Owoce na zdrową wątrobę i nerki!

Owoce na zdrową wątrobę i nerki!

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2015

W jaki sposób możemy lepiej zadbać o zdrowie wątroby i nerek? Kluczową kwestią okazuje się w tym przypadku poprawa naszego stylu życia: stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety, ubogiej w sól i tłuszcze, a jednocześnie bogatej w surowe owoce i warzywa.

Zdrowy styl życia obejmuje również regularną aktywność fizyczną, rzucenie palenia oraz kontrolę nad emocjami i stresem.

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie wątroby i nerek, wykorzystaj do tego naturalnych sprzymierzeńców zdrowia tych organów – owoce! Dowiedz się z naszego artykułu, które owoce najlepiej wspomagają pracę wątroby i nerek.

Owoce zdrowe dla wątroby i nerek – Arbuz

Arbuz i gruszki

Większość z nas uwielbia arbuzy. Ten pyszny owoc doskonale gasi pragnienie latem oraz stanowi jeden z najlepszych składników koktajli orzeźwiających, a także jest idealnym dodatkiem do wielu potraw.

Próbowałaś kiedyś sałatkę ze szpinaku ze świeżym serem, orzechami, arbuzem i miętą? Jeśli nie, to koniecznie wypróbuj – jest znakomita!

Dowiedz się, dlaczego arbuzy to owoce wspomagające zdrowie wątroby i nerek.

 • Arbuz jest jednym z najlepszych owoców wspomagających naturalne oczyszczanie nerek oraz poprawiających pracę wątroby – posiada bowiem silne właściwości oczyszczające i moczopędne.
 • Jedną z najzdrowszych form spożywania arbuza jest picie soku z tego owocu. Z łatwością oczyszcza on tkanki organizmu oraz krew, pobudzając w ten sposób podstawowe funkcje nerek.
 • Pamiętaj o tym, by spożywany arbuz był świeży i schłodzony. Jeśli jest zbyt dojrzały albo wręcz nadgniły, może przysporzyć nam więcej kłopotów niż korzyści.

Jagody

Sok z jagód

Zdecydowanie najzdrowszy jest świeży sok z jagód. Poza tym, że jest on bardzo smaczny, jest również jedną z najlepszych naturalnych metod oczyszczania pęcherza moczowego i nerek oraz wspomagania funkcji wątroby. Poznaj najważniejsze zalety jagód!

 • Jagody są cennym źródłem antyoksydantów oraz naturalnym środkiem odtruwającym organizm.
 • Doskonale usuwają toksyny, oczyszczają organizm oraz chronią go przed działaniem wolnych rodników.
 • Jedną z najbardziej znanych właściwości jagód jest ich zdolność do zapobiegania gromadzeniu się bakterii w pęcherzu moczowym. Spożywając te niezwykłe owoce skutecznie chronimy cały układ pokarmowy.

Cytryna

Cytryna jest prawdopodobnie najlepszym naturalnym lekarstwem, który dostarcza nam zdrowia każdego dnia.

Wielokrotnie już wspominaliśmy o niesamowitych zaletach zdrowotnych regularnego spożywania każdego ranka szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny, jednak dziś chcemy pokazać, że cytryna doskonale dba również o zdrowie wątroby i nerek .

 • Cytryna jest naturalnym środkiem oczyszczającym i odtruwającym, który okazuje się bardzo przydatny  w leczeniu na przykład stłuszczenia wątroby.
 • Cytryny to owoce bogate w witaminy i minerały, które pomagają zoptymalizować oraz wzmocnić pracę wątroby i nerek.
 • Inną zaletą cytryny jest to, że wspomaga ona proces rozkładu dostarczonej do żołądka żywności. W ten sposób z pomocą cytryny możemy ułatwić trawienie.

Jabłka

Świeże jabłka

Jabłka zielone, czerwone… Wszystkie są zdrowe! Śmiało wybieraj te, które najbardziej lubisz albo te, które mają najbardziej apetyczny wygląd. Te pyszne i tanie owoce są wielkim przyjacielem zdrowego organizmu – nie tylko dbają o zdrowie wątroby, ale również chronią serce.

Postaraj się od dziś włączyć jedno jabłko dziennie do swojej diety, na przykład na śniadanie. Pamiętaj, by zawsze zjadać je ze skórką – wówczas dostarcza najwięcej składników.

 • Jabłka nie tylko obniżają poziom cholesterolu i triglicerydów, ale również doskonale wspomagają podstawowe funkcje nerek oraz pomagają oczyszczać wątrobę.
 • Idealna porcja to jedno jabłko dziennie. Pamiętaj jednak, by spożywać te owoce ze skórką, wcześniej oczywiście dokładnie umyte.

Czerwone winogrona

Czerwone winogrona

Im ciemniejsze winogrona, tym lepiej! Zawsze wybieraj te najbardziej fioletowe. Powód? Są one bowiem najbogatsze w antyoksydanty, a także ich właściwości lecznicze są znacznie silniejsze niż w przypadku winogron o jasnym kolorze.

 • Winogrona to owoce o silnych właściwościach moczopędnych, a także pomagają oczyścić nerki oraz wspomagają funkcje wątroby.
 • Jak powszechnie wiadomo, winogrona są prawdziwym skarbcem antyoksydantów, witamin i minerałów. Co więcej, wspomagają usuwanie wszelkiego rodzaju toksyn i szkodliwych substancji z organizmu.
 • Winogrona są bardzo bogate w wodę – prawie 80% ich składu to właśnie woda. Dlatego też zaleca się ich codzienne spożywanie, najlepiej ze skórką – tak jak w przypadku jabłek czy gruszek, to właśnie w skórce winogron znajduje się najwięcej składników odżywczych.
 • Winogrona można spożywać na wiele sposobów: jako dodatek do porannej owsianki, z jogurtem greckim lub naturalnym, jako składnik sałatki ze szpinaku, orzechów albo nawet w połączeniu z arbuzem.
 • Pewnie nachodzi cię pytanie, czy picie lampki wina dziennie jest zdrowe dla twojej wątroby i nerek. Otóż potwierdzamy, że tak!
 • Czerwone wino jest cennym źródłem resweratrolu – silnego antyoksydantu obecnego w winogronach. Liczne badania potwierdzają, że okazują się one również skuteczne w leczeniu stłuszczenia wątroby.
 • Pamiętaj jednak o umiarze – lampka czerwonego wina dziennie w zupełności wystarczy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.