Nerki pełne toksyn? Oczyść je za pomocą ziół!

Nerki nie tylko regulują pracę w organizmie, lecz także usuwają z niego wszelkie toksyny. Same też od czasu do czasu powinny zostać oczyszczone.
Nerki pełne toksyn? Oczyść je za pomocą ziół!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2019

Główną funkcją układu moczowego jest wyeliminowanie odpadów z organizmu, a dokładniej z krwi przy wykorzystaniu moczu. Choć nerki są filtrem dla zanieczyszczeń, to same też raz na jakiś czas powinny zostać oczyszczone.

Należy je oczyścić, aby nie tylko mogły kontynuować swoją pracę, lecz także abyśmy mogli poczuć się lepiej. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się w jaki sposób możesz oczyścić swoje nerki z toksyn.

Zdrowa dieta pozwalająca oczyścić nerki

Przechodzenie kosztownego lub skomplikowanego leczenia nie jest konieczne.

Aby oczyścić nerki wystarczy zdrowo i lepiej się odżywiać. Zrównoważona dieta jest bardzo ważna dla stanu nerek, ponieważ pomaga uniknąć nadmiaru nagromadzonych toksyn w nerkach.

Spożywaj mniejsze ilości rafinowanych cukrów, tłuszczy i białej mąki, zwłaszcza jeśli masz wysoki poziom cholesterolu lub cukrzycę. Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek są doskonałym źródłem „dobrych” tłuszczów. Wybieraj także produkty pełnoziarniste, a do słodzenia używaj brązowego cukru, miodu lub stewii.

nerki

Unikaj również alkoholu, napojów gazowanych, kawy i sztucznych soków, ponieważ mogą szkodzić Twoim nerkom. Spróbuj też wyeliminować wszelkie pokarmy, które zawierają zbyt dużo sodu, na przykład kiełbasy, konserwy i fast foody. Zamiast jadać na mieście, gotuj posiłki w domu. Pamiętaj także, aby pozbyć się solniczki.

Oczyść nerki za pomocą ziół leczniczych

Dobra dieta nie zawsze wystarcza. W celu oczyszczenia nerek należy spożywać także zioła, które pomagają eliminować wszelkie toksyny kumulujące się w organizmie.

Pij regularnie napary z ziół o właściwościach przeciwzapalnych działających  poprzez układ moczowy oraz nerki, a także moczopędnych, ponieważ pomagają w skuteczniejszym wydalaniu moczu oraz toksyn.

Dobrze jednak pamiętać, że jeśli zmagasz się z ciężką lub przewlekłą chorobą nerek, powinieneś przed zastosowaniem ziół skonsultować się z lekarzem nefrologiem.

ból nerek

Zioła mające korzystny wpływ na nerki

Chanca piedra (Phyllanthus niruri)

Roślina ta pochodzi z Peru. Stosuje się ją w celu poprawy zdrowia układu moczowego. Inkowie używali jej do leczenia wszystkich typów infekcji nerek i pęcherza moczowego.

Chanca piedra jest rośliną moczopędną, pomaga kontrolować ciśnienie krwi, obniża poziom glukozy we krwi, rozbija kamienie nerkowe, a także ma pozytywny wpływ na wątrobę.

Pietruszka

Pietruszkę wykorzystuje się do przygotowania wielu receptur. Roślina ta ma wiele korzystnych właściwości, także moczopędnych. Pietruszka zmniejsza zawartość toksyn w organizmie i poprawia stan dróg moczowych.

Staraj się spożywać tak dużo pietruszki, jak to tylko możliwe, zarówno na surowo, jak też w postaci naparu z dodatkiem liści o charakterystycznym kształcie. Twoje nerki na pewno będą Ci za to wdzięczne.

pietruszka na nerki

Seler

Nie tylko sama roślina, lecz także jej nasiona są bardzo dobre i zdrowe z uwagi na swoje właściwości moczopędne. Seler stymuluje produkcję moczu i pomaga utrzymać dobrą kondycję wielu narządów, w tym także nerek.

Nawłoć

Nawłoć pochodzi z Ameryki. Roślina ta była używana przez rdzennych mieszkańców tego kontynentu do poprawy zdrowia dróg moczowych, ponieważ oczyszcza nerki i pęcherz. Nawłoć ma właściwości przeciwzapalne i moczopędne, a zatem doskonale oczyszcza nie tylko nerki, lecz także całe ciało.

Hortensja i jej działanie na nerki

Korzenie tej rośliny można wykorzystać do oczyszczania nerek oraz do poprawy stanu zdrowia pęcherza moczowego.

Napar z korzenia hortensji jest jedną z wielu receptur wykorzystywanych do wyeliminowania kamieni nerkowych, ponieważ pomaga rozmiękczyć brzegi kamieni (czyli część, która drapie ścianki nerek i powoduje ból) i usunąć je wraz z moczem.

Ponadto, hortensja poprawia metabolizm wapnia, co zmniejsza prawdopodobieństwo tworzenia się kamieni nerkowych.

Może Cię zainteresuje: Owoce na zdrową wątrobę i nerki!

Skrzyp

Przez rolników i ogrodników uważany jest za chwast, ale nie pozbywaj się go, jeżeli urósł w Twoim ogrodzie. Skrzyp ma wiele właściwości leczniczych, na przykład stymuluje wytwarzanie moczu oraz redukuje zjawisko zatrzymania wody w organizmie.

Zawiera dużo przeciwutleniaczy, które chronią nie tylko nerki, lecz także cały organizm. Najlepiej spożywać go w postaci naparu.

skrzyp na nerki

Mniszek lekarski

To kolejna roślina, którą uważa się za chwast, jednakże w rzeczywistości w swoich żółtych i pomarańczowych kwiatach zawiera dużą ilość korzystnych właściwości. Mniszek lekarski ma właściwości moczopędne, przyczynia się do eliminacji płynów i toksyn oraz poprawia zdrowie wątroby i nerek.

Brzoza

Warto poświęcić uwagę brzozie, ponieważ jej kora oferuje kilka interesujących właściwości. Od wielu lat stosuje się ją do  zmniejszenia stanu zapalnego dróg oddechowych.

Brzoza zawiera witaminę C. Aby wspomóc pracę nerek, przygotuj wywar z kory i liści (zrób po prostu typowy napar na jej bazie).

Prawoślaz

Korzeń tej rośliny może poprawić zdrowie dróg moczowych. Prawoślaz to idealny środek moczopędny pozwalający poprzez stymulowanie oddawania moczu wyeliminować produkty przemiany materii mogące gromadzić się w nerkach.

Mącznica lekarska i jej działanie na nerki

Tę roślinę używa się często w przypadku infekcji dróg moczowych.

Mącznica cechuje się właściwościami ściągającymi, które mogą przyczynić się do złagodzenia stanów zapalnych dróg moczowych i nerek.

Koniczyna łąkowa

koniczyna łąkowa

Koniczyna łąkowa pomaga stymulować aktywność metabolizmu oraz oczyszczać krew z toksyn, które mogłyby trafić do nerek. Wzmacnia wątrobę i pomaga w detoksykacji organizmu. Stosuje się ją również w celu łagodzenia objawów związanych z menopauzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.