Imbir – Powinien jeść go każdy z nas

· Marzec 29, 2016
Czy wiesz, że imbir nie tylko pomaga zwalczyć większość dolegliwości trawiennych, ale też łagodzi bóle menstruacyjne? Imbir to także źródło witaminy C, zwalcza migreny i poprawia krążenie.

Imbir to korzeń pochodzący najczęściej z Chin lub Peru, rosnący generalnie w strefie tropikalnej. Jest to roślina ceniona w kuchniach całego świata, przez wzgląd na jej niezwykły aromat i lekko pikantny smak, który zawdzięcza swojej zawartości gingerolu.

Nie jest to jednak tylko i wyłącznie smaczny dodatek do wielu potraw, ale przede wszystkim niezwykle potężna roślina lecznicza. Popularność imbiru rośnie wraz z publikowanymi na jego temat badaniami naukowymi, które udowadniają, że może być stosowany w zwalczaniu wielu różnych dolegliwości.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o niezwykłych właściwościach zdrowotnych tej rośliny? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego każdy z nas powinien spożywać imbir regularnie.

Imbir poprawia trawienie

Płaski brzuch

Jedną z najlepiej znanych właściwości imbiru jest jego zdolność zwalczania dolegliwości trawiennych. Imbir pomaga zwalczyć stan zapalny, dzięki czemu jest jednym z najlepszych naturalnych leków na problemy żołądkowe. Dodatkowo korzeń ten pomaga również na takie dolegliwości jak:

  • mdłości i zawroty głowy
  • podrażnienia układu trawiennego
  • wzdęcia i gazy
  • słaba absorpcja substancji odżywczych (imbir stymuluje produkcję enzymów trzustki)

Dostarcza przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to związki zdolne do zwalczania wolnych rodników. Wolne rodniki akumulują się w ciele i mogą wywoływać groźne choroby, w tym między innymi choroby nowotworowe.

Imbir to bogate źródło przeciwutleniaczy, warto więc spożywać go regularnie, by uniknąć przedwczesnego starzenia się i innych problemów zdrowotnych wywoływanych przez wolne rodniki.

Zwalcza przeziębienie i grypę

Katar

Korzeń imbiru to Twój sojusznik w walce z sezonową grypą i przeziębieniami. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają udrożnić podrażnione drogi oddechowe, a sok z imbiru to skuteczny środek wykrztuśny, który pozwoli Ci pozbyć się z organizmu źródła infekcji.

Poprawia krążenie

Regularne spożycie imbiru pozwala na pozbycie się złego cholesterolu i zapobieganie zatorom żylnym. Właśnie dlatego jest to roślina bardzo pomocna dla osób cierpiących na schorzenia układu krążenia.

Oczywiście najlepiej jest wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem chęć uzupełnienia leczenia tym naturalnym środkiem, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Uśmierza ból

Imbir zwalcza stany zapalne, jest więc dobrym środkiem na bóle stawów, bóle mięśni czy nawet bóle menstruacyjne.

Zwalcza migreny

Ból głowy

Migreny są wywoływane przez prostaglandyny – hormony, które wywołują skurcze naczyń krwionośnych w mózgu. Może to prowadzić do zwiększonego puchnięcia i podwyższenia ciśnienia krwi w mózgu, przez co osoba odczuwa bardzo silne bóle głowy.

Imbir pomaga zwalczyć ten problem, gdyż ogranicza działanie owych hormonów. Eksperci zalecają spożycie imbiru od razu, gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy migreny.

Redukuje stan zapalny

Obecny w imbirze gingerol to potężny środek przeciwzapalny pomocny w wielu różnych dolegliwościach. Zdolność imbiru do redukowania stanów zapalnych została już wielokrotnie przebadana przez specjalistów i wielu z nich zaleca stosowanie tej rośliny jako alternatywnej formy leczenia takich schorzeń jak zapalenie stawów czy zapalenie okrężnicy.

Mniej stanów zapalnych w organizmie to również mniejsze ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Łagodzi objawy cukrzycy

Imbir mielony

Regularne spożywanie imbiru może obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 30%.

Dodatkowo u osób cierpiących na cukrzycę typu II imbir może zwiększyć produkcję insuliny nawet o 10%. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem alternatywnego leczenia skonsultować się ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli zażywasz już inne leki.

Zapobiega chorobom nowotworowym

Imbir zawiera fitochemikalia, przeciwutleniacze, witaminy i minerały, które mogą znacznie wzmocnić układ odpornościowy. Co więcej, właściwości te pozwalają na zwalczenie komórek nowotworowych zanim zaczną one atakować Twój organizm.

Wyniki wielu badań wskazują, że imbir to skuteczny środek w profilaktyce raka piersi, prostaty czy jajników. Pamiętaj jednak, że spożycie imbiru musi być regularne, ale odpowiednio zbilansowane, gdyż nadmiar może wywoływać skutki uboczne.