Atak serca u kobiet – nietypowe symptomy

Listopad 17, 2015

Choroby układu sercowo – naczyniowego dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W krajach, takich jak Polska, jest to najczęstsza przyczyna śmierci.

Eksperci są zmartwieni faktem, że kobiety – w przypadku problemów z sercem – reagują dużo później niż mężczyźni. To właśnie dlatego atak serca występuje częściej właśnie wśród płci żeńskiej.

Atak serca poprzedzają bardzo konkretne objawy. Jednak, w przypadku kobiet, mogą wystąpić symptomy nietypowe, nierzadko mylnie interpretowane jako inne dolegliwości zdrowotne. Dzisiaj sobie o nich powiemy.

Atak serca – czynniki ryzyka

Atak serca może wystąpić w każdej chwili. Istnieją jednak czynniki, które – z pewnością – znacząco zwiększają to ryzyko.

  • Cukrzyca.
  • Nadciśnienie.
  • Palenie tytoniu.
  • Zbyt wysoki poziom cholesterolu.
  • Nadwaga.
  • Siedzący tryb życia.

Ci, którzy prowadzą zdrowy i zrównoważony styl życia, obniżają to ryzyko do minimum. Są też takie sytuacje, których nie można przewidzieć: na przykład, że dana osoba ma wrodzoną wadę serca i nawet o niej nie wie.

Atak serca u kobiet – nietypowe objawy

Serce w ciele kobiety

W niektórych przypadkach, atak serca może być poprzedzony symptomami zdolnymi zmylić nie tylko pacjenta, ale nawet lekarza.

Wielu ekspertów twierdzi, że na bazie tych objawów, bardzo ciężko jest zdiagnozować atak serca. Są szczególne przypadki osób, które posiadają predyspozycje i szczególne ryzyko zachorowania na atak cerca.

Wtedy realizuje się im badania są dużo bardziej szczegółowe.

W każdym razie, najważniejszą kwestią jest, żeby wszystkie kobiety wiedziały o istnieniu tych symptomów, które mogą trwać całe dnie, a nawet tygodnie.

Ciągłe zmęczenie

Nieustanne uczucie zmęczenia zazwyczaj wyjaśniamy niską jakością naszego wypoczynku, skutkami ubocznymi lekarstw lub nadmiarem stresu.

Jednakże, jeżeli ta sytuacja się przedłuża, może oznaczać nadchodzący atak serca lub chorobę układu krążenia.

W przeprowadzonych niedawno badaniach dowiedziono, że 70% kobiet, które przeżyły atak serca, odczuwały przemęczenie na wiele dni przed nim

Bezsenność

Zmeczona kobieta

Ściśle związana z poprzednim symptomem, bezsenność, jest kolejnym nietypowym objawem.

Te sama badania mówią, że 50% kobiet, które przeżyły atak serca, miały poważne problemy ze snem.

Kaszel i duszności

Nie masz problemów z układem oddechowym, a tu nagle kaszlesz lub brakuje Ci powietrza? Może być to jeden z objawów poprzedzających atak cerca.

Niewyjaśniony, niekontrolowany kaszel i uczucie niedotlenienia podczas normalnych, codziennych czynności? Warto skonsultować się z lekarzem.

Nadkwaśność i wzdęty brzuch

Zgaga i nadkwaśność, wraz z nabrzmiałym po jedzeniu brzuchem, mogą byc kolejnymi nietypowymi symptomami. Około 40% kobiet ze wspomnianych badań twierdzi, że odczuwały te dolegliwości zanim atak serca nastąpił.

Zawroty głowy i nadmierna ilość potu

Nadmierne pocenie się

Chociaż te dwa symptomy są ściśle związane z okresem menopauzy, dowiedziono, że mogą wystąpić w okresie poprzedzającym atak serca.

40% przebadanych Pań utrzymuje, że cierpiało na zawroty głowy i zalewały je zimne poty.

Bezpodstawne uczucie niepokoju

Niewyjaśnione uczucie obawy, czy niepokoju, może być kolejnym objawem. Zwłaszcze jeżeli równocześnie odczuwasz „kłucia” w piersi. Potwierdza to 30% kobiet, biorących udziała w badaniach. Warto też pamiętać, że nadmierny stres zwiększa ryzyko ataku serca.

WIĘCEJ DLA CIEBIE