (nefrologiem).

Kamienie w nerkach

Zioła mające korzystny wpływ na nerki to między innymi:

Chanca piedra (Phyllanthus niruri)

Roślina ta pochodzi z Peru i jest stosowana w celu poprawy zdrowia układu moczowego. Inkowie używali jej do leczenia wszystkich typów infekcji nerek i pęcherza moczowego.  Chanca Pedra jest rośliną moczopędną, pomaga kontrolować ciśnienie krwi, obniża poziom glukozy we krwi i rozbija kamienie nerkowe.

Ma również pozytywny wpływ na wątrobę.

Pietruszka

Jest to zioło wykorzystywane do przygotowania wielu receptur. Roślina ta ma wiele korzystnych właściwości, także moczopędnych.  Pietruszka redukuje kumulowanie się toksyn w organizmie, poprawia stan naszych dróg moczowych.

Staraj się spożywać tak dużo pietruszki, jak to tylko możliwe, czy to na surowo, czy też w postaci naparu z dodatkiem liści o charakterystycznym kształcie, a Twoje nerki na pewno będą Ci za to wdzięczne.

Pietruszka

Seler

Nie tylko sama roślina, ale również jej nasiona są bardzo dobre i zdrowe z uwagi na swoje właściwości moczopędne. Seler stymuluje produkcję moczu i pomaga utrzymać dobrą kondycję wielu narządów, spośród których nerki wydają się być najistotniejszymi z punktu widzenia niniejszego artykułu.

Mówiąc w skrócie seler pozwala po prostu lepiej funkcjonować wielu narządom.

Nawłoć

Jest to roślina pochodząca z Ameryki, która była używana przez rdzennych mieszkańców tego kontynentu do poprawy zdrowia ich dróg moczowych, ponieważ oczyszcza ona nerki, a także pęcherz. Nawłoć ma właściwości przeciwzapalne i moczopędne, a zatem jest to doskonała pomoc w oczyszczaniu nerek, a także całego ciała.

Hortensja

Korzeń tej rośliny może zostać wykorzystany do oczyszczania nerek w naturalny sposób, a także do poprawy stanu zdrowia pęcherza moczowego.

Napar z korzenia hortensji jest jedną z wielu receptur wykorzystywanych do wyeliminowania kamieni nerkowych, ponieważ pomaga rozmiękczyć brzegi kamieni (czyli tę ich część, która drapie ścianki nerek i powoduje ból) i usunąć je wraz z moczem.

Ponadto, hortensja wpływa na skuteczniejszy metabolizm wapnia, co zmniejsza prawdopodobieństwo tworzenia się kamieni nerkowych.

Skrzyp

Jest przez rolników i ogrodników uważany za chwast, ale nie staraj się go wyplenić, jeżeli pojawił się wśród Twoich kwiatów w ogrodzie. Skrzyp ma wiele właściwości leczniczych. Na przykład stymuluje wytwarzanie moczu oraz redukuje zjawisko zatrzymania wody w ciele.

Jest bogaty w przeciwutleniacze, które chronią nie tylko nerki, ale i cały Twój organizm. Może być spożywany w postaci naparu.

Skrzyp

Mniszek lekarski

To kolejna roślina uważana za chwast, ale w rzeczywistości w swoich żółtych i pomarańczowych kwiatach zawiera dużą ilość korzystnych właściwości. Mniszek lekarski ma właściwości moczopędne i przyczynia się do eliminacji płynów i toksyn. Poprawia również zdrowie wątroby i nerek.

Brzoza

W rzeczywistości jest to drzewo, nie roślina, ale warto poświęcić mu uwagę, ponieważ jego kora oferuje kilka interesujących właściwości, aby pomóc naszym nerkom. Brzoza jest stosowana od wielu lat w celu zmniejszenia stanu zapalnego dróg oddechowych.

Jest bogata w witaminę C. Aby jej użyć należy przygotować wywar z kory i liści (zrób po prostu typowy napar na jej bazie).

Prawoślaz

Korzeń tej rośliny może być bardzo przydatny w celu poprawy zdrowia dróg moczowych. Prawoślaz to idealny środek moczopędny pozwalający wyeliminować produkty przemiany materii mogące gromadzić się w nerkach poprzez stymulowanie oddawania moczu.

Mącznica lekarska

Ta roślina jest często używana w przypadku infekcji dróg moczowych. Posiada właściwości ściągające.

Roślina ta jest często wykorzystywana w przypadku zakażeń dróg moczowych. Mącznica cechuje ona właściwościami ściągającymi, które mogą przyczynić się do złagodzenia stanów zapalnych dróg moczowych i nerek.

Koniczyna łąkowa

Koniczyna łąkowa

Koniczyna łąkowa pomaga stymulować aktywność metabolizmu oraz oczyszczać krew z toksyn, które mogłyby trafić do nerek. Wzmacnia wątrobę i pomaga w detoksykacji Twojego organizmu. Jest ona również stosowana do łagodzenia objawów związanych z menopauzą.