Czerwone wino - dlaczego warto je pić?

Czerwone wino pomaga nam oczyścić krew, zapobiegając przy tym jej zakrzepom i chroniąc tkankę naczyń krwionośnych.
Czerwone wino - dlaczego warto je pić?
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czerwone wino może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie: wystarczy kieliszek dziennie, aby się o tym przekonać. Kluczem do sukcesu jest umiar i rozsądek.

Kieliszek tego naturalnego i pysznego eliksiru może być doskonałym uzupełnieniem diety i wpływa korzystnie na samopoczucie. Chcesz się dowiedzieć dlaczego czerwone wino jest tak zalecane? Przeczytaj ten artykuł.

Czerwone wino i jego zalety

1. Pomoże Ci schudnąć

Tak, to prawda! Czerwone wino pomaga uaktywnić gen odpowiedzialny za ograniczenie nowych komórek tłuszczu .

Czerwone wino i winogrona

Dodatkowo wspomaga też naturalne oczyszczanie organizmu i stopniowe wydalanie tkanki tłuszczowej. Udowodniły to między innymi badania przeprowadzone w Massachusetts Institute of Technology.

Pamiętaj jednak, że aby uzyskać upragnioną sylwetkę nie powinno się pić więcej niż niepełny kieliszek tego trunku dziennie. Zapamiętaj obrazek powyżej i uznaj go za wzorowy sposób nalewania wina. Czerwone winotraktuj jako uzupełnienie zbilansowanej i niskotłuszczowej diety.

2. Poprawia wydajność mózgu

Czerwone wino jest świetnym środkiem poprawiającym wydajność mózgu i stymulującym procesy poznawcze. Wyniki wielu badań potwierdziły, iż regularne picie wina w rozsądnych ilościach zapobiega demencji i chorobom degeneracyjnym mózgu.

Degustacja wina

Czerwone wino ogranicza stan zapalny i zapobiega usztywnianiu naczyń krwionośnych, a w rezultacie także zatorom. Nie można przejść obojętnie obok takich właściwości zdrowotnych.

3. Leczy stany zapalne dziąseł

Jeśli cierpisz na krwawienie i stany zapalne dziąseł, lekarstwem może być czerwone wino podawane do posiłku.

Winogrona zawierają pewne substancje, które w procesie fermentacji zyskują właściwości ograniczające rozwój bakterii. Dzięki temu czerwone wino jest zalecane także w zwalczaniu bólu gardła.

4. Zwalcza przemęczenie

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Biologii Eksperymentalnej wykazały, że zawarty w winogronach resweratrol może poprawić wydajność organizmu i dodać energii, więc jeśli masz gorszy dzień, możesz spokojnie sięgnąć po czerwone wino.

5. Wyzwala endorfiny

Jeśli tylko będziesz pić wino z rozsądkiem i umiarem, pomoże Ci ono zrelaksować się i wyzwolić w organizmie endorfiny,  co udowodniły badania Uniwersytetu w Kalifornii.

Pamiętaj, aby czerwone wino podawać do odpowiednio przygotowanych posiłków, którym trunek ten doda walorów smakowych.

Czerwone wino

6. Oczyszcza podniebienie

Może wydaje się to dziwne, ale to prawda. Dzięki zawartych w nim środkach ściągających, wino sprawia, że intensywnie odczuwa się smaki. W przypadku mięsa wino ogranicza za to smak tłuszczu i sprawia, że Twoja jama ustna pozostaje czystsza. Warto mieć to na uwadze!

 

7. Obniża cholesterol

Czerwone wino zawiera polifenole, w tym wspomniany już resweratrol, składnik o działaniu przeciwutleniającym. Trunek ten pomaga więc dbać o zdrowie Twoich naczyń krwionośnych i zapobiega powstawaniu zatorów. Dodatkowo obniża także poziom złego cholesterolu.

8. Dba o zdrowie Twojego serca

Oprócz wspomnianych wyżej polifenoli czerwone wino zawiera także dużą dawkę witaminy E, która pomaga zapobiegać zatorom, usuwa już istniejące i ochrania tkanki tworzące naczynia krwionośne.

Kieliszek czerwonego wina

 

Kieliszek tego alkoholu znacznie poprawia więc wydajność Twojego układu krążenia.

9. Ogranicza ryzyko nowotworów

Ten popularny trunek ma niezwykłe właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiega formowaniu się komórek odpowiedzialnych za nowotwory piersi czy płuc.

Szczególne działanie ma w tym względzie rewastratol, który uaktywnia się, gdy poziom estrogenu wzrasta i w organizmie kobiety zaczynają formować się komórki nowotworowe.

10. Zwalcza infekcje układu moczowego

Jako środek ściągający i przeciwutleniający, napój ten zwalcza bakterie, które atakują pęcherz i nerki. Trunek ten wspomaga także oczyszczanie tych organów. Jest to kolejna bardzo istotna właściwość wina, której nie można zignorować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dussaillant, C., Echeverría, G., Urquiaga, I., Velasco, N., & Rigotti, A. (2016). Evidencia actual sobre los beneficios de la dieta mediterránea en salud. Revista médica de Chile, 144(8), 1044-1052.
  • Leighton, F. E. D. E. R. I. C. O., & Urquiaga, I. (1999). Los componentes del vino y sus efectos beneficiosos para la salud humana. In VII Congreso Latinoamericano de Viticultura y Enología. Mendoza, Argentina (pp. 244-265).
  • Ortuño Pacheco, G. (2009). Salud y consumo moderado de vino. Enfermería Global, (15), 0-0.
  • Sancho, M., & Mach, N. (2015). Efecto de los polifenoles del vino sobre la prevención del cáncer. Nutrición Hospitalaria, 31(2), 535-551.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.