Tłuszcz na brzuchu – czemu jest tak oporny?

Aby schudnąć musisz zupełnie odstawić gazowane napoje. Nigdy nie zastępuj ich tymi dietetycznymi! Sprawisz, że Twój brzuch jeszcze bardziej urośnie!
Tłuszcz na brzuchu – czemu jest tak oporny?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jak zlikwidować raz na zawsze ten okropny tłuszcz na brzuchu? Jesteśmy przekonani, że próbowałaś już wszystkiego – dziesiątki diet, męczące ćwiczenia, duże ilości wody… I co? Żadnych efektów, prawda?

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego – pomimo naszych wysiłków – rezultaty są niewidoczne? Dzisiaj wyjaśnimy Ci, co powinnaś mieć na uwadze, żeby móc skutecznie zredukować tłuszcz na brzuchu. 

1. Tłuszcz staje się naszą obsesją

Gdy chcemy stracić na wadze, przekonujemy same siebie, że musimy unikać pokus i zredukować do minimum spożywany tłuszcz.

Myślisz, że to rzeczywiście dobry pomysł? Że powinnyśmy całkowicie zrezygnować z produktów zawierających tłuszcz? To nie do końca tak działa. Wyjaśniamy dlaczego:

Świeże awokado - zdrowy tłuszcz
 • Tłuszcz tłuszczowi nierówny. Istnieją takie, które są konieczne dla naszego organizmu. Na przykład jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
 • Generalnie błąd, który popełniamy, to zastępowanie tłuszczów węglowodanami. Na dłuższą metę jednak przynosi to skutek odwrotny do oczekiwanego.
 • Aby zgubić zbędne kilogramy, nasz organizm potrzebuje odpowiedniego poziomu kwasów tłuszczowych, czyli tak zwanych “zdrowych tłuszczów”. Możemy je znaleźć na przykład w owocach awokado, oliwie z oliwek lub orzechach. Jedzone codziennie wspomogą Twoją dietę i są bardzo sycące!

2. Nasze samopoczucie a tłuszcz na brzuchu

Jak tam Twoje samopoczucie podczas diet odchudzających? Najczęściej ogarnia nas nadmiar stresu, a nawet smutek. To taka mała mieszanka emocjonalna.

Chęć wyglądania lepiej łączy się z codziennym stresem i uczuciem głodu. Nie możemy sobie pozwolić na to “Małe Co nieco”, które zawsze poprawiało nam humor.

Według badań Rush University Medical Center z Chicago (Stany Zjednoczone), to normalne, że kobiety smutne i zestresowane zazwyczaj kumulują tłuszcz w okolicach brzucha. Dlatego też, musisz pamiętać, że to równie ważne dbać o dietę, jak i o własne emocje! 

3. A jak u Ciebie z poziomem magnezu?

Wielokrotnie pisaliśmy na naszej stronie o tym jak ważny dla organizmu jest magnez. Wiedziałaś, że odgrywa też główną rolę przy odchudzaniu?

Magnez
 • Regularne spożywanie magnezu pomaga naszemu organizmowi zrównoważyć poziomy cukru i insuliny.
 • Jak już pewnie wiesz, magnez jest wszechobecny w bakaliach, migdałach, roślinach strączkowych i zbożach. Możesz też sięgnąć po gotowe suplementy, łatwo dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

4. Pijasz napoje “light”? – Tłuszcz z brzucha nie zniknie!

Jest to najczęściej popełniany błąd. Kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej, zamiast całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych, sięgamy po te “dietetyczne”. A tu proszę: to właśnie one sprawiają, że tłuszcz na brzuchu się tak świetnie utrzymuje.

Pamiętaj: aby schudnąć musisz zupełnie odstawić gazowane napoje. Nigdy nie zastępuj ich tymi dietetycznymi! Sprawisz, że Twój brzuch jeszcze bardziej urośnie!

5. Jesteś po pięćdziesiątce i nie uprawiasz sportów?

Po 50. roku życia nasz metabolizm diametralnie się zmienia i nie jest mu łatwo spalić tłuszcz. Mimo tego, że staramy się kontrolować to, co jemy.

Powinnaś połączyć zdrowy sposób odżywiania z codziennymi ćwiczeniami. Nie chodzi jednak o podnoszenie ciężarów. Musisz zmusić Twoje serce i płuca do aktywności. Sprzyja to wszystkim funkcjom Twojego organizmu.

W ten sposób zredukujesz tłuszcz na brzuchu – Twoje ciało wykorzysta go jako źródło energii. Przestań się wahać: idź pobiegać, pospacerować, pojeździć na rowerze, potańczyć…

6. Jesz wystarczającą ilość produktów o “żywych kolorach”?

Nie wiesz, co mamy na myśli mówiąc “produkty o żywych kolorach”? Niedawne badania opublikowane przez magazyn The Journal of Nutrition przekonują, że te osoby, które na co dzień jedzą żywność w kolorze czerwonym, pomarańczowym i żółtym, mają mniejszy brzuch i nie gromadzi im się zbędny tłuszcz.

Świeże owoce cytrusowe

Wiesz o jakich produktach mowa?

 • Cytryny
 • Pomarańcze
 • Grejpfruty
 • Czerwona papryka
 • Arbuz
 • Truskawki
 • Winogrona
 • Ananas
 • Dynia
 • Papaya
 • Marchewki

Zacznij już dzisiaj! Przejdź na zdrową i zbilansowaną dietę odchudzającą. Zbędny tłuszcz na brzuchu można zgubić. Musisz tylko wiedzieć jak. Najważniejsza jest motywacja i dbanie o emocje.

Warto pamiętać, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jest jedną z podstawowych przyczyn zawałów serca.

To co? Wykorzystasz nasze rady już dzisiaj?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kimokoti, R. W., Gona, P., Zhu, L., Newby, P. K., Millen, B. E., Brown, L. S., … Fung, T. T. (2012). Dietary Patterns of Women Are Associated with Incident Abdominal Obesity but Not Metabolic Syndrome. Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.112.162479
 • Traissac, P., El Ati, J., Gartner, A., Martin-Prevel, Y., & Delpeuch, F. (2015). Association of Soft Drink Consumption with Increased Waist Circumference Should Be Adjusted for Body Mass Index. Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.115.211912
 • Ma, J., Sloan, M., Fox, C. S., Hoffmann, U., Smith, C. E., Saltzman, E., … McKeown, N. M. (2014). Sugar-Sweetened Beverage Consumption Is Associated with Abdominal Fat Partitioning in Healthy Adults1–3. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.113.188599
 • Bray, G. A., Lovejoy, J. C., Smith, S. R., DeLany, J. P., Lefevre, M., Hwang, D., … York, D. A. (2002). The Influence of Different Fats and Fatty Acids on Obesity, Insulin Resistance and Inflammation. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/132.9.2488

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.