Gorąca woda na czczo - siedem zaskakujących korzyści

Wypijanie szklanki gorącej wody na czczo to doskonała alternatywa jeżeli czujemy, że z rana nie służy nam cytryna. Pomoże nam to oczyścić ciało z toksyn.
Gorąca woda na czczo - siedem zaskakujących korzyści

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Gorąca woda na czczo to coś, po co sięga wiele osób – i słusznie, bowiem może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Jeżeli gorąca woda na czczo zagości i w naszej codziennej rutynie, odczujemy pozytywne efekty bez przykrych skutków ubocznych.

Jeżeli dodatkowo próbowałeś kiedyś pić na czczo letnią wodę z cytryną, ale w Twoim odczuciu jest to napój zbyt mocny o poranku, ta alternatywa okaże się dużo łagodniejsza dla Twojego żołądka.

Koniecznie wypróbuj. W niniejszym artykule zaprezentujemy Ci siedem ważkich powodów, dla których warto pić gorącą wodę na czczo. Zrób próbę przez dwa tygodnie, a zapewniamy Cię, że już nigdy nie przestaniesz!

1. Gorąca woda na czczo pomoże Ci schudnąć

Oczywiście, samo w sobie picie wody nie pozbędzie Cię zbędnych kilogramów. Jest jednak doskonałym tego wspomagaczem.

W połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą stanowi doskonały sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, nawodnienie go oraz na przyśpieszenie przemiany materii.

 • Gorąca woda na czczo przyśpiesza nasz metabolizm.
 • Pomaga pozbyć się toksyn.
 • Poprawia trawienie.
 • Zwalcza problem zaparć.

Poprawiając i przyśpieszając tak podstawowe procesy zachodzące w naszym organizmie, pomaga nam ona zachować wewnętrzną równowagę.

Jeżeli połączymy to ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami, z całą pewnością poprawi się nasza figura.

2. Pomaga utrzymać równowagę układu nerwowego

Kobieta ze szklanką wody

Gorąca woda na czczo to jeden z najlepszych sposobów na poprawienie kondycji naszego układu nerwowego. Gdy Twój żołądek jest jeszcze pusty, znacznie lepiej ją wchłoniesz.

Jeżeli masz nawyk wypijania na czczo kawy, dodasz sobie energii, ale również zakwasisz swój organizm.

 • Zakwaszony organizm zwykle gromadzi toksyny, zatrzymuje płyny i negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy.
 • Jeżeli pijesz ciepłą wodę na czczo, oczyszcza się Twój żołądek. Przygotowuje się on też na lepsze trawienie składników, których mu dostarczysz. Stworzy to lepsze warunki, usunie toksyny i poprawi pracę Twojego układu nerwowego.
 • Nie wahaj się – zaczynaj każdy dzień szklanką gorącej wody. Po upływie 20 minut zjedz pożywne śniadanie bogate w błonnik i białka.

3. Pomaga zwalczyć bóle miesiączkowe

Na pewno Ty też cierpisz na bolesne i dokuczliwe skurcze pojawiające się podczas menstruacji. Odczuwa się je głównie w okolicach brzucha, podbrzusza i lędźwiowej części kręgosłupa. Prawdopodobnie odczuwasz ulgę jedynie wtedy, gdy siedzisz.

W niektórych przypadkach bóle miesiączkowe uniemożliwiają nawet prowadzenie normalnego życia.

 • Bywa, że coś tak prostego jak picie gorącej wody skutecznie zmniejsza dolegliwości miesiączkowe. Warto spróbować.
 • Wypróbuj tę metodę: weź kubek gorącej wody i pij drobnymi łyczkami, aby odczuć ulgę.

4. Ciepła woda na czczo poprawia trawienie

Warto mieć na względzie, że picie wody podczas posiłków nie jest zalecane przez lekarzy i dietetyków. Gdy mieszamy pokarm z wodą, dociera on do żołądka w rozcieńczonej formie, co utrudnia trawienie.

Najlepiej jest wypijać szklankę wody przed jedzeniem – znacznie lepiej, jeśli jest ona ciepła lub gorąca.

Oczyścimy w ten sposób jelita i sam żołądek, przygotowując w ten sposób na przyjęcie pokarmu. Łatwiej też wchłoną się spożywane przez nas składniki odżywcze.

5. Pomaga zwalczyć przedwczesne starzenie się

Zmarszczki

Być może Cię to zaskoczy, ale gorąca woda na czczo może Ci pomóc zwalczyć przedwczesne starzenie się skóry.

Jak już wspomnieliśmy na początku tego artykułu, to naturalne remedium powinno na stałe zagościć w naszych codziennych nawykach.

 • Picie wody pomaga pozbyć się z organizmu toksyn i bakterii. Gdy organizm jest w ten sposób oczyszczony, skuteczniej będzie zwalczał wolne rodniki , które stanowią jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się.
 • Pamiętaj też, że nasza skóra potrzebuje nawilżania od wewnątrz, aby zachować elastyczność i jędrność.
 • Ciepła woda, w odróżnieniu od wody letniej czy też zimnej, nawilża skuteczniej, pobudza pocenie się i uskutecznia usuwanie toksyn.

Naprawdę warto o tym pamiętać.

6. Stanowi ochronę przed infekcjami

Jeżeli przechodzisz właśnie etap przeziębienia czy bólu gardła, nie zwlekaj i już teraz zacznij pić ciepłą wodę najczęściej jak możesz. Zwalczysz dzięki temu katar, stany zapalne, a także skuteczniej pokonasz rozmaite infekcje.

Ciepła woda pomaga usuwać wirusy, toksyny i bakterie, ponadto wspomaga gojenie się tkanek objętych stanem zapalnym i chorobą. Czyści i zmniejsza ból. Pamiętaj pić ją małymi łyczkami i w odstępach.

7. Poprawia kondycję dróg moczowych

Picie ciepłej wody pomaga skutecznie zwalczyć infekcje dróg moczowych i poprawić zdrowie naszych nerek. Nie ma nic lepszego, niż szklanka gorącej wody na czczo tuż po skorzystaniu z toalety.

To zupełnie naturalne, że podczas nocy zatrzymujemy pewną ilość moczu, a razem z nim zanieczyszczenia i bakterie, które nieraz przytwierdzają się do naszego pęcherza.

Infekcja dróg moczowych

Dlatego też po porannym skorzystaniu z toalety nie wahaj się wypić szklanki ciepłej wody. Dzięki temu zadbasz o swoje zdrowie i o stan swojego (już opróżnionego) pęcherza.

Łatwiej też wydalisz wszelkie szkodliwe substancje zgromadzone w pęcherzu.

 • Skutecznie wyczyścimy drogi moczowe i pobudzimy wydalanie nagromadzonych płynów.

Co o tym sądzisz? Czy masz ochotę już od jutra wypijać ciepłą wodę na czczo? Zapewniamy Cię, że Twoje zdrowie Ci się za to odwdzięczy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.